Nowy wśród strzelców

Prawie połowę goli w tym sezonie strzelili dla piłkarzy Pogoni Szczecin piłkarze z etykietką wychowanków.


Po wiktorii w Lubinie z Zagłębiem, w tym tygodniu piłkarze „Dumy Pomorza” rozpoczęli przygotowania do meczu z Koroną Kielce, który odbędzie się w sobotę o godzinie 17.30 na Stadionie im. Floriana Krygiera w Szczecinie. Podopieczni trenera Jensa Gustafssona do tej konfrontacji przygotowują się od wtorku, ponieważ poniedziałek był dla nich dniem wolnym od zajęć. Wczoraj trenowali dwukrotnie – rano na siłowni, a po południu na boisku. W środę, czwartek i piątek „portowcy” zaliczą po jednych zajęciach na boisku. Niedziela dla większości piłkarzy Pogoni będzie wolna, ale nie jest wykluczone, że ci, którzy zagrają mniej minut w starciu ze „złocisto-krwistymi”, zagrają w pewnym wymiarze czasu w meczu rezerw z Unią Swarzędz (godzina 12.00).

17 mgnień wychowanków

W bieżącym sezonie Pogoń Szczecin w 24 kolejkach ekstraklasy strzeliła 37 goli, z czego 17 trafień poszło na konto (umownych) wychowanków klubu! Żaden inny klub ekstraklasy nie może pochwalić się takim wynikiem (to 46 procent dorobku strzeleckiego całej drużyny). Ostatni na tej liście jest 21-letni pomocnik Marcel Wędrychowski, który strzelił gola Zagłębiu Lubin w 92 minucie spotkania. To pierwszy gol tego zawodnika dla „portowców” w PKO BP Ekstraklasie, ale nie pierwszy w piłkarskiej elicie. Wędrychowski pierwszego gola na najwyższym szczeblu rozgrywkowym zdobył dla Górnika Łęczna, do którego był wypożyczony z Pogoni w sezonie 2021/2022. Dokonał tej sztuki 13 września 2021 roku w meczu przeciwko Wiśle Płock (3:2).

Oprócz wspomnianego już Wędrychowskiego gole – jako wychowankowie „Dumy Pomorza” – strzelali do tej pory Kamil Grosicki (9 bramek), Sebastian Kowalczyk (5 goli), Mateusz Łęgowski (1 gol) i Kacper Smoliński (1 bramka). Dlaczego wcześniej napisałem umownych wychowanków? Bo Wędrychowski pierwsze kroki stawiał w Stali Szczecin, a dopiero mając 12 lat przeniósł się do zespołu juniorów AP Pogoń Szczecin. Kowalczyk piłkarskiego abecadła uczył się w Salosie Szczecin, Łęgowski w Golu Brodnica, a tylko Grosicki i Smoliński są wychowankami Pogoni „pełnej krwi”.

Irańczyk na dłużej

Przed kilkoma dniami nowy kontrakt z „Dumą Pomorza” roku 19-letni (urodzony 2 stycznia 2004 roku w Marivanie) pomocnik Yadegar Rostami. Reprezentant Iranu do lat 23 parafował z „portowcami” umowę ważną do 30 czerwca 2026 roku.

19-latek trafił do Pogoni z KIA Academy w styczniu 2022 roku. W ostatnich miesiącach regularnie trenował z pierwszym zespołem, z seniorską drużyną odbył też zimowe przygotowania do rundy wiosennej. W trwających rozgrywkach dwukrotnie znalazł się w kadrze meczowej na spotkanie PKO Bank Polski Ekstraklasy (w tym na ostatni mecz z Zagłębiem Lubin), ale nie zdążył jeszcze zadebiutować w najwyższej klasie rozgrywkowej. W tym sezonie rozegrał za to 10 meczów w III-ligowych rezerwach Pogoni i strzelił w nich trzy gole. Ponadto jest liderem strzelców Centralnej Ligi Juniorów, w której jesienią w sześciu występach zdobył 10 goli.


Na zdjęciu: Marcel Wędrychowski strzelił swojego drugiego gola w ekstraklasie, ale pierwszego dla Pogoni Szczecin.

Fot. Paweł Jaskółka/PressFocus