Nie zapomnieli o Cichej 6. Przebudowa stadionu Ruchu coraz bliżej

Budowa nowego stadionu w Chorzowie wciąż jest w powijakach i nie wyszła jeszcze poza papierową rzeczywistość, ale powoli, małymi kroczkami, posuwa się do przodu. Dziś w siedzibie Centrum Przedsiębiorczości, czyli miejskiej spółki odpowiedzialnej za inwestycję, została wreszcie podpisana umowa z inżynierem kontraktu, a więc firmą, która będzie nadzorowała przebieg budowy obiektu przy Cichej 6.

Dwa miesiące na analizę

Inżynierem została firma Sweco Consulting z Poznania. Jej oferta – 2,1 mln zł – była najkorzystniejsza spośród wszystkich trzech, które przystąpiły do przetargu, zarówno pod względem finansowym, jak i merytorycznym. W przeszłości Sweco partycypowała już m.in. w powstawaniu stadionów w Zabrzu i Bielsku-Białej. O tym, że wygrała przetarg, w Chorzowie poinformowano już ponad miesiąc temu, bo 19 kwietnia. Dokumenty zostaną jednak parafowane dopiero dziś.

– Musieliśmy poczekać, czy ze strony innych oferentów nie zostaną złożone protesty – mówi nam Piotr Małecki, prezes Centrum Przedsiębiorczości. – Nic takiego się nie stało, ale firma Sweco poprosiła nas o tydzień zwłoki, celem przedstawienia stosownych gwarancji bankowych. W środę dostarczy nam stosowne dokumenty i nastąpi podpisanie umowy. Zgodnie z nią, inżynier kontraktu będzie miał teraz dwa miesiące na przeprowadzenie analizy dokumentacji architektoniczno-projektowej i zgłoszenia konieczności uwag. Podczas budowy innych stadionów takie uwagi zwykle wypływały, co pozwalało uniknąć perturbacji w trakcie procesu budowlanego. Równolegle z analizą tej dokumentacji powstawać będzie dokumentacja przetargowa na generalnego wykonawcę – dodaje prezes Małecki.

Główny przetarg w sierpniu?

Zniecierpliwionych czy wręcz zniechęconych już tematem budowy nowego domu dla Ruchu kibiców najbardziej interesuje właśnie to ostatnie, czyli przetarg na generalnego wykonawcę. Kiedy może to nastąpić?
– Trudno określać termin poprawienia dokumentacji projektowej, ale zakładamy, że poważnych uwag nie będzie, a pracownia architektoniczna (GMT z Mysłowic) z drobiazgami poradzi sobie szybko. Do dwóch miesięcy sprawdzenia dokumentacji dołóżmy więc miesiąc na dokonanie poprawek i po takim czasie ogłosimy przetarg na generalnego wykonawcę – informuje szef Centrum Przedsiębiorczości.

Przypomnijmy, że pierwszy przetarg na inżyniera kontraktu został przez CP unieważniony w styczniu z powodu zbyt wysokich ofert. Efekty przyniósł dopiero przetarg nr 2. Postępowanie wyłaniające generalnego wykonawcę ma zostać więc ogłoszone do końca sierpnia. Ile potrwa? Odpowiedź będzie uzależniona od „walki oferentów” i tego, jak długo potrwają procedury odwoławcze. W Chorzowie od początku roku powtarzano, że pierwsza łopata ma zostać wbita jeszcze w 2018. Nowy stadion Ruchu w myśl wstępnych prognoz może być gotowy w 2022 roku. Pomieścić ma 16 tysięcy widzów. Wartość inwestycji ma wynieść ponad 110 mln zł.