MTS Żory. Powstawanie z kolan

Była reprezentantka Polski w piłce ręcznej, Klaudia Pielesz, została zawodniczką MTS-u Żory.


Na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku MTS Żory (piłka ręczna kobiet) stanął na skraju przepaści, czyli likwidacji drużyny seniorek.

Planowany na 14 marca br. mecz wyjazdowy z TS MKS San Jarosław został odwołany, a 27 marca zarząd ZPRP podjął decyzję o zakończeniu rozgrywek.

W momencie zawieszenia rozgrywek, szczypiornistki z Żor miały do rozegrania sześć meczów – ze wspomnianym wcześniej Jarosławiem, a oprócz tego ze Zgodą Ruda Śląska, Handballem Wrocław, SPR-em Gliwice, Karkonoszami Jelenia Góra i Koroną Handball Kielce. W momencie zakończenia rozgrywek MTS Żory zajmował w tabeli I ligi drugie miejsce, ze stratą 3 punktów do liderującej w tabeli drużyny z Kielc.

Rozpad drużyny seniorek rozpoczął się jednak wcześniej nim rozgrywki storpedowała pandemia koronawirusa. Już w styczniu br. do występującej w superlidze Piotrcovii Piotrków Trybunalski odeszła Daria Szynkaruk, a w marcu jej tropem podążyła Oktawia Płomińska, której mama – Agnieszka Kiszka-Płomińska – przed laty grała w Piotrcovii.

W lutym do Korony Handball Kielce przeniosła się Aleksandra Januchta. Po zakończeniu rozgrywek ruszyła w Żorach lawina, kolejne zawodniczki przeniosły się do klubów superligi. Do Piotrcovii odeszła Aleksandra Abramowicz, do MKS-u Lublin Paulina Wdowiak, zawodniczką Zagłębia Lubin została Adriana Kurdzielewicz, zaś do włoskiego ASD Leno przeniosła się Sara Stankovski. Kilka dziewcząt zakończyło karierę i klub znalazł się w podbramkowej sytuacji. Nie tylko kadrowej, ale przede wszystkim finansowej.

W tym dramatycznym momencie pomocną dłoń do MTS-u Żory wyciągnęła Jastrzębska Spółka Węglowa. – Umowę z JSW podpisaliśmy pod koniec kwietnia, a pieniądze wpłynęły na nasze konto na początku maja – powiedział nowy menedżer drużyny Daniel Asztemborski, który wszedł również do składu nowego zarządu klubu.

– Oprócz drużyny seniorek mamy również zespoły młodzieżowe we wszystkich kategoriach wiekowych, Młodzież trenuje i gra jako TS Pogoń 1922 w Żorach, z którym mamy umowę współpracy i przekazywania zawodniczek. W nadchodzącym sezonie wystawimy zespoły w następujących kategoriach wiekowych: juniorki, juniorki młodsze, młodziczki, dziewczęta (dwie drużyny), a także grupę naborową, która realizuje program „Gramy w ręczną”.

W tej chwili w naszym klubie trenuje 80 zawodniczek, z którymi pracuje pięciu trenerów. Dziewczęta uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 13 z oddziałami sportowymi i mistrzostwa sportowego w Żorach. Szkoła współpracuje ze ZPRP, w których prowadzony jest OSPR (Ośrodek Szkolenia Piłki Ręcznej).

W tej chwili mamy cztery zawodniczki, które są reprezentantkami Polski. W kategorii juniorek to Iga Barska i Julia Pędziwiatr, aktualnie reprezentujące barwy SMS-u Płock oraz juniorki młodsze – Natalia Koss (również SMS Płock) i Aleksandra Maziarek.

Wszystkie wyjadą na zgrupowanie szkoleniowe, które odbędzie się w COS OPO Cetniewo od 5 do 16 sierpnia. Pierwsze dwie będą trenowały z kadrą narodową juniorek (ur. 2002 r. i młodsze), którą prowadzi Paweł Tetelewski, natomiast dwie pozostałe z kadrę juniorek młodszych (ur. 2004 r. i młodsze), nad którą szkoleniową pieczę sprawuje Małgorzata Buksakowska.

Piętnastego czerwca br. w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Folwareckiej 10 w Żorach odbyło się Walne Zebranie Członków Miejskiego Towarzystwa Sportowego Żory, zwołane w celu wyboru nowych władz stowarzyszenia. Nowym prezesem MTS-u Żory został Piotr Piotrowicz, zaś w skład zarządu weszli Bartłomiej Duda (który jest również trenerem pierwszego zespołu), Janusz Żurek, Tomasz Barski, Tomasz Padiasek oraz wspomniany wcześniej Daniel Asztemborski.

Na nowy sezon MTS Żory przygotował prawdziwy hit transferowy. Otóż w ubiegłą sobotę dwuletni kontrakt z klubem podpisała była reprezentantka Polski, Klaudia Pielesz! Niespełna 32-letni rozgrywająca, urodzona w Jastrzębiu Zdroju, ma za sobą bardzo bogatą przeszłość.

Pierwsze kroki stawiała w UKS-ie ROMI Jastrzębie, a potem grała w Pogoni Żory, SMS-ie Gliwice (królowa strzelców w sezonie 2006/2007 – 94 gole), Zagłębiu Lubin, z którym zdobyła mistrzostwo Polski (2011) oraz pięciokrotnie wicemistrzostwo Polski i trzy razy Puchar Polski. Potem grała w Niemczech w klubach SG BBM Bietigheim i Frisch Auf Goeppingen. W 2017 roku wróciła d Polski i ponownie została zawodniczką Zagłębia Lubin. Teraz starał się ją pozyskać Ruch Chorzów, ale wybrała MTS Żory.


Na zdjęciu: Klaudia Pielesz (z lewej) od nowego sezonu będzie zakładała koszulkę I-ligowego MTS-u Żory.

Fot. Paweł Andrachiewicz/PressFocus