MŚ w Egipcie. Polacy tylko na youtube?

Ani TVP, ani żadna inna telewizja w Polsce nie zakupiła praw do transmisji z mistrzostw świata mężczyzn, które dziś zaczynają się w Egipcie. Prezes ZPRP napisał nawet w tej sprawie do prezydenta światowej federacji…


Meczem Egipt – Chile w Kairze dziś o godzinie 18.00 rozpoczynają się 27. mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych. Biało-czerwoni, którzy otrzymali od światowej federacji „dziką kartę” (z powodu pandemii w Europie nie rozegrano kwalifikacji), do Egiptu wylatują dziś rano, a pierwszy raz na parkiet w New Capital Sports Hall wyjdą w piątek przeciwko Tunezji o 20.30.

Wygląda jednak na to, że ani tego meczu, ani żadnego innego nie zobaczą w kraju kibice przywykli do tradycyjnej telewizji. Praw do transmisji nie zakupiła bowiem ani TVP, ani żadna inna stacja w Polsce. Przekaz z meczu będzie można śledzić jedynie w internecie na platformie youtube na kanale dedykowanym MŚ.

Ceny nie do przyjęcia

Posiadaczem praw do MŚ jest firma Lagardere. Portal sportowefakty.pl podał wczoraj, że ceny były tak wyśrubowane, że jedynie TVP podjęło bardziej zaawansowane rozmowy. Lagarder miał zażyczyć sobie od państwowego nadawcy 1,5 mln euro za pokazanie całego turnieju lub pół miliona za mecze Polaków (nie wiadomo, czy tylko trzech w rundzie wstępnej, czy cena obejmowała mecze, gdyby biało-czerwoni grali dłużej). Takie stawki miały okazać się nie do przyjęcia.

Apel do prezydenta

Pośrednio potwierdził to wczoraj zaniepokojony brakiem transmisji telewizyjnych Związek Piłki Ręcznej w Polsce, który oświadczył, że właściciel praw przedstawił ofertę na kwotę przerastającą możliwości nadawców.

Prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki wystąpił z wnioskiem do prezydenta światowej federacji (IHF) Egipcjanina Hassana Moustafa’y z prośbą o wsparcie i interwencję. „Obecna sytuacja dla wielu polskich firm i mediów – także telewizji – jest trudna z uwagi na pandemię COVID-19. Znacznie zmalały przychody reklamowe, wiele firm ogranicza w pierwszej kolejności wydatki na promocję i reklamę.

Sytuacja, w której mecze Reprezentacji Polski (pisownia oryginalna (przyp. red.) nie będą transmitowane spotka się w naszym kraju z dużym rozczarowaniem, ogromną krytyką i negatywnym odbiorem” – pisze Kraśnicki.

Możliwy kompromis?

Szef krajowej federacji zwrócił uwagę, że transmisja meczów MŚ 2021 będzie budować pozytywną atmosferę wśród kibiców i promować kolejny czempionat, które za dwa lata zorganizować mają Polska i Szwecja. „Brak transmisji zmniejszy zainteresowanie dyscypliną – także sponsorów i partnerów tego wydarzenia w 2023 roku. Zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o wsparcie i pomoc w tej kwestii” – napisał Andrzej Kraśnicki w liście do Prezydenta IHF.

Prezes ZPRP wyraził nadzieję, że jego wniosek spotka się aprobatą i będzie możliwy kompromis. „Mam nadzieję, że przychyli się Pan Prezydent do mojej prośby i uda się przeprowadzić transmisje meczów na zasadach uwzględniających obecną sytuację ekonomiczną i finansową nadawców oraz całej branży medialnej” – podkreślił Kraśnicki.


Lista zakażonych rośnie

Aż 18 pozytywnych wyników testu na Covid-19 odnotowano w kadrze USA, która przygotowuje się do MŚ. Reprezentacja Stanów Zjednoczonych od 4 stycznia przygotowuje się w Danii. Norweska gazeta „Aftenposten”, cytując trenera USA Szweda Roberta Hedina podała, że w całej ekipie wykryto 18 przypadków zakażenia.

Amerykanie, którzy dołączyli do grona uczestników MŚ dzięki zaproszeniu otrzymanemu od IHF, mimo to zamierzają wystąpić w imprezie. Pierwszy mecz mają rozegrać jutro przeciwko Austrii, w grupie są także Francja i Norwegia. – Wyślemy 12 zawodników do Egiptu w środę, ale nie mamy obrony. Został nam bramkarz – przyznaje Hedin.

Wczoraj 7 przypadków zarażenia zanotowano w trenującej w Portugalii reprezentacji Zielonego Przylądka. Z kolei w ekipie Brazylii – ostatnim grupowym rywalu biało-czerwonych – stwierdzono 5 zarażeń, w tym jednego zawodnika. Wcześniej więcej niż 10 przypadków zakażenia koronawirusem zgłosili Czesi. Jeżeli któryś z zespołów wycofa się z imprezy, jej miejsce w pierwszej kolejności zajmie Macedonia Północna.


Grają nasi

Piątek, 15 stycznia

* Polska – Tunezja

Niedziela, 17 stycznia

* Polska – Hiszpania

Wtorek, 19 stycznia

* Polska – Brazylia

*wszystkie mecze o 20.30 czasu w Polsce


Na zdjęciu: Bartosz Jurecki dziś też mógłby wykrzyczeć radość, w roli asystenta selekcjonera biało-czerwonych. Ale raczej tego nie zobaczymy…

Fot. Norbert Barczyk/Pressfocus

Komentarze