Niedziela tylko u nas

W sobotę rozpoczęło się 75. Tour de Pologne. Kibiców na Śląsku interesuje jednak głównie to, co wydarzy się na trasie naszego narodowego wyścigu w niedzielę. O godz. 15.30 będzie miał miejsce start ostry odcinka w Tarnowskich Górach. Późnym popołudniem kolarze finiszować będą w Katowicach. Zanim jednak rozgorzeje walka o etapowe zwycięstwo między sprinterami, peleton zwiedzi kilka górnośląskich miast i mniejszych miejscowości.

Koniec po trzech rundach

Najpierw kolarze wykonają 32-kilometrową rundę wokół Tarnowskich Gór. Przejadą przez Zbrosławice i Ptakowice, a następnie udadzą się w kierunku Świerklańca i pokonają Nowe Chechło. Następnie, po pokonaniu niecałych 42 km od startu, peleton wjedzie do Piekar Śląskich, gdzie na 66 kilometrze zlokalizowano pierwszą lotną premię. O kolejne punktu kolarze powalczą w Bytomiu, a także w Siemianowicach Śląskich, do których wjadą od strony Chorzowa. W zależności od tempa, w jakim przemieszczać będą się zawodnicy, do Katowic, przybędą pomiędzy 17.30, a 17.45. Wówczas powinno rozpocząć się pierwsze z trzech 20-kilometrowych okrążeń, które będą prowadzić ulicami: Góreckiego, Dudy Gracza, 1 Maja, Bagienną, Lwowską, Nałkowskiej, Górniczego Dorobku, Trzech Stawów, Graniczną, Jagiellońską, pl. Miarki, Kościuszki, Kopernika, pl. Wolności, Skargi i al. Korfantego. Na drugim i trzecim okrążeniu zlokalizowano premie górskie IV kategorii, konkretnie na al. Korfantego, jednak króciutki podjazd nie jest wymagający.

Kilku faworytów

Czego można spodziewać się na jutrzejszym etapie? Kibice liczą przede wszystkim na efektowny finisz pod „Spodkiem”, chociaż doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że wcale tak być nie musi. Zdarzało się bowiem w przeszłości, że w stolicy naszego województwa wygrywali kolarze po samotnych akcjach, a takich prób jutro, z pewnością, nie zabraknie. Mówiąc jednak o sprinterach, to do grona faworytów należy zaliczyć kilu kolarzy. Szybcy są Włosi, jak np. Fabio Sabatini z Quick Stepu czy Sacha Modolo z E/F Drapac PB Cannondale. Nie można też nie wspomnieć o Niemcu Andre Greipelu. Bardzo doświadczony sprinter z Rostocku ma na swoim koncie m.in. 22 etapowe zwycięstwa w wielkich tourach. Grupa Cofidis będzie z kolei pracować na Nacera Bouhanniego. Francuz o algierskich korzeniach chce bardzo udowodnić, że pominięcie go w zestawieniu na Tour de France było dużym błędem. Zawodnik szuka teraz nowego pracodawcy i zwycięstwo etapowe w TdP bardzo może mu w tym pomóc.

Oni wygrywali w Katowicach

W 2010 roku Tour de Pologne, po dłuższej przerwie, wrócił do Katowic i można powiedzieć, że niemal od razu etap z finiszem koło „Spodka” zrobił furorę wśród kolarzy i kibiców. To jeden z najszybszych finiszów na kolarskiej mapie świata. Z racji faktu, że tuż przed metą szosa prowadzi nieco w dół najszybsi zawodnicy są w stanie wygenerować prędkość sięgającą ponad 70 km na godzinę. Na liście zwycięzców tego szalenie szybkiego sprintu znajduje się kilka dużych nazwisk. Niemiec Marcel Kittel ma na swoim koncie 20 etapowych zwycięstw w wielkich tourach, a 14 z nich odniósł podczas Tour de France. Kolarz z Arnstadt nie tylko w Katowicach wygrywał, ale też an podium pod „Spodkiem” zakładał – dwukrotnie – żółtą koszulkę lidera. Dwa lata temu najszybszy był młody Kolumbijczyk, Fernando Gaviria, który wygrał dwa odcinki niedawno zakończonego Tour de France. Przed rokiem najszybszy w stolicy Górnego Śląska najlepszy okazał się Włoch Sacha Modolo, który na finiszu ograł m.in. mistrza świata, Petera Sagana.

Rok/Start (km) /Triumfator /Lider

2010 Sosnowiec (122,1 km) Jauheni Hutarowicz (Białoruś) Allan Davis (Australia)
2011 Będzin (135,7 km) Marcel Kittel (Niemcy) Marcel Kittel (Niemcy)
2012 Będzin (127,8 km) Aidis Kruopis (Litwa) Michał Kwiatkowski (Polska)
2013 Tarnów (231,5 km) Taylor Phinney (USA) Rafał Majka (Polska)
2014 Tarnów (236 km) Jonas Van Genechten (Belgia) Petr Vakocz (Czechy)
2015 Zawiercie (166 km) Matteo Pelucchi (Włochy) Marcel Kittel (Niemcy)
2016 Tarnowskie Góry (153 km) Fernando Gaviria (Kolumbia) Fernando Gaviria (Kolumbia)

2017 Tarnowskie Góry (142 km) Sacha Modolo (Włochy) Danny Van Poppel (Holandia)

 

Na zdjęciu: Katowicki „Spodek” na stałe wpisał się w krajobraz Tour de Pologne.

Komentarze