NMC Górnik z brązem, Ruch nie spada

 

Rozgrywki ekstraklasy, zarówno piłkarek, jak i piłkarzy ręcznych, zostały zakończone, a decyzję podjęła prowadząca je Superliga Sp. z o.o.
„Ze względu na aktualną sytuację związaną z rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-CoV-2 i wprowadzenie stanu epidemii w Polsce, Komisarz Ligi, w porozumieniu z zarządem Superligi Sp. z o.o., odpowiedzialnej za zarządzanie rozgrywkami PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet, podjął decyzję o zakończeniu rozgrywek sezonu 2019/2020″ – napisano w oficjalnym komunikacie.

Końcowa kolejność jest zachowaniem miejsc w tabeli rozgrywek według punktacji uzyskanej w meczach rozegranych do 12 marca, a w przypadku równej liczby punktów między dwoma zespołami, na podstawie bilansu bramek we wszystkich meczach.

– Zdrowie jest na pierwszym miejscu, dlatego w trosce o zawodniczki, kibiców, przedstawicieli mediów, a także wszystkich, którzy pracują przy organizacji meczów, decydujemy o zakończeniu rozgrywek. Zdajemy sobie sprawę, że wznowienie rywalizacji w tym sezonie byłoby niezwykle skomplikowane, a wręcz niemożliwe. Obecnie drużyny nie trenują i nie wiadomo kiedy mogłyby wrócić do treningów. A muszą mieć odpowiednio dużo czasu na przygotowanie się do rozegrania meczów w ostatniej fazie sezonu. To dla nas trudna decyzja, ale uważamy, że najlepsza. Wierzymy, że w przyszłym sezonie wszyscy wrócimy na boisko silniejsi – skomentował prezes spółki Marek Janicki.

W rywalizacji mężczyzn złoto po raz 17. w historii przypadło zawodnikom PGE Vive Kielce (72 punkty). Tuż za nimi uplasowali się szczypiorniści Orlen Wisły Płock (69) i NMC Górnika (57). To powrót na podium zabrzan po sześciu latach. Ubiegłoroczny brązowy medalista, Gwardia Opole, została sklasyfikowana na 5. miejscu.

Mistrzyniami Polski, po raz pierwszy w lidze zawodowej piłki ręcznej kobiet, a 22. w historii rozgrywek zostały zawodniczki MKS Perły Lublin, które zdobyły 53 punkty. Srebrny medal przypadł szczypiornistkom Metraco Zagłębie Lublin (49), a brąz po raz pierwszy w historii – KPR Gminy Kobierzyce (39).

„Podjęta została również decyzja o braku spadków. Tak więc wszystkie osiem drużyn z ligi kobiet i 14 z męskiej spełniło kryterium sportowe wymagane do otrzymania prawa do startu w rozgrywkach sezonu 2020/2021 – napisano w oświadczeniu. To oznacza, że miejsce w elicie zachowały ostatnie w tabeli szczypiornistki Ruchu Chorzów.

 

Klasyfikacja końcowa PGNiG Superligi w sezonie 2019/20

1. PGE VIVE Kielce
2. Orlen Wisła Płock
3. NMC Górnik Zabrze
4, Azoty Puławy
5. Gwardia Opole
6. Energa MKS Kalisz
7. Zagłębie Lubin
8. Sandra SPA Pogoń Szczecin
9. Chrobry Głogów
10. Piotrkowianin Piotrków Trybunalski
11. MMTS Kwidzyn
12. Torus Wybrzeże Gdańsk
13. Stal Mielec
14. Grupa Azoty Tarnów

 

Klasyfikacja końcowa PGNiG Superligi Kobiet w sezonie 2019/20

1. MKS Perła Lublin
2. Zagłębie Lubin
3. KPR Gminy Kobierzyce
4. Młyny Stoisław Koszalin
5. Eurobud JKS Jarosław
6. Start Elbląg
7. Piotrcovia Piotrków Tryb.
8. Ruch Chorzów