Na wydawniczym rynku. Historia zdjęciem pisana

Do obecności na polskim rynku „klasyki” tej dziedziny – książek i albumów piłkarskich Andrzeja Gowarzewskiego i firmy GiA (m.in. encyklopedia fuji, kolekcja klubów) – wszyscy fani „kopanej” zdążyli się już przyzwyczaić i… pokochać te wydawnictwa.

Teraz do świadomości kibiców coraz skuteczniej przebija się – powstająca we współpracy m.in. z Muzem Sportu i Turystyki w Warszawie – seria „Historia sportu”. Na rynku właśnie ukazał się 7. tom z tego cyklu, odbiegający nieco formą od poprzednich produktów. Leszek Śledziona z gronem współpracowników tym razem sięgnął przede wszystkim po materiały fotograficzne. To w oparciu o nie powstał ponadtrzystronicowy album „Piłkarstwo polskie w zaborach 1886-1918”. Dokumentuje on na zdjęciach zarówno areny sportowe, jak i polskich pionierów najpopularniejszej dziś dyscypliny świata.

Znajdziemy więc wizerunki postaci i drużyn doskonale znanych każdemu, kto interesuje się historią piłki nożnej w Polsce: lwowskiej Lechii, Pogoni czy Czarnych, a także Cracovii i Wisły. Także całe mnóstwo fotografii przypominających – a często i odkrywających – istnienie innych zespołów piłkarskich (Maraton Lwów, Grunwald Nowy Sącz). Oczywiście korzenie rodzimego futbolu tkwią w Galicji – stąd pochodzi najwięcej zdjęć – ale też zaglądamy dzięki albumowi w przeszłość najstarszych ekip wielkopolskich (Venetia i Ostrovia z Ostrowa Wlkp.), warszawskich, łódzkich.

 

Na kartach wydawnictwa autorzy zebrali 670 zdjęć grupowych i portretowych (opisując – dzięki wieloletniej pasji jednego ze współautorów, Edwina Kowszewicza – zdecydowaną większość osób widocznych na fotografiach). Ponad 200 dokumentów (statutów i sprawozdań klubowych), biletów, notatek prasowych o wydarzeniach piłkarskich (w tym „sprawozdanie” z pierwszej na ziemiach polskich gry w foot-ball z 1894), karykatur pierwszych piłkarskich idoli i plakatów zapraszających na match footballowy.

Komplet informacji na temat tomu znaleźć można pod adresem rocznikpilkarski.pl..