O pierwsze trofeum

Niedzielny finał Pucharu Ligi Angielskiej, to języczek u wagi weekendu na angielskich boiskach. Manchester United zmierzy się w Newcastle.


„Czerwone diabły” po raz ostatni – i skutecznie – rywalizowały o to trofeum w 2017 roku, kiedy to pokonały 3:2 Southampton. Łącznie United 9 razy grali w finale. Zdobyli EFL Cup 5 razy, a czterokrotnie zeszli z boiska pokonani. Dla Newcastle, tymczasem niedzielne spotkanie jest dopiero drugim finałem tych rozgrywek w historii. W 1976 roku „Sroki” uległy Manchesterowi City. Zespół z północnej Anglii ma szans na pierwsze trofeum od 68 lat! W 1955 roku Newcastle zdobyło Puchar Anglii, a ostatni raz w jakimkolwiek finale „The Magpies” zagrały w 1999 roku. Przegrały wówczas w finale FA Cup, z Manchesterem United, oczywiście na Wembley.

Po raz pierwszy zespół ten zagra w świątyni angielskiego futbolu po tym, jak została ona przebudowana w latach 2003-07. Na meczu ma się pojawić ok. 32 tysiące kibiców w biało-czarnych barwach. Piłkarze Eddiego Howe’a nie są bez szans na sukces, spisują się w tym sezonie najlepiej od lat, choć trzeba podkreślić, że Manchester United jest w bardzo dobrej dyspozycji. – Jestem pewien, że Eddie Howe zagra w finale tak, by wygrać. On wie, że jego zespół może rywalizować z Manchesterem United ramię w ramię. Ten sezon pokazał, że Newcastle dołączyło do zespołów „Wielkiej szóstki”, jeżeli chodzi o poziom gry i jest w stanie z nimi walczyć. To wielki mecz i wielka szansa dla Newcastle – powiedział Warren Barton, który jest uznawany przez kibiców za jedną z legend klubu. Sam dwa razy, pod koniec lat 90. poprzedniego stulecia, grał w finałach Pucharu Anglii na Wembley, ale żadnego z tych meczów wygrać nie zdołał.

Finał Pucharu Ligi Angielskiej

Niedziela, 26 lutego, godz. 17.30, Stadion Wembley

Manchester United – Newcastle

Sędzia – David Coote (Newark-on-Trent)


Fot. SPP/SIPA USA/PressFocus