Nowa układanka

W ostatnich tygodniach w Cracovii zaszło wiele zmian. Największy spokój był w otoczeniu pierwszej drużyny.


W tym tygodniu krakowski klub ogłosił nazwisko nowego dyrektora akademii. Za nadzór i koordynowanie szkolenia będzie odpowiedzialny Jakub Popielarz. Wcześniej tę funkcję pełnił Łukasz Jankowski, ale od jakiegoś czasu nie pracował już w klubie. Nowy dyrektor marzył o wielkiej karierze środkowego pomocnika, ale jej rozwój zahamowała kontuzja. Może się jednak pochwalić pięcioma występami w ekstraklasie dla Lechii Gdańsk w sezonach 2010/11 i 2011/12. Grał u boku takich piłkarzy jak, Hubert Wołąkiewicz, Łukasz Surma i Abdou Razack Traore. W ostatnich latach można go było oglądać na boiskach A klasy w barwach Iskry Iskrzynia z województwa podkarpackiego.

Jednocześnie znalazł dla siebie inne wyzwania na piłkarskim poletku. W rodzinnych stronach założył Akademię Piłkarską Vivio, która od dziesięciu lat szkoli dzieci w blisko 40 lokalizacjach. Nowy pracownik Cracovii jest także twórcą Międzynarodowych Warsztatów Trenerskich, których pierwsza edycja odbyła się w lipcu ubiegłego roku. 350 trenerów z województwa podkarpackiego mogło się uczyć od specjalistów z Manchesteru City, Bayeru Leverkusen czy Polskiego Związku Piłki Nożnej. – Naszym celem będzie przygotowanie jak największej liczby piłkarzy, którzy w przyszłości zagrają w pierwszej drużynie. Jednocześnie chcemy wyposażyć wychowanków w odpowiednie cechy, jak fair play, ponieważ gra w Cracovii zobowiązuje do takiego zachowania – powiedział na przywitanie 32-letni Popielarz.

Zawieszenie Tabisza, Majewski wiceprezesem

Ostatni czas przyniósł w krakowskim klubie znacznie więcej zmian. Zawieszony został wiceprezes Jakub Tabisz, prawa ręka Janusza Filipiaka przez ostatnie dwie dekady. Prokuratura postawiła mu zarzuty wyrządzenia szkody w majątku Polskiego Związku Piłki Nożnej na kwotę co najmniej miliona złotych. O sprawie było głośno w grudniu ubiegłego roku. Wkrótce 47-latek ma stracić także miejsce w zarządzie PZPN jako przedstawiciel klubów ekstraklasy. Z Cracovii odszedł także Tomasz Bałdys, wieloletni pracownik działu sportowego. „Pasy” wciąż szukają jego następcy, w tym tygodniu przypomniały o trwającej rekrutacji. W miejsce Tabisza do zarządu klubu wszedł Stefan Majewski, który utrzymał stanowisko dyrektora sportowego. Od niedawna ma jednak pomocnika, Filipa Trubalskiego, który został wicedyrektorem. 29-latek zaczynał pracę w Cracovii w dziale marketingu, dwa lata temu przejął obowiązki kierownika pierwszej drużyny, które nadal pełni.

Fatalne wyniki juniorów starszych i młodszych doprowadziły do pożegnania z trenerami. Pracę stracił Wojciech Stawowy, który w przeszłości dwukrotnie wprowadzał „Pasy” do ekstraklasy. Po drugim rozstaniu zarzekał się, że nigdy nie wróci pod Wawel. Zmienił zdanie i w czerwcu 2022 roku został przedstawiony jako koordynator do spraw szkolenia oraz trener zespołu do lat 19 w Centralnej Lidze Juniorów. Po rundzie jesiennej drużyna jest poważnie zagrożona spadkiem, co dla klubu z taką historią i imponującymi obiektami treningowymi w Rącznej, nie jest powodem do chluby. Misji ratunkowej podjął się Wojciech Ankowski, który wrócił do pracy z młodzieżą po półrocznym prowadzeniu trzecioligowych rezerw. Jego obowiązki w „dwójce” przejął były piłkarz Mirosław Kalita, asystent Czesława Michniewicza w reprezentacji Polski. Za wyniki zespołu do lat 17 odpowiada z kolei Paweł Szwajdych. Wychowanek klubu zastąpił Rolanda Thomasa, który przyszedł do Cracovii razem ze Stawowym.


Na zdjęciu: Drugi powrót Wojciecha Stawowego do Cracovii okazał się totalną klapą.
Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus