Nazwa bez 1962?

Kilka dni temu na facebookowym profilu GKS-u 1962 Jastrzębie pojawiła się intrygująca… sonda. Postanowiono zapytać kibiców, czy chcieliby powrotu do historycznej nazwy klubu, która nie zawiera w sobie członu złożonego z roku powstania, czyli 1962. Przygniatająca większość kibiców opowiedziała się za tym, aby pierwszoligowiec występował w rozgrywkach właśnie pod „starym” szyldem, czyli GKS Jastrzębie. Czy to oznacza, że wkrótce tak się stanie?

Aby źle się nie kojarzył

Przypomnijmy wpierw okoliczności, w jakich doszło do poprzedniej transformacji nazwy klubu. W sezonie 2019/10 nazywany potocznie przez kibiców „stary” GKS Jastrzębie występował w rozgrywkach II ligi grupy wschodniej. Rywalizację zakończył na 14. miejscu w tabeli, które oznaczało spadek do ligi III. Klub znajdował się jednak w katastrofalnej sytuacji finansowej i, de facto, przestał istnieć. Wówczas, dokładnie 17 czerwca 2010 roku, powołano do życia nowy klub, któremu nadano nazwę GKS 1962 Jastrzębie. Człon nazwy składający z roku powstania klubu umieszczono w niej dlatego, aby nowy podmiot nie kojarzył się z zadłużonym po uszy starym klubem. Kilka miesięcy później, na początku 2011 roku, do życia powołano spółkę akcyjną, a zespół, który wcześniej rozpoczął rywalizację w lidze okręgowej, występował w rozgrywkach pod nazwą GKS 1962 Jastrzębie. Kibice, którzy zwykle z niechęcią podchodzą do zmian nazw czy też klubowych barw, podeszli do całej sprawy ze zrozumieniem i nigdy nie mieli za złe, że oficjalnie klub nazywa się tak, a nie inaczej.

Pół miliona z miasta

Dlatego wspomniana wyżej internetowa sonda wzbudziła wśród jastrzębskich sympatyków futbolu spory entuzjazm i ożywioną dyskusję, a także nadzieję, że w rozgrywkach I ligi drużyna wystartuje pod nowym – starym szyldem, czyli GKS Jastrzębie, już bez 1962. Aby tak się stało należy przede wszystkim dokonać szeregu formalnych korekt w stosownych instytucjach, m.in. w Krajowym Rejestrze Sądowym, a także uzyskać zgodę Polskiego Związku Piłki Nożnej. Z nią nie powinno być problemu, jednak cała procedura może nieco potrwać. Z naszych informacji wynika, że sprawy formalne są w toku i za jakiś czas klub, oficjalnie, zmieni nazwę. Kiedy? Tego na razie nie wiadomo.
Tymczasem przedwczoraj pojawił się komunikat o tym, że zarządzeniem Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój z dnia 28 czerwca Klub Sportowy GKS 1962 Jastrzębie otrzyma dotację z Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój. Na konto beniaminka I ligi trafił pół miliona złotych na realizację zadania pod tytułem „Przywróćmy dawny blask KS GKS 1962 Jastrzębie”. To drugie tego typu wsparcie dla klubu w tym roku. W styczniu GKS 1962 otrzymał z miejskiej kasy 739 tysięcy złotych.