Zobacz
Do góry

O utrzymanie na parkiecie

Niezależnie od tego, jak potoczą się losy utworzenia żeńskiej ligi zawodowej, w Ruchu pełna mobilizacja przed wyjazdowym meczem z ostatnią w tabeli Kościerzyną.

Wiceprezes chorzowskiego klubu Krzysztof Zioło w czwartek wziął udział w spotkaniu w siedzibie Związku Piłki Ręcznej w Warszawie dotyczącym utworzenia ligi zawodowej kobiet – wzorem mężczyzn. Jest koncepcja, by żeńska zawodowa PGNiG Superliga powstała już od nowego sezonu. Czy oznacza to, że po bieżących rozgrywkach nikt nie spadnie do niższej klasy? Zaznaczmy, że Ruch jest na 10. – ostatnim bezpiecznym – miejscu w tabeli. Czeka go w sobotę mecz z ostatnim zespołem, zagrożonym barażami o utrzymanie z pierwszoligowcem.

– Przesłanie było takie, że w lidze zawodowej będą grały zespoły, które utrzymają się sportowo w najwyższej klasie, i spełnią licencyjne wymogi profesjonalnej ligi. Klub musi być spółką prawa handlowego. Ma być transparentny i nie zadłużony. Zawodniczki muszą mieć profesjonalne kontrakty, a hale spełniać wymogi narzucone przez regulamin – wylicza prezes Zioło. – My spełniamy już teraz te wymagania. Jednak nie wiem, czy inne zespoły podołają wyzwaniu. Może być tak, że do zawodowej ligi przystąpi na początku tylko osiem zespołów.

Niedźwiedź chora

Niezależnie od tego, jak potoczą się losy ligi zawodowej w Ruchu jest pełna mobilizacja przed sobotnim meczem (15.00). Nie wiadomo tylko, czy wreszcie w zespole zadebiutuje Iwona Niedźwiedź, którą dopadło przeziębienie.

Piłka ręczna. „Szara” już pomogła

– Iwona w tym tygodniu nie trenowała z nami, więc dopiero w sobotę okaże się, czy zagra. Na pewno nie wystąpi kontuzjowana bramkarka Karolina Kuszka, która przeszła już badania rezonansem kolana i czekamy na diagnozę urazu – mówi trener Ruchu Krzysztof Przybylski, zapewniając, że nikt w drużynie nie liczy na utrzymanie w lidze dzięki stworzeniu ligi zawodowej. To ma nastąpić w sportowej rywalizacji na parkiecie.

Progres formy

Optymizm jest tym większy, bo „Niebieskie” w dwóch ostatnich meczach na własnym parkiecie – przegranym jedną bramką ze Startem Elbląg i wygranym z Koroną Kielce – zasygnalizowały progres formy.

– U siebie dobrze gramy. Na wyjazdach sporo tracimy na wartości – przyznaje szkoleniowiec chorzowskiej siódemki. – Tak zresztą jest u wielu żeńskich zespołów, że wymienię tylko ekipy z Kielc i Jeleniej Góry. To spowodowane jest faktem, że łatwiej się gra we własnej hali, z dopingiem swoich kibiców, trudniej z dalekimi dojazdami na mecze wyjazdowe. Postaramy się jednak przełamać ten stereotyp i wreszcie wygrać na wyjeździe. Jeśli zagramy tak mądrze w obronie, jak w ostatnich meczach, postawimy twarde warunki i funkcjonowała będzie kontra, to mamy duże szanse na kolejne trzy punkty.

 

Na zdjęciu: W Chorzowie pełna mobilizacja przed ostatnim meczem rundy zasadniczej.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w PGNiG Superliga kobiet

 • Czysta karta Marko Brezicia

  Gdybym chciał narzucać trenerowi jakiekolwiek rozwiązania, to prowadzenie zespołu powierzyłbym mojej mamie - powiedział prezes Ruchu Chorzów, Klaudiusz Sevković.

  Marek Hajkowski20 maja 2019
 • Mocarze na małym podwórku

  Zespół z Lublina po raz 21. w ostatnich 24 latach sięgnął po mistrzostwo Polski. To efekt dramatycznie słabej krajowej konkurencji.

  Tomasz Mucha16 maja 2019
 • Karne w Chorzowie dla piłkarek Ruchu

  Piłkarki ręczne KPR Ruch Chorzów pokonały w rzutach karnych UKS PCM Kościerzynę.

  Redakcja30 marca 2019
 • Tym razem chyba się uda…

  Po wielu latach przymiarek sponsor PGNiG w końcu doprowadzi od przyszłego sezonu do powstania zawodowej ligi piłki ręcznej kobiet.

  Zbigniew Cieńciała20 marca 2019
 • Wygrana piłkarek ręcznych Ruchu

  Piłkarki ręczne KPR Ruchu Chorzów wygrały wyjazdowe spotkanie z UKS PCM Kościerzyna 25:23.

  maw16 marca 2019
 • Piłka ręczna. „Szara” już pomogła

  Dla mnie to była świetna lekcja, więcej takich meczów i doświadczeń - mówiła po spotkaniu z Koroną nowa zawodniczka Ruchu, Iwona...

  Zbigniew Cieńciała12 marca 2019
 • Ruch Chorzów pogonił trenera

  Ostatnie słabe występy „Niebieskich” i seria porażek odbiły się na... kadrze szkoleniowej drużyny, która została uszczuplona. Posadę stracił Cezary Winkler, trener...

  Redakcja16 lutego 2019
 • Im mniej, tym… lepiej

  Na arcyważne dla dolnego układu tabeli spotkanie w Jeleniej Górze Ruch Chorzów pojedzie w mocno osłabionym składzie.

  Zbigniew Cieńciała9 lutego 2019
 • Piłkarki ręczne Ruchu bez szans w meczu z Zagłębiem

  Piłkarki ręczne KPR Ruchu Chorzów przegrały z Zagłębiem Lubin 32:24.

  maw2 lutego 2019