Młody mistrz wraca

Ale najlepsi wśród juniorów byli m.in. wybitni Austriacy Gregor Schlierenzauer i Thomasz Morgenstern. Teraz swój potencjał zaczyna pokazywać Jakub Wolny, który mistrzem świata juniorów został w 2014 r. w Predazzo. Triumfowała również drużyna z nim w składzie, który uzupełniali Aleksander Zniszczoł, Krzysztof Biegun i Klemens Murańka.

Z uczestników tamtej imprezy do seniorskiej czołówki przebił się Jewgienij Klimow. Rosjanin był wówczas trzeci, a w niedzielę w Wiślę odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w PŚ. 14. we Włoszech był natomiast Norweg Daniel-Andre Tande – trzeci zawodnik cyklu 2017/18 PŚ.

W rozwoju Wolnego na przeszkodzie stanęły problemy zdrowotne. Kilka miesięcy po sukcesie w Predazzo naderwał więzadło krzyżowe w kolanie i zima 2014/15 była dla niego stracona. Wyraźny postęp zrobił w poprzednim sezonie. Regularnie rywalizował w PŚ i zwykle kwalifikował się do rundy finałowej. Najlepszy wynik osiągnął w Innsbrucku – 15. miejsce. Teraz nadeszła pora na kolejny krok. Trener Stefan Horngacher nie wahał się i wystawił go na sobotni konkurs drużynowy. 23-latek z Bielska-Białej nie zawiódł i z Piotrem Żyłą, Dawidem Kubackim oraz Kamilem Stochem cieszył się ze zwycięstwa. W niedzielę indywidualnie uplasował się na 23. pozycji.

– To nie jest tak, że po sukcesie z drużyną moje apetyty jakoś bardzo wzrosły. Może po cichu liczyłem na lepszy wynik, ale najważniejsze było dla mnie utrzymać nerwy na wodzy i skakać bez napalania się. To akurat mi się udało – przyznał.

Komentarze