Trudna droga do Paryża

Na olimpijski medal w boksie czekamy od 31 lat. Czy się nareszcie doczekamy?


Trudno uwierzyć, że polscy bokserzy zdobyli w igrzyskach olimpijskich 43 medale. Pod tym względem wyprzedzają ich tylko lekkoatleci, którzy mają ich 66. O ile jednak przedstawiciele „królowej sportu” wciąż regularnie je przywożą z każdej olimpiady, o tyle pięściarze ostatni zdobyli… 31 lat temu. I był to raptem brązowy krążek, wywalczony przez Wojciecha Bartnika w 1992 roku w Barcelonie.

Długa przerwa

W ostatnich latach zdarzało się nawet, że polskiego boksera nie było w olimpijskim turnieju. Tak było w Londynie (2012), gdzie nasz kraj w tej dyscyplinie reprezentowała tylko Karolina Michalczuk.

Czy zobaczymy polskich reprezentantów w Paryżu za rok? Jedno jest pewne – droga do tego będzie trudna, bo wyniki w najważniejszych turniejach nie napawają zbytnim optymizmem. Wielką szansą na zdobycie olimpijskich kwalifikacji były tegoroczne Igrzyska Europejskie, których gospodarzem była Polska. Niestety, na ringu w Nowym Targu brązowe medale zdobyli tylko Elżbieta Wójcik (75 kg) i Mateusz Bereźnicki (92 kg), ale z ich kategorii wagowych prawo startu w przyszłorocznych igrzyskach gwarantował tylko finał. To był duży zawód, bo liczono, że nasi reprezentanci wywalczą cztery kwalifikacje.

Ostatnią szansą na wywalczenie biletów do stolicy Francji będą więc przyszłoroczne dwa światowe turnieje kwalifikacyjne, które odbędą się we Włoszech od 29 lutego do 12 marca oraz w Tajlandii od 23 maja do 3 czerwca.

Trudne zadanie

Przed trenerami reprezentacji Polski – Tomaszem Dylakiem (kobiety) i Wojciechem Bartnikiem (mężczyźni) trudne zadanie dobrego przygotowania naszych reprezentantów do tych turniejów. Przypomnijmy, że w Paryżu kobiety walczyć będą w sześciu kategoriach (50 kg, 54 kg, 57 kg, 60 kg, 66 kg i 75 kg), a mężczyźni w siedmiu (51 kg, 57 kg, 63,5 kg, 71 kg, 80 kg, 92 kg i +92 kg). W sumie na ringu wystąpią 124 zawodniczki i 124 zawodników. W Tokio w 2021 roku panie walczyły w pięciu wagach, a panowie w ośmiu. Polskę w Japonii reprezentowali Damian Durkacz (64 kg), Sandra Drabik (51 kg), Karolina Koszewska (69 kg) i Elżbieta Wójcik (75 kg), ale bez powodzenia.

A co jeżeli podopiecznym Dylaka i Bartnika nie powiedzie się we Włoszech i Tajlandii? Obaj trenerzy mają nadzieję, że podobnie jak przed igrzyskami w Tokio dodatkową szansą będzie ranking światowy.


Na zdjęciu: Ostatnim polskim medalistą olimpijskim w boksie był w Barcelonie w 1992 roku Wojciech Bartnik. Obecnie jest trenerem kadry.

Fot. bokser.org