Młodzi walczą o miejsce w składzie

19-letni Nikolas Korzeniecki zaliczył pierwszy ligowy występ w dorosłej piłce. Piłkarz Zagłębia liczy, że to właśnie w Sosnowcu rozwinie się jego przygoda z futbolem.

Nikolas Korzeniecki 26 września obchodził 19 urodziny. Kilka dni później sam sprawił sobie prezent. Był nim debiut w pierwszym zespole Zagłębia. Środkowy pomocnik pojawił się na murawie w końcówce meczu z Sandecją Nowy Sącz.

Swoją postawą na treningach wywalczył sobie miejsce w meczowej kadrze już wcześniej. Na ławce rezerwowych pojawił się między innymi w meczach z ŁKS-em Łódź czy Widzewem Łódź. W miniony weekend w 80 minucie zmienił na placu gry Martimo Maię.

Utalentowany zawodnik zapewne znajdzie się także w kadrze na dzisiejszy mecz z GKS-em Bełchatów. – Liczę, że piłkarską karierę rozwinę właśnie w Zagłębiu. Na razie jestem na początku tej ścieżki i wiem, że jeszcze sporo pracy przede mną. Zrobię wszystko, aby się udało – podkreśla 19-latek.

Korzeniecki urodził się w Kanadzie. Tam się wychowywał, skończył szkołę średnią. Zanim trafił do Sosnowca trenował z młodzieżowymi zespołami Chrobrego Głogów i Śląska Wrocław. Do Zagłębia trafił na początku bieżącego roku. Najpierw był w zespole rezerw sosnowieckiego klubu. Latem został włączony do kadry pierwszego zespołu i podpisał profesjonalny kontrakt z Zagłębiem.

– To oprócz szansy dla tych młodych ludzi także forma zabezpieczenia klubu przed utratą tych graczy na rzecz konkurencji.
Wbrew złośliwym opiniom, często nie mającym pokrycia w rzeczywistości wyszukujemy młodych graczy, dajemy im szansę. To tyczy się nie tylko pierwszego zespołu, ale także Akademii Zagłębia, która szkoli młodych graczy – podkreśla Robert Tomczyk, dyrektor sportowy Zagłębia.


Czytaj jeszcze: Wrócił i strzelił

Kolejnym graczem, który dobija się do meczowej kadry sosnowiczan jest Jakub Sangowski. Latem 18-latek został wypożyczony do Zagłębia z TPS Winogrady, macierzystego klubu napastnika, wychowanka Warty Poznań.
W sezonie 2018/19 Sangowski został królem strzelców rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów U-17 w barwach Zagłębia Lubin. Przed przyjściem do Zagłębia był graczem rezerw Lechii Gdańsk i graczem zespołu juniorów klubu z Wybrzeża.

Sangowski podczas przedsezonowych meczów kontrolnych wpisał się na listę strzelców w meczu z Odrą Opole, kilka dni temu z kolei strzelił gola w starciu z Górnikiem Zabrze. Napastnik regularnie występuje w meczach rezerw sosnowieckiego klubu.


Na zdjęciu: Mateusz Popczyk, Bartosz Chęciński, Nikolas Korzeniecki oraz Sebastian Kopeć
Fot. zaglebie.eu