Na końcu czeka Paryż

Reprezentacja Polski siatkarzy zagra m.in. z Argentyną i Holandią w Chinach w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu. Polki, które są gospodyniami jednego z turniejów, zmierzą się m.in. z USA oraz Włochami.


Losowanie grup turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich w Paryżu 2024 odbyło się w Lozannie. Wszystkie turnieje kwalifikacyjne rozpoczną się w drugiej połowie września. Pierwsze do rywalizacji przystąpią panie (16-24 września). Jednym z gospodarzy zawodów będzie Polska. Na razie nie wiadomo, które miasto gościć będzie siatkarki. Jednym z kandydatów jest Łódź. Pozostałe turnieje rozegrane zostaną w Japonii i Chinach.

Polki trafiły do grupy C i czeka je bardzo trudne zadanie, bo zagrają z Włochami, USA, Niemcami, Tajlandią, Kolumbią, Koreą Południową i Słowenią. Włochy i USA to absolutna światowa czołówka. Niemcy, Tajlandia oraz Korea Południowa natomiast regularnie występują w najważniejszych światowych turniejach.

Siatkarze rywalizować będą z kolei od 30 września do 8 października w Brazylii, Chinach i Japonii. Biało-czerwoni zagrają w grupie C Chinach i oprócz gospodarzy zmierzą się z Argentyńczykami, Holendrami, Kanadyjczykami, Meksykanami, Belgami oraz Bułgarami.

W turniejach kwalifikacyjnych bierze udział najlepszych 24 reprezentacji męskich i 24 kobiecych według rankingu FIVB (Polacy są na pierwszym miejscu, Polki na dziesiątym), podzielonych na trzy ośmiozespołowe grupy. Awans do igrzysk zapewnią sobie po dwie najlepsze drużyny z każdego turnieju.

Pozostałe pięć miejsc olimpijskich dla mężczyzn i pięć dla kobiet – jak wyjaśnia PZPS – zostanie obsadzone poprzez wyłonienie pięciu najlepszych jeszcze niezakwalifikowanych drużyn według światowego rankingu FIVB na koniec fazy wstępnej Ligi Narodów 2024″, ale z zachowaniem „zasady uniwersalności”, żeby w igrzyskach były reprezentowane zespoły z wszystkich kontynentów”.

W igrzyskach w Paryżu w 2024 roku wystąpi 12 reprezentacji męskich i 12 kobiecych. Zagwarantowany udział w obu ma tylko Francja jako gospodarz. Na igrzyskach w Tokio Francuzi wywalczyli złoty medal.

SKŁAD GRUP KWALIFIKACYJNYCH – Kobiety

Grupa A (Chiny)

Chiny, Ukraina, Meksyk, Czechy, Kanada, Holandia, Dominikana, Serbia

Grupa B (JAponia)

Japonia, Peru, Argentyna, Portoryko, Bułgaria, Belgia, Turcja, Brazylia

Grupa C (Polska)

POLSKA, Słowenia, Korea Płd., Kolumbia, Tajlandia, Niemcy, USA, Włochy

Mężczyźni

Grupa A (Brazylia)

Brazylia, Katar, Czechy, Niemcy, Ukraina, Kuba, Iran, Włochy

Grupa B (Japionia)

Japonia, Finlandia, Egipt, Tunezja, Turcja, Serbia, Słowenia, USA

Grupa C (Chiny)

Chiny, Bułgaria, Belgia, Meksyk, Kanada, Holandia, Argentyna, POLSKA


Fot. Tomasz Kudala/PressFocus