Zobacz
Do góry

Liga Mistrzów. Najbliżej, ale i najtrudniej

Na drodze Piasta staje klub, który wygrał ligę 13 razy z rzędu i występował pięciokrotnie w fazie grupowej Champions League.

Piast Gliwice po raz pierwszy uczestniczył w losowaniu Ligi Mistrzów, ale właściwie… losowany nie był. Znalazł się w ostatniej parze, wiadomo było z kim zagra i jedyną niewiadomą pozostawała lokalizacja pierwszego meczu. Premiera będzie na Białorusi w Borysowie z miejscowym klubem BATE.

Dobra wiadomość jest taka, że to najkrótsza dla niego z możliwych tras w 1. rundzie eliminacji. Po rozstawieniu i jeszcze podziale przed losowaniem na trzy grupy (dwie po 10 i jedna 12 drużyn), pozostałymi możliwościami były: Słowenia (Maribor), Norwegia (Rosenborg), Finlandia (HJK), Irlandia (Dundalk) i Walia (TNS).

Złych wiadomości jest więcej. BATE miało najwyższy współczynnik w grupie ustalonej przed losowaniem, to najmocniejszy i najbogatszy klub naszych wschodnich sąsiadów. Rozgrywki ligowe na Białorusi toczą się systemem wiosna – jesień i będzie w lipcu w pełni sezonu. I najważniejsze – doświadczeniem i ograniem w europejskich pucharach BATE zdecydowanie przewyższa Piasta. Uczestniczy w nich regularnie od 20 lat, ale z polskim zespołem jeszcze się nie spotkało. W minionej dekadzie pięciokrotnie awansowało do fazy grupowej Champions League, ostatni raz w sezonie 2015/16. Cztery razy zajmowało 4. miejsce, w sezonie 2012/13 trzecie, wtedy 3:1 pokonało u siebie Bayern 3:1 i Lille. Na Białorusi w LM traciły punkty Athletic Bilbao (2:1), Roma (3:2), Juventus (2:2) i Milan (1:1). Czterokrotnie BATE grało w fazie grupowej Ligi Europy. W ubiegłym sezonie zajęło 2. miejsce i awansowało do 1/16 finału, gdzie odpadło z późniejszym finalistą Arsenalem. Pokonało go w Borysowie 1:0, przegrało w Londynie 0:3.

BATE powstało w 1973 roku, była to drużyna Borysowskiego Zakładu Samochodowych i Traktorowych Urządzeń Elektrycznych. Klub został rozwiązany na początku lat 80. i reaktywowany w 1996 roku. Dwa lata później był wicemistrzem Białorusi, w 1999 po raz pierwszy mistrzem. Teraz ma na koncie 15 tytułów i od 2006 roku nieprzerwanie wygrywa ligę. W tym sezonie po 11 kolejkach jest wiceliderem, dwa punkty za Dynamem Brześć. Przegrało z nim w kwietniu u siebie 0:1, drugiej porażki doznało na wyjeździe z Gorodeją, pozostałe 9 spotkań wygrało. BATE trzykrotnie zdobyło Puchar Białorusi, siedmiokrotnie Superpuchar. Od 2014 roku rozgrywa mecze na Borisov Arenie.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa