Nowy stadion już komercjalizowany

11-tysięcznik na północnych obrzeżach miasta rośnie w oczach i ma być gotowy już w przyszłym roku.


W grudniu 2021 rozstrzygnięto przetarg, w czerwcu 2022 wmurowano tam kamień węgielny, a po niespełna 9 miesiącach widać go już wyraźnie. Budowa nowego stadionu w Opolu przy ulicach Północnej i Technologicznej galopuje. Inwestycja realizowana przez firmę Mirbud (postawiła m.in. obiekty w Łodzi czy Płocku) kosztuje około 200 mln zł brutto, zakłada powstanie trybun o pojemności 11,6 tys. miejsc i ma być gotowa w końcówce przyszłego roku.

– Jesteśmy na etapie końca montażu prefabrykatów. Stadion można już zobaczyć w pełnej krasie, wszystkie trybuny stoją, najważniejszy etap budowy jest już za nami. A przed nami – w najbliższym czasie montaż konstrukcji stalowej dachu oraz montaż konstrukcji stalowej elewacji. To będzie ta słynna „sukienka”, membrana, która stworzy finalny wyglądu stadionu opolskiego – mówi Klaudia Wiącek z firmy Mirbud.

Stadion jest doskonale widoczny z centrum treningowego Odry przy ul. Północnej, gdzie trenuje pierwszy zespół oraz drużyny akademii. – On jeszcze odrobinę urośnie, ale już widzimy jego podstawową bryłę, trwają prace murarskie, budowane są wewnątrz sklepiki, w których będzie można zakupić podczas odbywających się tu wydarzeń żywność, napoje – mówi Patryk Stasiak, prezes Zakładu Komunalnego Opole, czyli miejskiej spółki, która formalnie – a nie Urząd Miasta – jest w przypadku tej budowy inwestorem, a gdy się zakończy, będzie podmiotem zarządzającym stadionem.

Prace są już na tyle zaawansowane, by w Opolu myśleli o tym, jak żyć będzie ten stadion, gdy zostanie otwarty. – Przystępować będziemy stopniowo do komercjalizacji stadionu – informuje Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego. – Komercjalizację dzielimy na trzy etapy. Pierwszy obejmuje trzy pomieszczenia, które mamy już na dole obiektu. Być może znajdą się zainteresowane firmy, z którymi już będziemy mogli rozmawiać, a być może trzeba jeszcze czasu, aby to wszystko utrwaliło się w świadomości potencjalnych kontrahentów. Mamy pomieszczenia o wielkości mniej więcej 30, 50 i 100 metrów kwadratowych, które można wynajmować komercyjnie. Znajdujemy się jeszcze na takim etapie, w którym podczas robót jesteśmy w stanie jakoś dostosować je do potrzeb podmiotów wynajmujących. Jakie to mogą być podmioty? Może specjalistyczny sklep sportowy, może gabinety lekarskie czy masażu… Mam nadzieję, że na to pytanie odpowie nam rynek – przyznaje wiceprezes Zakładu Komunalnego i zapowiada kolejne dwa etapy komercjalizacji.

– Wspólnie z Odrą pod koniec tego roku chcemy komercjalizować skyboxy, zaś w przyszłym roku będziemy rozmawiać o pracować nad sponsorem tytularnym stadionu – oznajmia Oborska-Marciniak.

Odra potrzebuje nowego domu. Wysłużony obiekt przy Oleskiej 51 nie spełnia już wymogów licencyjnych, nie posiada podgrzewanej murawy. PZPN poszedł klubowi na rękę – wiedząc, że toczy się budowa nowego stadionu – i w okresie późnojesiennym oraz wczesnowiosennym, gdy obawy o stan boisk są największe, wyznaczył klubowi w terminarzu mecze wyjazdowe. Docelowo w miejscu starego stadionu miasto chce zbudować aquapark.


Fot. facebook.com/odraopole/Krzysztof Porębski