Odra Opole. Poproszą o zrozumienie

Odrę Opole w kilku kolejnych sezonach czeka częściowa emigracja poza własny stadion.


Odra w przyszłym sezonie będzie pełnić honory gospodarza na stadionie Zagłębia Lubin – niezależnie od tego, czy pozostanie w I lidze, czy sensacyjnie awansuje do ekstraklasy, na co na dwie kolejki przed końcem sezonu ma jeszcze szansę, aspirując do barażowego szóstego miejsca.

Oczywiście w przypadku promocji do elity lubiński obiekt stanie się jej domem na stałe. W I lidze – tylko w okresie od 1 listopada do 31 marca, bo tak stanowią przepisy, nakazując klubom posiadania na ten czas stadionu z systemem podgrzewania murawy. Opolanie przy Oleskiej 51 tego nie mają, a od dawna zapowiadają, że nie mają zamiaru inwestować w obiekt, którego miejsce za kilka lat zajmie aquapark – gdy gotowy będzie już nowy stadion przy ul. Północnej, co ma się stać do 2024 roku.

O ile oczywiście na zapleczu ekstraklasy nie zmienią się przepisy, do tego czasu Odra będzie zmuszona w „zimowej” piłkarsko porze roku emigrować z Opola.

– Jesteśmy w kontakcie z PZPN, z Komisją ds. Licencji Klubowych i wyjaśniliśmy sobie w terminie oczekiwanym przez związek wszystkie wątpliwości. Licencja z uwzględnieniem zastępczego stadionu to maks, co możemy wycisnąć w naszej obecnej sytuacji, ale ona jest akceptowalna przez obie strony: nas i PZPN. Jesteśmy niemalże w przededniu otwarcia ofert w przetargu na budowę nowego stadionu. Innego wariantu niż stadion zastępczy na okres listopad-marzec nie braliśmy pod uwagę. Dziękujemy komisji licencyjnej, że przyjęła nasz wniosek. Będziemy działać. Chcemy w tym okresie rozegrać jak najmniejszą liczbę domowych meczów – mówi Tomasz Lisiński, prezes Odry.

W tym sezonie od 1 listopada do 31 marca Odra grała w roli gospodarza 5-krotnie, więc zapewne podobnej liczby można spodziewać się w kolejnych latach. Ratunkiem ma być dogadanie się z rywalami i granie w tym okresie w roli gościa.

– Wszyscy wiemy, że to dla nas czas przejściowy, nim powstanie nowy stadion. Musimy sobie z tym poradzić. Liczymy, że inne kluby zrozumieją nasze położenie. To nie nasze widzimisię, fanaberia, a inwestycja konieczna, m.in. by spełnić wymogi licencyjne. Liczymy, że z przeciwnikami będziemy w stanie umówić się na korzystne dla wszystkich rozwiązania. My np. też przecież w tym sezonie poszliśmy na rękę Resovii – przypomina szef Odry.

Wątpliwości może budzić lokalizacja zastępczego stadionu. Lubin jest położony ponad 180 km od Opola, znacznie dalej niż choćby miejscowości górnośląskie.– Uważamy, że ten wariant jest dla nas optymalny – przekonuje Lisiński .

– Nie chodzi tylko o samą jakość obiektu, ale też inne kwestie. Sympatycy Odry i Zagłębia żyją w świetnych relacjach, zatem w meczach będą mogli nas wspierać lubińscy kibice. Zagłębie z dużym zrozumieniem podeszło do całej sytuacji, jego oferta na ten trudny dla nas okres była po prostu korzystna. A że to 50 km więcej? Nie robi to wielkiej różnicy w odniesieniu do innych, alternatywnych rozwiązań – dodaje prezes opolskiego I-ligowca.


Fot. odraopole.pl/Daria Stąk