O medale i bilety do Tokio

Rozpoczynające się dziś 97. mistrzostwa Polski w Poznaniu będą jedną z ostatnich szans na wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej. Z walki zrezygnowała w środę Sofia Ennaoui, podobnie jak świetny 18-latek Krzysztof Różnicki.


MP w lekkiej atletyce wracają do Poznania po 14 latach, ale na dwa dni przed czwartkową inauguracją organizatorzy zawodów na stadionie w Golęcinie przeżyli chwile grozy, gdy nad miastem przeszła potężna ulewa, która niemal zatopiła miasto.

– Byliśmy przerażeni, gdy zobaczyliśmy co się dzieje. Oba stadiony, główny i rozgrzewkowy były praktycznie zalane. Ściągnęliśmy wszystkich pracowników i od rana musieliśmy uporządkowywać cały obiekt. Najważniejsze, że infrastruktura nie została naruszona, a zawodnicy mogli trenować – powiedział Łukasz Miadziołko z Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

40 kwalifikacji

Zawody będą jedną z ostatnich szans na zdobycie biletu do Tokio, w kilku konkurencjach zapowiada się pasjonująca rywalizacja o wskaźnik, poprawę miejsca w olimpijskim rankingu bądź miejsce w kadrze. Na dziś Polska ma 40 indywidualnych kwalifikacji do Japonii plus trzy sztafety. Bliska wywalczenia przepustki z rankingu światowej federacji „Road to Tokio” jest grupa kilkunastu innych lekkoatletów oraz sztafeta 4×400 mężczyzn. Ostateczna lista rankingowa zostanie opublikowana 29 czerwca, a więc 3 dni po MP w Poznaniu.

Znaki zapytania

Wiceprezes PZLA Tadeusz Osik nie ukrywa, że w kilku konkurencjach związek stanie przed trudną decyzją, których zawodników powołać do reprezentacji na igrzyska; w każdej federacja może wystawić maksymalnie trzech – tak jest choćby w biegach na 400 m kobiet, 800 m mężczyzn, a także w maratonie czy chodzie.

– Oprócz 400 metrów kobiet, trwa rywalizacja w konkurencji 400 i 800 m mężczyzn. Także w rzucie młotem są jeszcze znaki zapytania – dodaje Osik.

Trener sztafety 4×400 kobiet Aleksander Marusiński ma komfort o tyle, że do Tokio zabrać może zapewne nawet 8 zawodniczek – oprócz trójki, która biegać będzie indywidualnie, musi wszak wystawić obie sztafety w tym mieszaną.

A Różnicki ustępuje…

Na granicy wyeliminowania z igrzysk – zapewne swoich ostatnich w karierze – stanął m.in. Adam Kszczot, od którego szybszych w tym roku jest aż czterech krajowych rywali. Ale wczoraj ubył mu jeden konkurent, sensacyjny mistrz kraju sprzed roku niespełna 18-letni Krzysztof Różnicki, który w niedzielę podczas Memoriału Kusocińskiego w Chorzowie „profesora” połknął w cuglach. Ale razem z trenerem Zbigniewem Królem podjęli kontrowersyjną decyzję, że skoncentrują się jeszcze na zawodach juniorskich; zamiast obrony tytułu MP seniorów „młody” pobiegnie z juniorami w Białogardzie na 400 metrów…

Zośka odpada

Dramatyczną decyzję o rezygnacji z igrzysk podjęła także wczoraj Sofia Ennaoui.– Zrobiłam wszystko, żeby wrócić do zdrowia i móc wznowić treningi. Finalnie okazało się, że starania moje i wielu ludzi nie wystarczyły – napisała w mediach społecznościowych srebrna medalistka mistrzostw Europy (2018) na 1500 m.

W Poznaniu w pierwszym dniu rywalizacji odbędą się finały w trójskoku, rzucie oszczepem, pchnięciu kulą oraz w biegach na 100, 1500 i 3000 m z przeszkodami. Zawody, w których wystąpi 739 zawodników z 71 klubów, potrwają do soboty.


Pewni startu Tokio

100 m: Ewa Swoboda

400 m: Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Natalia Kaczmarek

800 m: Patryk Dobek, Mateusz Borkowski, Marcin Lewandowski, Adam Kszczot, Krzysztof Różnicki

1500 m: Sofia Ennaoui (rezygnacja) oraz Marcin Lewandowski, Michał Rozmys

maraton: Aleksandra Lisowska, Karolina Nadolska, Angelika Mach, Izabela Paszkiewicz oraz Marcin Chabowski, Adam Nowicki, Arkadiusz Gardzielewski, Kamil Karbowiak, Krystian Zalewski

100 m pł.: Karolina Kołeczek, Pia Skrzyszowska, Klaudia Siciarz

400 m pł.: Joanna Linkiewicz oraz Patryk Dobek

wzwyż: Kamila Lićwinko

tyczka: Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski

kula: Paulina Guba, Klaudia Kardasz oraz Michał Haratyk, Konrad Bukowiecki

dysk: Piotr Małachowski

młot: Joanna Fiodorow, Anita Włodarczyk, Malwina Kopron oraz Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki

oszczep: Maria Andrejczyk oraz Marcin Krukowski

chód 20 km: Katarzyna Zdziebło

chód 50 km: Artur Brzozowski, Rafał Augustyn, Dawid Tomala

sztafeta 4×100 m kobiet

sztafeta 4×400 m kobiet

sztafeta 4×400 mieszana

*jeżeli w konkurencji wskaźnik uzyskało lub uzyska więcej niż 3 lekkoatletów (maksaymalna pula na kraj) o składzie przesądzą miejsca w MP

Polki i Polacy z wirtualną kwalifikacją olimpijską z rankingu

400 m: Małgorzata Hołub-Kowalik, Karol Zalewski, 800 m: Joanna Jóźwik, Angelika Sarna, Anna Wielgosz, Michał Rozmys, 110 m pł: Damian Czykier, 3000 m przeszk: Alicja Konieczek, Krystian Zalewski, tyczka: Robert Sobera, dysk: Daria Zabawska, Bartłomiej Stój, Robert Urbanek, młot: Katarzyna Furmanek, oszczep Cyprian Mrzygłód, chód 20 km: Łukasz Niedziałek, Artur Brzozowski, Dawid Tomala, chód 50 km: Rafał Fedaczyński, Rafał Sikora, Jakub Jelonek, sztafeta 4×400 m mężczyzn.


Na zdjęciu: Sofia Ennaoui nie pobiegnie ani w Poznaniu, ani w Tokio.

Fot. Piotr Kieplin/Pressfocus.pl