nal von minden przedstawia unikalny szybki test do badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych rodzajów nowotworu. Liczba nowych zachorowań tylko w Polsce wynosi około 10 000 rocznie, a na raka jelita grubego cierpi obecnie około 1,4 miliona osób na całym świecie.

Jeśli rak jelita zostanie wykryty we wczesnym stadium, szanse na wyleczenie wynoszą ponad 90 procent. Wczesna diagnoza jest więc jednym z najważniejszych czynników decydujących o dobrym rokowaniu pokonania choroby. Szybkie testy na obecność krwi utajonej w kale są prostą i niezawodną pomocą we wczesnym wykrywaniu choroby. Firma nal von minden GmbH z Moers, zajmująca się technologią medyczną, opracowała pierwszy ilościowy szybki test do badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego: po raz pierwszy możliwe jest teraz określenie w ciągu zaledwie pięciu minut, czy w próbce kału znajduje się krew utajona w kale (FOB) i co ważniejsze, w jakiej ilości. „NADAL FOB quant Test” jest oceniany za pomocą „Colibri”, najmniejszego urządzenia analitycznego na świecie i jest dostępny od ręki.

Im wcześniej wykryty zostanie rak jelita, tym większe są szanse na wyleczenie. Nowy szybki test firmy nal von minden GmbH z Moers może być stosowany do wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Roland Meißner, dyrektor firmy nal von minden GmbH: „Test NADAL FOB quant wykrywa najmniejsze ilości ludzkiej krwi w stolcu – tak zwaną kałową krew utajoną (FOB), której nie można zobaczyć gołym okiem. Ponieważ nowotwory jelit nawet we wczesnym stadium choroby często krwawią, szybki test FOB może dostarczyć wskazówek na temat ukrytych źródeł krwawienia w jelitach. Szybki test nadaje się więc idealnie do wczesnych badań przesiewowych w kierunku ewentualnego raka jelita grubego i może w ten sposób zmniejszyć ryzyko zgonu”.

Szczególna i unikalna cecha testu NADAL FOB quant: szybki test nie tylko pokazuje, czy w stolcu znajduje się utajona krew, ale również ocenia, ile krwi znajduje się w stolcu. Meißner: „Poprzednie szybkie testy miały charakter czysto jakościowy. Byliśmy w stanie dodać czynnik ilościowy do testu jakościowego, czyniąc go kompatybilnym z naszym urządzeniem analitycznym – Colibri”.

„Test NADAL FOB quant jest odpowiedni do badań przesiewowych dla osób z grup ryzyka” – dodaje Meißner. Należą do nich na przykład pacjenci bez objawów, którzy ze względu na wiek mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita. Lub osoby z rozpoznanym rakiem jelita w rodzinie (ryzyko dziedziczne).

Korzyści dla pacjentów: test NADAL FOB quant jest nieinwazyjny. „Nasz nowy szybki test z pewnością zwiększy gotowość wielu osób do zajęcia się tematem badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego – ma nadzieję Meißner. – Bo chyba łatwiej jest wyrazić zgodę na szybki test niż na kolonoskopię”. Co więcej, wynik jest dostępny bardzo szybko. Pacjent dowiaduje się o tym w ciągu zaledwie pięciu minut. Meißner: „Do tej pory takie próbki kału musiały być oceniane w laboratorium, co zwykle trwało kilka dni”. Koszty badania laboratoryjnego są niewątpliwie również wyższe niż koszty w przypadku szybkiego testu.

Roland Meißner podkreśla, że kolonoskopia jest nadal „złotym standardem” w diagnozowaniu raka jelita grubego. Problem polega jednak na tym, że rak jelita zwykle nie daje żadnych lub prawie żadnych objawów we wczesnych stadiach. Z tego powodu wiele osób udaje się do lekarza dopiero bardzo późno – cenny czas jest już wtedy często stracony.

Test NADAL FOB quant oparty jest na reakcji przeciwciał przeciw ludzkiej hemoglobinie we krwi. Meißner: „Są to specjalne przeciwciała, które reagują wyłącznie na ludzką krew. Jeśli w próbce kału obecna jest krew, przeciwciała wiążą się z zawartym w niej czerwonym barwnikiem – hemoglobiną”. Zakres pomiaru wynosi od 20 do 750 ng/mL (odpowiada to około 2 do 75 μg hemoglobiny/g kału). Dzięki temu lekarz może zalecić sposób dalszego postępowania – w zależności od wieku i płci pacjenta. „Im wyższa wartość hemoglobiny w stolcu, tym bardziej pilnie zaleca się kolonoskopię w celu dokładnego wyjaśnienia” – wyjaśnia Meißner.

Pomiar ilościowy i ocena wyników testu odbywa się za pomocą najmniejszego na świecie analizatora do szybkich testów: Colibri. „Colibri w kształcie sześcianu, każdy o długości krawędzi 4 cm, jest optymalnym narzędziem do zautomatyzowanych i ilościowych analiz – mówi Meißner. – Zapewnia szybkie i precyzyjne wyniki oraz jest niedrogim rozwiązaniem dla każdego gabinetu lekarskiego. Dane te można przenieść do komputera za pomocą kabla USB i udokumentować”.

Test NADAL FOB quant został opracowany w zakładzie badawczym i produkcyjnym nal von minden w Getyndze. Może być wykonywany wyłącznie przez pracowników służby zdrowia. Aplikacja jest prosta, nie wymaga specjalnego przeszkolenia.

Informacje o przedsiębiorstwie

Firma nal von minden GmbH. Firma nal von minden GmbH z Moers jest od 38 lat specjalistą w dziedzinie diagnostyki medycznej. Portfolio obejmuje szybkie testy i testy laboratoryjne do rzetelnej diagnostyki w zakresie toksykologii, bakteriologii, kardiologii, ginekologii, chorób zakaźnych i urologii. Firma nal von minden GmbH zatrudnia łącznie około 230 pracowników w 9 europejskich oddziałach. www.nal-vonminden.com


Źródło informacji: nal von minden GmbH w Niemczech (Moers)