Oby tak dalej

Dobiega końca pierwszy tej zimy obóz gliwiczan. Wrócą z niego w dobrych humorach po zwycięstwie w sparingu z Karkonoszami Jelenia Góra 8:0.


Zespół trenera Aleksandara Vukovica w Wałbrzychu trenował od połowy grudnia. Wraz z zespołem przebywa pierwszy tej zimy nabytek, czyli skrzydłowy Szczepan Mucha. 18-latek do niedawna był piłkarzem III-ligowego Rekordu Bielsko-Biała, gdzie w 13 jesiennych meczach strzelił 4 gole.

– Chcę się dalej rozwijać, a to może pozwolić mi zadebiutować na boiskach ekstraklasy. Na pewno dam z siebie wszystko, aby jak najszybciej to osiągnąć – przyznawał po podpisaniu 3,5-letniego kontraktu z Piastem. Mucha w sparingu z Karkonoszami pojawił się po przerwie i rozegrał pół godziny, lecz na listę strzelców się nie wpisał. Zrobili to napastnicy gliwiczan: Kamil Wilczek, Rauno Sappinen i Alberto Toril, który dwukrotnie pokonał golkipera rywali. Kibice Piasta mogą cieszyć się z występu graczy w ataku, którzy jesienią tak nie błyszczeli. Być może jest to dobry prognostyk.

Sparing jak trening

Wygrana 8:0 jednak została chłodno (nie tylko z powodu zimy) przyjęta przez gliwiczan. Każdy bowiem zdaje sobie sprawę, z kim grano i na jakim etapie przygotowań są piłkarze Piasta.

– To była dobra jednostka treningowa. Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się zrealizować wszystko tak, jak zakładaliśmy. Większość zawodników miała po 45 minut gry plus interwały biegowe, które wykonywali po meczu. To wszystko sprawia, że plan został zrealizowany i to nas cieszy. Jeżeli chodzi o sam mecz, to wiadomo – przeciwnik z niższej klasy rozgrywkowej. Póki rywale mieli siły, próbowali stawiać opór, ale później widać było, że nie nadążali za naszymi zawodnikami. Zawsze trzeba starać się wygrać, ale wynik nie jest najważniejszy – podsumował trener Aleksandar Vuković.

– Nasza praca wykonywana jest etapami. Z tygodnia na tydzień trenerzy przekazują nam kolejną dawkę wiedzy i właśnie taki sparing jest ważnym sprawdzianem, czy drużyna rozumie to, czego trener oczekuje. Żaden trening nie zastąpi bowiem meczu – dodał obrońca Tomasz Mokwa.

Krótkie święta

Śląska drużyna trenować będzie do czwartku, by potem udać się na kilkudniowe wolne. Zespół Piasta do treningów wróci 27 grudnia. Kolejny mecz kontrolny gliwiczanie rozegrają dopiero 7 stycznia 2023 roku, a przeciwnikiem będzie Śląsk Wrocław. Dwa dni później ekipa z Okrzei uda się na drugie zgrupowanie, tym razem do Hiszpanii.


Fot. Piast Gliwice