MME: Coś nieosiągalnego, ale na wyciągnięcie ręki

Było to w roku 2017. Biało-czerwoni, pod wodzą Marcina Dorny, wypadli jednak fatalnie: z jednym punktem z grupy wyjść się nie da. Wcześniej, mimo wielu prób, naszym reprezentacjom nigdy nie udało jej się awansować do decydującej rozgrywki MME.

Portugalia już była

Młodzieżowe mistrzostwa Europy, w formie turnieju finałowego, po raz pierwszy rozegrano w 1994 (ale tylko czterodrużynowego). Po rywalizacji grupowej – „biało-czerwoni” pod wodzą trenera Wiktora Stasiuka zajęli pierwsze miejsce, wyprzedzają m.in. Anglię i Holandię (!) – rozegrano ćwierćfinałowe dwumecze. Polska trafiła na… Portugalię, triumfator tej rywalizacji uzyskiwał awans do finałów, które w kwietniu tegoż roku odbywały się we Francji.

Nasza drużyna w pierwszym meczu, rozgrywanym w Szczecinie, długo prowadziła po trafieniu Romana Dąbrowskiego. W końcówce spotkania goście z Półwyspu Iberyjskiego strzelili jednak trzy gole. Do naszej siatki dwukrotnie trafił Joao Pinto, a wynik ustalił Rui Costa. Nazwiska kibicom doskonale znane – obaj piłkarze wyrośli następnie na legendy portugalskiego futbolu. W rewanżu w Coimbrze nasz zespół poległ 0:2, a Portugalia została wicemistrzem Europy.

Włoska lekcja przy Łazienkowskiej

Trzy kolejne kampanie kwalifikacyjne z udziałem naszej młodzieżówki były bardzo nieudane. Nieco lepiej wyglądała ta poprzedzająca mistrzostwa Europy 2002. Zajęliśmy drugie miejsce w grupie, punkt za Ukrainą, ale dostaliśmy się do baraży. Los nie był jednak dla drużyny prowadzonej przez Lesława Ćmikiewicza zbyt łaskawy. Trafiliśmy na Włochów i już po pierwszym meczu, który w listopadzie 2001 roku rozegrano na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie stało się jasne, że w mistrzostwach Europy zagra zespół Italii. W 79 minucie Włosi prowadzili 4:0.

W końcówce co prawda udało się nam strzelić dwa gole (Mariusz Lewandowski i Damian Gorawski), ale porażka 2:5 przekreśliła nasze szanse na awans. W rewanżu skończyło się bezbramkowo. Wspomniany Lewandowski był w tamtym okresie kapitanem biało-czerwonych, taką samą funkcję w drużynie rywali pełnił Andrea Pirlo. Włosi pojechali w następnym roku na finały MME do Szwajcarii i dotarli do półfinału.

Szok po białorusku

O ile porażka z Italią, choć wysoka, nie była powodem do wstydu, o tyle barażowa rywalizacja do MME 2004 mogła przyprawić widzów – i samych piłkarzy – o wstydliwy rumieniec. W grupie (Szwecja, Węgry, Łotwa, San Marino) drużynie Edwarda Klejdinsta poszło wręcz znakomicie: sześć zwycięstw, dwa remisy i pierwsze miejsce dawały nadzieję na to, że może w końcu uda się awansować na mistrzostwa Europy. Tym bardziej, że biało-czerwoni wylosowali w barażach Białoruś. Remis w Mińsku 1:1 (gol Michała Stasiaka) jeszcze bardziej podsycił emocje.

Do dziś jednak nie wiadomo, co stało się z naszym zespołem w rewanżu? We Wronkach przegraliśmy bowiem aż 0:4, a marnym wytłumaczeniem jest to, że liderem rywala byli bracia Hliebowie (starszy, Aleksander, grał później m.in. w Arsenalu i Barcelonie). Białorusini znakomicie wypadli na turnieju finałowym, pokonali Włochów, i niewiele zabrakło, aby walczyli o medale. Tym niemniej w tamtych eliminacjach, do dnia dzisiejszego, Polacy byli najbliżej awansu na turniej finałowy, bo później ani raz naszej drużynie w barażach zagrać się nie udało.

 

Na zdjęciu: Mariusz Lewandowski był kapitanem naszej młodzieżówki, kiedy ta biła się o awans na ME z Włochami. Przed meczem przy Łazienkowskiej wymienił proporczyki z Andreą Pirlo.

Polacy w eliminacjach MME

1994 1 m. w grupie el., ćwierćfinał z Portugalią (1:3, 0:2).
1996 2 m. w grupie el. (za Francją) – bez awansu
1998 4 m. w grupie el. (za Anglią, Gruzją i Włochami).
2000 2 m. w grupie el. (za Anglia) – bez awansu
2002 2 m. w grupie el. (za Ukrainą) – awans, baraż z Włochami (2:5, 0:0).
2004 1. m. w grupie el., baraż z Białorusią (1:1, 0:4).
2006 3 m. w grupie el. (za Niemcami i Anglią).
2007 2 m. w grupie el. (za Portugalią, grupa trzyzespołowa) – bez awansu
2009 3 m. w grupie el. (za Rosją i Hiszpanią).
2011 4 m. w grupie el. (za Holandią, Hiszpanią i i Finlandią).
2013 3 m. w grupie el. (za Rosją i Portugalią).
2015 3 m. w grupie el. (za Szwecją i Grecją).
2017 – awans bez eliminacji jako gospodarz
2019 2 m. w grupie el. (za Danią), baraż z Portugalią (?).