Zobacz
Do góry

Ogólnodostępność, nie tylko wyczyn

Minister Witold Bańka przedstawił dokonania, wydatki i plany swojego resortu.

– W ciągu trzech lat zwiększyliśmy nakłady na sport powszechny o 93 procent, a na budowę i modernizację obiektów przeznaczyliśmy ponad 1,7 mld złotych – powiedział minister sportu i turystyki Witold Bańka (na zdjęciu), podsumowując działalność resortu od 2016 do 2018 r. – To był dobry czas, trzy lata ciężkiej pracy, wielu nowych projektów, wielu zmian, które służą polskiemu sportowi i turystyce – stwierdził na wstępie Bańka podczas wystąpienia na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie.

Minister zwrócił uwagę na fundamenty, czyli sport powszechny, dzieci i młodzieży. Według przytoczonych danych, nakłady na ten obszar wzrosły z 117,7 mln zł w 2015 r. do 226,5 mln zł w 2018.

– Budujemy spójną piramidę szkoleniową, a zwiększenie środków o 93 proc. pokazuje nasze priorytety. W latach 2016-18 ministerstwo zainwestowało ponad 536 milionów złotych w sport powszechny, dzieci i młodzieży. Aktualnie wsparcie trafia do ośmiokrotnie większej liczby podmiotów niż w 2015 roku, tj. stowarzyszeń, klubów, fundacji, jednostek samorządu terytorialnego. Aktywizacja dzieci i młodzieży realizowana jest na niespotykaną dotąd skalę – podkreślił.

Bańka poinformował, że w ostatnich trzech latach na budowę i modernizację obiektów przeznaczono 1,725 mld złotych. Chodzi o 4272 obiekty, m.in. sale gimnastyczne, hale sportowe, pływalnie, boiska, stadiony lekkoatletyczne, lodowiska czy przeznaczone dla wszystkich Otwarte Strefy Aktywności.

– Szacujemy, że w ciągu czterech lat naszej kadencji na łączną sumę ponad 2 miliardów złotych wesprzemy budowę, przebudowę i remonty ponad 6 tysięcy obiektów sportowych, w tym Otwartych Stref Aktywności. Stawiamy na ogólnodostępność, nie tylko na sport wyczynowy – dodał.

Minister sportu i turystyki mówił o wsparciu dla małych i średnich klubów w ramach rządowego programu „Klub”, reaktywacji programu SKS, uzupełniającej je Narodowej Bazie Talentów.

– W trzy lata na rządowy program „Klub” przeznaczyliśmy 101 milionów złotych. To dofinansowanie trafia do małych i średnich klubów, których w 2018 r. było ponad 3600. Wsparcie z resortu otrzymują na wynagrodzenie pracy trenera, organizację zgrupowań czy zakup sprzętu – powiedział Bańka.

Innym flagowym projektem MSiT jest przywrócony do szkół SKS, czyli Szkolny Klub Sportowy. – Ponad 350 tysięcy dzieci i 17 tys. nauczycieli regularnie uczestniczy w dodatkowych zajęciach sportowych. Tylko w 2018 roku mieliśmy ponad milion dodatkowych pozaszkolnych zajęć. W 2017 i 2018 roku na ten program przeznaczyliśmy blisko 95 mln złotych – wyjaśnił.

Hala katowickiej AWF będzie dofinansowana

Bańka opowiadał również o wsparciu finansowym dla kadr wojewódzkich oraz trenerów, animatorów, nauczycieli wf. – Chcemy konsekwentnie budować sport, od najmłodszych grup, przez kluby, kadry wojewódzkie po kadry narodowe.

Podkreślił, że uruchomiony został program Team100, w ramach którego dodatkowe, indywidualne wsparcie otrzymuje już 250 młodych i perspektywicznych zawodników w wieku do 23 lat, w tym z niepełnosprawnościami. Założenie jest, by starsi utytułowani sportowcy trafiali z kolei „pod skrzydła” spółek Skarbu Państwa, z którymi podpisują indywidualne umowy.

– Chcemy, aby sportowcy rozwijali swoje kariery, aby otrzymywali dodatkowe wsparcie. Kolejny ważny krok to zwiększenie wynagrodzenia dla trenerów prowadzących kadry narodowe. Doceniamy także pierwszych trenerów, którzy zaszczepili miłość do sportu późniejszym medalistom mistrzostw świata czy Europy. Nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych jest takim ekwiwalentem za wyszkolenie. Bardzo ważnym filarem jest dla nas także sport osób z niepełnosprawnościami. Na ten sport wyczynowy przekazaliśmy 32 miliony złotych – stwierdził minister.

Bardzo bliski Witoldowi Bańce jest temat walki z dopingiem. Jest on przedstawicielem Europy w Komitecie Wykonawczym Światowej Agencji Antydopingowej i ubiega się o funkcję szefa WADA.

– Niezwykle ważnym obszarem jest walka z dopingiem, walka z oszustami w sporcie. Przeprowadziliśmy szereg zmian w tym zakresie, tj. ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie, powołanie Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA). W 2019 r. w Katowicach obędzie się wielki, światowy kongres antydopingowy i to właśnie u nas, w Polsce, zapadać będą najważniejsze decyzje dotyczące walki z dopingiem w sporcie. Dziś Polska jest jednym z światowych liderów polityki antydopingowej – zaznaczył były lekkoatleta.

Minister Bańka wspomniał i o zmianach legislacyjnych, ale i inicjatywach typu Akademia Zarządzania Sportem, Kodeks Dobrego Zarządzania dla Polskich Związków Sportowych. Jednym z celów jest dbałość o transparentność w wydawaniu środków ministerialnych.

– Od wielu lat problemem – choć nie tylko w Polsce – jest proces zarządzania związkami sportowymi. Rządy poszczególnych krajów nie mogą wpływać na związki, ale mogą regulować kwestie dotyczące finansowania ze środków publicznych. Przygotowujemy wielką reformę, która zacznie obowiązywać od 2021 r. Powstanie instytut zajmujący się finansowaniem sportu. Chodzi nam o efektywne wydatkowanie środków, dlatego będzie on współpracował z zawodnikami, trenerami. Nie możemy pozwalać na marnotrawienie finansów z powodu nieudolnych działań. W sporcie najważniejszy jest zawodnik i trener, a związki muszą to zrozumieć. Wielkie zmiany zostaną poddane szerokim konsultacjom. I to nie jest tak, że Ministerstwo Sportu i Turystyki będzie chciało likwidować związki, chcemy ograniczyć ich rolę w obszarze finansowym. Zależy nam na zwiększeniu transparentności w funkcjonowaniu polskiego sportu i aby każda złotówka była pod nadzorem – podkreślił minister.

UWAGA, CZYTELNICY!

Z powodu trudności organizacyjnych jednego z dystrybutorów prasy dziennik „Sport” nie we wszystkich dotychczasowych punktach sprzedaży będzie dostępny. Za kłopoty – mamy nadzieję, że przejściowe – naszych Czytelników przepraszamy.

GDZIE MOŻNA KUPIĆ „SPORT”?

„Sport” w niezmienionym nakładzie będzie dostępny w dobrze rozwiniętej sieci sprzedaży Kolportera i Garmondu, w salonikach prasowych, między innymi na dworcach i stacjach benzynowych, w dużych centrach handlowych i sklepach.

ZACHĘCAMY RÓWNIEŻ DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w hokej

 • Gusow odda serce szczerozłote za swoich chłopaków

  Niektórzy są wzorcem na treningu i poza nim, inni mają wysokie wymagania, ale na lodzie ich nie potwierdzają. Jeszcze inni nie...

  Włodzimierz Sowiński19 kwietnia 2019
 • Siekiera nie spadła

  Tyscy hokeiści GKS dwa razy znaleźli się w trudnych sytuacjach, ale potrafili wyjść z tych opresji i teraz świętują.

  Włodzimierz Sowiński16 kwietnia 2019
 • Daleko do normalności

  Sezon w ekstralidze można byłoby uznać za udany. Ale dobre wrażenie mocno popsuło przedwczesne rozstanie z rozgrywkami Polonii Bytom i Orlika...

  Włodzimierz Sowiński16 kwietnia 2019
 • Komorski: Radość podwójna

  Pięć pytań do środkowego GKS-u Tychy, 2-krotnego mistrza Polski.

  Włodzimierz Sowiński15 kwietnia 2019
 • Bez rozgrzewki. Hokej jest jakiś inny

  Środowisko hokejowe w naszym kraju najwyraźniej nie ma potencjału, by dokonać samooczyszczenia i samouleczenia.

  Redakcja14 kwietnia 2019
 • GKS Tychy w mistrzowskiej koronie. Feta pod Wawelem

  Tyszanie przełamali kompleks Comarch Cracovii i w finale o mistrzostwo Polski po raz pierwszy wygrali rywalizację z „Pasami”.

  Włodzimierz Sowiński13 kwietnia 2019
 • Bez marudzenia

  Niech ten playoffowy maraton już się skończy - mówią zgodnym głosem w tyskiej ekipie. GKS bliski mistrzostwa Polski...

  sow13 kwietnia 2019
 • Blisko, coraz bliżej

  W finałowej serii o mistrzostwo Polski jest 3-2 dla tyszan. Ostatni mecz w sobotę pod Wawelem? Gwarancji nie ma!

  Włodzimierz Sowiński11 kwietnia 2019
 • Hokej. Temperatura wzrasta

  Kto na lodzie będzie spokojniejszy i rozsądniejszy w najważniejszych momentach, ten zostanie mistrzem Polski.

  sow11 kwietnia 2019