Monika Hojnisz nie wytrzymała presji. Stracona szansa na strzelnicy

Przed niedzielnym biegiem na dochodzenie na 10 km w słoweńskiej Pokljuce była szansa, że Monika Hojnisz, może zakończyć pierwszą rundę cyklu Pucharu Świata na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Warunkiem był jednak oczywiście równie udany występ, jak w inauguracji. Przypomnijmy Polka zajęła w czwartek drugie miejsce w biegu na 15 km, tzw. biegu długim, w którym zwykle osiąga najlepsze wyniki. Wyprzedziła ją tylko Ukrainka Julia Dżyma.

W sobotę Hojnisz zajęła 11. miejsce w sprincie na 7,5 km i utrzymała drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. Wygrała Finka Kaisa Makarainen, a nową liderką została Włoszka Dorothea Wierer, która w sobotę była druga i z dorobkiem 90 pkt w PŚ wyprzedzała Polkę o sześć. Na trzecim stopniu podium sobotniego sprintu stanęła Francuzka Justine Braisaz, a czwarta była jej rodaczka Julia Simon. Czołowa czwórka strzelała bezbłędnie, podobnie jak Hojnisz.

Do niedzielnego biegu na dochodzenie zawodniczka katowickiego AZS AWF wystartowała ze stratą minuty i dwóch sekund do triumfatorki Finki Kaisy Makarainen, najlepszej biathlonistki poprzedniej edycji PŚ. W pierwszej części rywalizacji radziła sobie bardzo dobrze i pięła się w górę. Co prawda za sprawą dobrej dyspozycji Finki jej przewaga nad chorzowianką wzrosła, ale dwa bezbłędne strzelania i szybki bieg sprawiły, że ta ostatnia awansowała na piątą lokatę. Potem jednak było znacznie gorzej. Podczas trzeciej wizyty na strzelnicy zaliczyła jedno pudło i zaprzepaściła szansę na dobry wynik, wypadając z czołowej „10”. Przy ostatniej zaś miała dwie niecelne próby i straciła miejsce w „20”. Na metę wpadła razem z kilkoma innymi rywalkami i o kolejności wśród nich decydował fotofinisz. Ostatecznie zajęła 21. miejsce i w klasyfikacji generalnej spadła z drugiej pozycji na piątą.

Niedzielną konkurencję wygrała Makarainen, a drugie miejsce zajęła Wierer, która utrzymała się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.