Nowicjusze kontra elita

Selekcjoner, wykorzystując swoje kontakty nabyte przez wiele lat gry w Bundeslidze, chciał tego sparingu, pomimo że w kwietniu dwukrotnie zmierzymy się z drużyną naszych zachodnich sąsiadów w eliminacjach mistrzostw Europy. Ale tylko na tle najlepszych rodząca się w bólach nowa polska reprezentacja – w październiku przegrała nawet z Izraelem – może podnosić poziom. Niestety, w Rostocku przeciwko szykującym się w najsilniejszym składzie do styczniowych mistrzostw świata gospodarzom, przystąpi drużyna mocno okrojona, żeby nie powiedzieć rezerwowa…

Zabraknie pewniaków” i „rutyniarzy”

Spotkanie odbywa się jednak poza oficjalnym terminem europejskiej federacji (EHF), stąd Przybecki nie mógł powołać nikogo spoza krajowej superligi i Bundesligi: zabraknie więc grających w Hiszpanii, Francji i na Ukrainie „pewniaków” – Kamila Syprzaka, Rafała Przybylskiego, Patryka Walczaka i Pawła Paczkowskiego.

Z kolei kontuzje wykluczyły innych „rutyniarzy” – Piotra Chrapkowskiego, Piotra Wyszomirskiego, Antoniego Łangowskiego, Tomasza Gębalę czy aspirującego do tej roli obiecującego leworęcznego Macieja Majdzińskiego. W ostatniej chwili wypadł też inny mańkut – z Górnika Zabrze – Ignacy Bąk, którego zastąpił Marek Szpera z Energi MKS Kalisz. Najbardziej ucierpiało rozegranie, bez strat będziemy tylko na skrzydłach i w bramce.

Spora grupa debiutantów

W tej sytuacji Przybecki zabrał do Niemiec aż pięciu zawodników, którzy jeszcze nigdy nie grali w dorosłej reprezentacji. Są to rozgrywający Kamil Mokrzki i obrotowy Jan Klimków z Gwardii Opole, a także Kamil Adamczyk, Paweł Salacz i zaledwie 17-letni Michał Olejniczak. Dla nich to będzie naprawdę skok na wysokiego konia, bo po drugiej stronie stanie niemal najsilniejszy skład mistrzów Europy sprzed trzech lat.

Kadrowicze przed wylotem do Niemiec zebrali się w poniedziałek w Gdańsku, gdzie odbyli jeden trening. Kolejny – wczoraj w porze meczu już w mieszczącej 2900 widzów Stadthalle w Rostocku.

– Zależy mi, aby młodzi chłopacy, którzy dostali szansę na grę, dobrze zintegrowali się z resztą drużyny. To ma być dla nich wartościowe przetarcie przed kolejnymi meczami – stwierdził trener Przybecki.

Meczu nie pokazuje żadna polska telewizja; TVP Sport emocjonuje się w tym czasie żeńskim Euro, w których biało-czerwonych dawno już nie ma…

 

Polska na Niemcy

Bramkarze: Adam MALCHER (Gwardia Opole), Mateusz KORNECKI (NMC Górnik Zabrze).

Rozgrywający: Kamil ADAMCZYK, Adrian KONDRATIUK (obaj Energa Wybrzeże Gdańsk), Paweł GENDA (VfL Luebeck-Schwartau/Niemcy), Paweł KRUPA (Sandra Spa Pogoń Szczecin), Kamil MOKRZKI (Gwardia), Michał OLEJNICZAK (UKS Miś Gorzów Wlkp./SMS ZPRP Gdańsk), Marek SZPERA (Energa MKS Kalisz).

Obrotowi: Jan KLIMKÓW (Gwardia), Paweł SALACZ (Wybrzeże), Maciej GĘBALA (SC DHfK Lipsk/Niemcy).

Skrzydłowi: Michał DASZEK, Przemysław KRAJEWSKI (obaj (Orlen Wisła Płock), Jan CZUWARA (NMC Górnik), Arkadiusz MORYTO (PGE Vive Kielce).

 

Na zdjęciu: Piotr Przybecki poprowadzi w Rostocku mocno eksperymentalną reprezentację…