Na Asnyka przecinają wstęgę

Znane postaci polskiego sportu uświetnią dziś w w Katowicach-Piotrowicach otwarcie nowego kompleksu sportowego.


Kosztował blisko 41 milionów złotych i będzie perełką na mapie południowej części Katowic. Dziś o 11.00 oficjalnie otwarty zostanie miejski kompleks sportowy przy ul. Asnyka w dzielnicy Piotrowice, a w uroczystości wezmą udział m.in. prezydent miasta Marcin Krupa, wiceprezes PZPN i prezes Śląskiego ZPN Henryk Kula, medalista mistrzostw świata w skoku o tyczce Piotr Lisek, wicemistrzyni Europy w sztafecie 4×100 m Magdalena Stefanowicz, trenerzy lekkoatletyczni Krzysztof Kotuła i Aleksander Matusiński czy była reprezentantka Polski w piłce ręcznej Iwona Niedźwiedź.

Taka plejada gości doskonale obrazuje, jak wielofunkcyjny będzie teren przy Asnyka. Znajdziemy tam nie tylko oświetlone boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią i trybunami na ponad 500 miejsc, spełniające wymogi III ligi, które wraz z dwukondygnacyjnym budynkiem o ponad 20 szatniach i pomieszczeniach gospodarczych stanie się m.in. nowym domem IV-ligowego Rozwoju. Na boisku są też wymalowane linie lekkoatletyczne, a wokół niego mieści się bieżnia oraz infrastruktura do pchnięcia kulą, skoku wzwyż, o tyczce czy w dal. Prócz tego kompleks tworzą boisko trawiaste do baseballu (Asnyka to nowy dom nie tylko Rozwoju, ale też baseballowego klubu Rawa), zewnętrzna siłownia, boisko do piłki ręcznej i koszykówki czy dwa boiska do piłki plażowej. Kompleks, mający około 100 miejsc parkingowych, mieści się przy Parku Zadole, okolica jest zielona, nie brakuje ławek czy chodników dla spacerowiczów, na terenie kompleksu umieszczono też stację rowerów miejskich „Stadion Asnyka”, a po drugiej stronie parku znajduje się otwarty niedawno nowy kryty basen Zadole.
Kompleksem przy Asnyka zarządzać będzie MOSiR. Budowany był od września 2020, koperty w przetargu otwierano w kwietniu 2020 roku. Żadna z ofert nie przekroczyła wtedy kosztorysu zakładanego przez miasto, ostatecznie wykonawcą została firma Gretasport z Dąbrowy Górniczej, która złożyła ofertę na 36,88 mln zł. Koszty w trakcie realizowania inwestycji wzrosły do 40,9 mln zł. Powiększono boisko do wymiarów 105×64, dołożono telebim czy dwie trybuny o pojemności 166 miejsc naprzeciwko budynku z główną trybuną (228 miejsc). Kompleks ma być w większości ogólnodostępny dla mieszkańców.

Otwarcie dla mieszkańców nastąpi dziś o 15.30, a atrakcje przewidziane są aż do godz. 20.00. Rozwój rozegra pokazowy mecz z Urzędem Miasta Katowice, ale rundę jesienną dokończy tam, gdzie przeniósł się ponad 3 lata temu po wyprowadzce ze Zgody 28 – czyli na „Kolejarzu” przy ul. Alfreda 1. Zimowe sparingi oraz rundę wiosenną rozegra już przy Asnyka, jego domem znów będzie południe, a nie niezwiązana z nim historycznie północ Katowic i z pewnością będzie mógł się pochwalić jednym z najładniejszych stadionów w IV lidze śląskiej.


Na zdjęciu: Kompleks przy Asnyka 22 prezentuje się bardzo efektownie.
Fot. MAG