Najwyższy czas na konkrety

Dziś Komitet Wykonawczy UEFA ma podjąć decyzję w sprawie rozgrywek na Starym Kontynencie. Należy spodziewać się nowego kalendarza rywalizacji na obecny i przyszły sezon.

We wtorek odbyła się kolejna telekonferencja z udziałem wszystkich 55 przedstawicieli europejskich federacji.

– Zaprezentowano różne możliwe kalendarze obejmujące rozgrywki zarówno drużyn narodowych, jak i klubów – napisano w oficjalnym komunikacie, chociaż szczegółów na ten temat nie podano.

Najpierw ligi krajowe

Przypomnijmy, że wcześniej pojawiły się w mediach rozmaite przecieki i kolejne daty, a najważniejsze było to, że najpierw mają zostać dokończone rozgrywki w poszczególnych krajach, o co europejska centrala we wtorek zaapelowała dosyć stanowczo, zakładając jednak pewne wyjątki, a następnie miałyby zostać dokończone rozgrywki Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Kolejno do gry miałyby wrócić reprezentacje. To jednak ogólne założenia, bo konkretne decyzje mają zapaść dziś.

– Wszystkie decyzje dotyczące powyższych zagadnień zostaną ogłoszone w czwartek po obradach Komitetu Wykonawczego UEFA – napisano we wtorkowym komunikacie.

Za wcześnie by się poddać

Warto przypomnieć, że od połowy marca pracują dwa zespoły. Jeden jest poświęcony kalendarzowi rozgrywek, a drugi zagadnieniom związanym z kontraktami i transferami. Podobny zespół działa również w FIFA, choć organizacja ta – przynajmniej na razie – nie wydała wiążących decyzji, ani ich nie zapowiedziała. Czego należy spodziewać się po dzisiejszym posiedzeniu Komitetu Wykonawczego UEFA? Nowego, precyzyjnego kalendarza rozgrywek, który ma obejmować zarówno bieżący, jak i kolejny sezon.

– Jesteśmy w stanie dokończyć rozgrywki. Jest za wcześnie, by się poddać – zapewniał już niejednokrotnie prezydent UEFA, Aleksander Czeferin. Słoweniec podkreślił, że ligi są gotowe, by wrócić do rywalizacji przy zachowaniu odpowiednich norm bezpieczeństwa. Rozgrywki ligowe powinny zakończyć się do 20 lipca, a w przypadku lig z miejsc 16-55 w europejskim rankingu nawet do 1 sierpnia. Zaplanowany w Gdańsku finał Ligi Europy ma się odbyć 26 sierpnia, a trzy dni później Stambule ma zostać rozegrany finał Ligi Mistrzów. Nowy sezon w europejskich ligach ma ruszyć 12 września, a kilka dni wcześniej powinny zostać rozegrane mecze Ligi Narodów. 15 września mogą zacząć się eliminacje europejskich pucharów.

Przy pustych trybunach

Jak zatem widać, UEFA dąży do tego, by zrobić wszystko dla wznowienia piłkarskiej rywalizacji. Oczywiście wszystkie decyzje europejskiej centrali będą wymagały zgody rządów poszczególnych państw, bo przecież nie może być tak, że piłkarska centrala nakaże grać, a władze poszczególnych państw nie będą widziały możliwości na to, by organizować mecze bez udziału publiczności. Co ciekawe, takiej szansy, i to do końca… przyszłego roku, nie widzi Światowa Organizacja Zdrowia! To wiązałoby się m.in. z kolejnym przesunięciem mistrzostw Europy. W niektórych mediach pojawiają się informacje, że UEFA lekceważy zalecenia WHO. Takie wiadomości pozostawiamy do oceny kibicom, bo panuje też przekonanie, że organizacja ta w kilku przypadkach związanych z pandemią nie stanęła na wysokości zadania…

* * *

Głos należy do… Bońka

Komitet Wykonawczy jest najwyższym organem wykonawczym UEFA, czyli podejmuje najważniejsze decyzje w europejskim futbolu; m.in. przyznaje organizację mistrzostw Europy, finałów Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Obecnie składa się z prezydenta Aleksandra Czeferina, 16 członków wybranych przez Kongres UEFA, 2 przedstawicieli wybranych przez Związek Klubów Europejskich i jednego przez Ligi Europejskie. Jednym z jego członków jest wybrany w kwietniu 2017 roku Zbigniew Boniek, prezes PZPN. Jego kadencja trwa 4 lata.

Na zdjęciu: Komitet Wykonawczy, pod przewodnictwem Aleksandra Czeferina, ma podjąć dziś wiążące decyzje w sprawie rozgrywek w Europie.

Fot. PressFocus