Norweg na czele biało-czerwonych

Kandydatura Norwega została najwyżej oceniona przez komisję powołaną przez zarząd ZPRP po zwolnieniu Leszka Krowickiego, który po przegranym w czerwcu dwumeczu z Serbią nie zakwalifikował się do mistrzostw świata 2019. Do konkursu zgłosiło się 19 kandydatów.

Arne Senstad od blisko 15 lat pracuje jako pierwszy szkoleniowiec z norweskimi zespołami kobiecymi – Storhamar (2006-13, 2015-19) oraz Oppsal (2013-15). Ma na koncie m.in. dwukrotny awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. W minionym sezonie Storhamar zajął 2. miejsce w norweskiej ekstraklasie i awansował do finału krajowego pucharu.

Dwukrotnie Senstad (2012 i 2019) otrzymał nagrodę dla najlepszego trenera w norweskiej lidze kobiet. Posiada dyplom EHF Master Coach. W latach 1989-99 jako zawodnik reprezentował kluby norweskie i szwajcarskie, w latach 1994-96 występował w kadrze narodowej Norwegii.

Zdolna do wygrywania

Głównym zadaniem nowego selekcjonera jest przygotowanie i awans drużyny narodowej do kolejnych imprez rangi mistrzowskiej w latach 2020-24 – mistrzostw świata, Europy oraz igrzysk olimpijskich w Paryżu.

– Dziękuję za zaufanie. To dla mnie zaszczyt, ale przede wszystkim wyzwanie, ciężka praca i duża odpowiedzialność. Zapewniam, że zrobię wszystko, by zrealizować postawione mi cele oraz zbudować silną, zdolną wygrywać z najtrudniejszymi przeciwnikami drużynę. W Norwegii piłka ręczna kobiet jest niezwykle popularna i silna. Chciałbym aby reprezentacja Polski również osiągała wielkie sukcesy i dostarczała nam wszystkim wspaniałych emocji – mówi nowy trener biało-czerwonych.

Kolejna strategia…

Z Senstadem spotkał się w poniedziałek w Warszawie prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki. Szczegółowo omówione zostały zadania i warunki współpracy. Oprócz awansu i przygotowania drużyny do imprez rangi mistrzowskiej nowy szkoleniowiec ma wdrożyć strategię szkolenia centralnego dla pionu żeńskiego. Wyniki osiągane przez reprezentację Polski będą weryfikowane i oceniane w poszczególnych etapach pracy norweskiego szkoleniowca z drużyną narodową.

– Dziękuję trenerowi, że zgłosił się do konkursu i podjął wyzwanie. To profesjonalista, ceniony szkoleniowiec z dużym doświadczeniem. Pochodzi z kraju, gdzie piłka ręczna kobiet stale osiąga największe sukcesy – w tym medale mistrzostw Europy, świata i igrzysk olimpijskich. Życzę Arne Senstadowi powodzenia. Wierzę, że wspólnie uda nam się osiągnąć założone cele. Zrobimy wszystko, by zapewnić trenerowi i drużynie najlepsze warunki pracy – podkreśla Andrzej Kraśnicki. Nowy selekcjoner rozpocznie pracę z drużyną narodową na początku września. Wtedy też – podczas konferencji prasowej – ogłosi nazwiska członków sztabu kadry.

Czasu jest mało, bo już pod koniec września Polki inaugurują kwalifikacje mistrzostw Europy 2020 meczami z Wyspami Owczymi (w Kwidzynie) i Ukrainą (w grupie 7 eliminacji jest jeszcze Rumunia, awansują 2 najlepsze ekipy).

 

Na zdjęciu: Nowy trener kadry szczypiornistek Arne Senstad (z lewej) i prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki.

 

 

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze