MŚ w Oberstdorfie. Triumf faworyta w kombinacji

Pierwszą część pierwszej medalowej rywalizacji w kombinacji norweskiej na MŚ w Oberstdorfie, czyli konkurs skoków na skoczni normalnej, zdominowali Japończycy.


Wygrał Ryota Yamamoto, który uzyskał 106 metrów, a dwa metry bliżej wylądował Akito Watabe. Dobrze spisał się obrońca mistrzowskiego tytułu i lider klasyfikacji generalnej PŚ, wielki faworyt zawodów, czyli Jarl Magnus Riiber. Norweg skoczył 103 metry i miał przed biegiem na 10 km niewielką stratę do duetu z „Kraju kwitnącej wiśni”. Szczepan Kupczak uzyskał 25. wynik (98,5 metra), a debiutujący w tak wielkiej imprezie, Andrzej Szczechowicz, skacząc 88,5 metra, był po na półmetku rywalizacji 35.

Trudna trasa biegu spowodowała, że wyniki po skokach szybko przestały mieć znaczenie. Już na pierwszej z 2,5-kilometrowych pętli Yamamoto został doścignięty przez grupkę Riibera. Z tyłu, z kolei, szaleli Niemcy, a także trzynasty po skokach Fin Ilkka Herola, który świetnie biega. Przed ostatnim okrążeniem sformował się 7-osobowy peletonik, który jednak dość szybko zaczął się dzielić.

Gospodarze zapłacili za wściekły pościg i osłabli, a zaatakował wspomniany Herola, którego tempo utrzymali jedynie dwaj Norwegowie, bo Riiberowi towarzyszył zaledwie 21-letni Jens Luraas Oftebro. Ta trójka rozegrała między sobą walkę o medale. Na stadion, jako pierwszy, wpadł zawodnik z Finlandii, ale najwięcej sił na finiszowej prostej zachował Riiber, który wywiązał się z roli faworyta w stu procentach.

Herola zdobył srebro, a Oftebro brąz. Polacy pobiegli na miarę swoich możliwości. Kupczak stracił cztery lokaty w stosunku do miejsca zajmowanego po skokach, ale zmieścił się w czołowej trzydziestce. Szczechowicz spadł o trzy pozycje.


Kombinacja norweska, skocznia normalna +10 km
1. Jarl Magnus Riiber (Norwegia) 23.01,2, 2. Ilkka Herola (Finlandia) +0,4, 3. Jens Luraas Oftebro (Norwegia) +0,9, 4. Eric Frenzel (Niemcy) +5,9, 5. Akito Watabe (Japonia) +9, 6. Fabian Riessle (Niemcy) +16,8, 29. Szczepan Kupczak +2.58,6, 38. Andrzej Szczechowicz +4.26,0.


Fot. commons.wikimedia.org/wiki/Category:Jarl_Magnus_Riiber

Komentarze