MKS Dąbrowa Górnicza maszeruje w górę

Ostatnie tygodnie dla zawodników z Dąbrowy Górniczej były wręcz fantastyczne. Po słabszym początku – trzy porażki z rzędu – złapali rytm, wygrali pięć z sześciu ostatnich spotkań i rozpoczęli marsz w górę tabeli. I co najważniejsze prezentują efektowną i efektywną koszykówkę. Odprawili z kwitkiem trzech kandydatów do medali: BM Slam Stal Ostrów Wlkp., Arkę Gdynia i ostatnio Polski Cukier Toruń, co świadczy o ich sporym potencjale.

– Przede wszystkim wyeliminowaliśmy jeden element, przez który przegrywaliśmy na początku sezonu. Teraz nie tracimy koncentracji, gdy rywale nas dochodzą. Potrafimy odeprzeć ich atak i od razu to się przełożyło na wyniki – wyjaśnił Mateusz Zębski, skrzydłowy MKS-u.

Siła w Jankesach

Tak było m.in. w starciu z bardzo mocną ekipą z Torunia. W pewnym momencie rywale zbliżyli się do dąbrowian na punkt. Ci jednak nie pękli. – Chłopcy wykonali tytaniczną pracę. Pokazaliśmy charakter i waleczność – chwalił swoich podopiecznych Jacek Winnicki, szkoleniowiec MKS-u. Siłą zespołu są Amerykanie. Trey Davis wyrósł na gwiazdę całej ekstraklasy, świetnie rzuca i prowadzi grę. Cleveland Melvin również jest znakomitym strzelcem i do tego dobrze zbiera, a Ben Richardson okazał się specem od obrony, który skutecznie potrafi uprzykrzyć życie największym gwiazdom rywali.

Z polskich graczy pod okiem Winnickiego ogromne postępy robi Szymon Łukasiak. Coraz lepiej radzi sobie też Mathieu Wojciechowski, który na początku sezonu był niewidoczny, teraz popisuje się efektownymi wsadami.

Nieobliczalny beniaminek

W najbliższej kolejce dąbrowian przynajmniej na papierze czeka łatwiejsza przeszkoda. Spójnia Stargard to nie ta klasa, co Polski Cukier czy Arka. Ale beniaminka lekceważyć nie można. Przekonał się o tym sam mistrz Polski, Anwil Włocławek, który nieoczekiwanie z nim przegrał i to na własnym parkiecie. Spójnię niedawno wzmocnili Norbertas Giga i Shane Richards. W „okienku” reprezentacyjnym był więc czas, by zgrali się z drużyną. Dąbrowian czeka więc sporo walki, by złamać opór stargardzian.

Gliwice po nowemu

W przerwie reprezentacyjnej w Gliwicach nikt nie odpoczywał. Po zmianach kadrowych – doszło trzech zawodników – drużyna ciężko pracowała nad nowymi zagrywkami i rozegrała mecz w Alpe Adria Cup. Przegrała z czeską Slunetą Uście nad Łabą i była to jej pierwsza porażka w tych rozgrywkach. Po raz kolejny z bardzo dobrej strony pokazał się Desmond Washington. Zdobył 19 punktów i był najlepszym graczem swojej ekipy. Jeśli utrzyma taką formę, gliwiczanie powinni wywieść komplet punktów z Sopotu.

Ale w Treflu także doszło do zmian. Przyszedł nowy trener, pierwszy Fin w naszej lidze, Jukka Toijala. Czy zdoła natchnąć sopocian do lepszej gry? Zadanie ma trudne. Trefl z ośmiu spotkań wygrał tylko jedno i wraz z AZS Koszalin zamykają ligową stawkę.

 

Na zdjęciu: Dąbrowianie – w akcji Trey Davis – są postrachem dla najlepszych.

 

WEEKEND POD TABLICAMI

Energa Basket Liga

Piątek, 7 grudnia

GDYNIA, 19.30: Arka – TBV Start Lublin

Sobota, 8 grudnia

SZCZECIN, 12.35: King – Polpharma Starogard Gd.

KROSNO, 17.00: Miasto Szkła – Anwil Włocławek

OSTRÓW WLKP., 19.00: BM Slam Stal – AZS Koszalin

Niedziela, 9 grudnia

RADOM, 12.40: Rosa – Legia Warszawa

STARGARD, 17.00: Spójnia – MKS Dąbrowa Górnicza

Poniedziałek, 10 grudnia

SOPOT, 19.00: Trefl – GTK Gliwice

Energa Basket Liga Kobiet

Sobota, 8 grudnia

POZNAŃ, 18.00: Enea AZS – PGE MKK Siedlce

TORUŃ, 18.00: Energa – Ostrovia Ostrów Wlkp.

Niedziela, 9 grudnia

POLKOWICE, 15.10: CCC – InvaestInTheWest Enea Gorzów Wlkp.

BYDGOSZCZ, 18.00: Artego – Wisła Can-Pack Kraków

ŁÓDŹ, 18.00: Widzew – Ślęza Wrocław

GDAŃSK, 18.00: Sunreef Yachts Politechnika Gdańska – Arka Gdynia

 

Uwaga, Czytelnicy!

Z powodu trudności organizacyjnych jednego z dystrybutorów prasy dziennik „Sport” nie we wszystkich dotychczasowych punktach sprzedaży będzie dostępny. Za kłopoty – mamy nadzieję, że przejściowe – naszych Czytelników przepraszamy.

Gdzie można kupić „Sport”?

„Sport” w niezmienionym nakładzie będzie dostępny w dobrze rozwiniętej sieci sprzedaży Kolportera i Garmondu, w salonikach prasowych, między innymi na dworcach i stacjach benzynowych, w dużych centrach handlowych i sklepach.