Nasz kalendarz wyścigów jest bogaty

Tylko w czterech krajach – Włoszech, Francji, Belgii i w Turcji – odbędzie się do końca sezonu więcej wyścigów niż w Polsce.



Blisko 150 wyścigów znalazło się w kalendarzu UCI, który obejmuje nie tylko rywalizację w World Tourze, czyli tę najbardziej prestiżową, ale też wyścigi o mniejszej randze – zarówno wśród elity mężczyzn i kobiet, a także juniorów i orlików.

Przypomnijmy, że sezon w kolarskiej ekstraklasie rozpocznie się 1 sierpnia rywalizacją w jednodniowym Strade Bianche we Włoszech, a pierwszym etapowym wyścigiem, w dniach 5-9 sierpnia, będzie nasz Tour de Pologne.


Czytaj też: Projekt który przestaje istnieć


Ściganie na kolarskich trasach zostanie zainaugurowane jednak miesiąc wcześniej, a chodzi o pomniejsze zmagania właśnie. Sezon rozpocznie się w, w dniach 2-5 lipca w Rumunii czterodniowym wyścigiem Sibiu Cycling Tour.

To zmagania należące do cyklu UCI Europe Tour, czyli czegoś, co można nazwać kolarską drugą ligą. Niemniej jednak warto pamiętać, że wyścig ten w przeszłości wygrywali uznani kolarze, m.in. Davide Rebellin czy w 2017 roku Egan Bernal, zeszłoroczny zwycięzca Tour de France.

Zaczną na Mazowszu


Następnie kilka wyścigów zaplanowano m.in. w Turcji, gdzie w sumie do końca sezonu ma odbyć się 18 różnych rywalizacji. Tyle samo, co we Włoszech. Więcej ścigania będzie tylko w Belgii – 21 wyścigów i we Francji – 23.

Polska na tym tle wygląda całkiem dobrze. Nie licząc mistrzostw kraju, które mają odbyć się w przedostatni weekend sierpnia, zaplanowano 12 wyścigów. Ściganie na naszych szosach rozpocznie się wyścigiem Dookoła Mazowsza.

Będzie to już jego 63. edycja, która również znajduje się w kalendarzu UCI Europe Tour. Start rywalizacji po mazowieckich szosach zaplanowano na 15 lipca, wyścig składać się będzie z czterech etapów.

Skrócony Tour de Pologne


Właśnie rywalizacje kilkudniowe przeważają w krajowym kalendarzu. Przypomnijmy, że tegoroczna edycja Tour de Pologne została skrócona do pięciu dni. Tak samo długi będzie Wyścig Bitwy Warszawskiej 1920, a nieco mniej czasu na rowerach kolarze spędzą podczas Bałtyk-Karkonosze Tour i Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków.

Każdy z nich składać się będzie z czterech etapów. Trzy dni potrwają wyścigu Grody Piastowskie i Dookoła Małopolski, a na dwa dni przewidziano rywalizację w Orlen Nations Grand Prix.

To zainaugurowana w zeszłym roku przez Lang Team inicjatywa, w której biorą udział reprezentacje narodowe złożone z kolarzy do lat 23. Tym razem rywalizacja odbędzie się w Rzeszowie i składać będzie się z drużynowej jazdy na czas, a także etapu ze startu wspólnego.

Tylko dwa klasyki


Niewiele w polskiej części kalendarza UCI znalazło się miejsca dla klasyków. W gronie elity mężczyzn zostaną rozegrane tylko dwa takie wyścigi. Na początku sierpnia, już w trakcie trwania TdP, kolarze rywalizować będą o Puchar Ministra Obrony Narodowej.

To wyścig, która ma ładną historię, bo w przeszłości wygrywali go m.in. Stanisław Szozda, Ryszard Szurkowski czy Zygmunt Hanusik. Pod koniec skróconego sezonu rozegrane zostanie Grand Prix Polski w ramach cyklu Visegrad 4 Bicycle. Ściganie w naszym kraju zakończy się w przedostatni weekend września. wspomnianym, mogącym pochwalić się niemal 60-letnią tradycją, wyścigiem Dookoła Małopolski.


Wyścigi w Polsce 2020

15-18.07 – Dookoła Mazowsza (2.2)
6.08 – Puchar Ministra Obrony Narodowej (1.2)
5-9.08 – Tour de Pologne (2. UCI World Tour).

6-9.08 – Wyścig o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza (2.1, juniorzy)
12-16.08 – Tour Bitwa Warszawska 1920 (2.2)

21-23.08 – mistrzostwa Polski
29-30.08 – Orlen Nations Grand Prix (2. Ncup, orlicy)

31.08 – Karpacki Wyścig Kurierów (1.2 U, orlicy)
28-30.09 – CCC Tour – Grody Piastowskie (2.2)
3-6.09 – Albertina Bałtyk-Karkonosze Tour (2.2)
9-12.09 – Wyścig Solidarności i Olimpijczyków (2.2)
13.09 – Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Polski (1.2)
18-20.09 – Dookoła Małopolski (2.2)



Na zdjęciu: Kolarskich kibiców w naszym kraju czeka w tym sezonie jeszcze całkiem sporo ścigania.

Fot. Pressfocus