Ostre oświadczenie Torcidy

Koniec dobrych relacji na linii miasto – kibice Górnika? Na to wygląda…


Relacje między Urzędem Miasta Zabrze, a raczej prezydent Małgorzata Mańka-Szulik, oraz Torcidą były wzorowe. Torcida napisała pismo, że nie chce Dariusza Czernika w roli prezesa i został on odwołany (koniec sierpnia 2021). Nie podobał się Artur Patek w roli tego, który koordynował transfery? Do wyautowania (listopad 2021). Nie chcemy Jana Urbana w roli szkoleniowca? Zmiana na ławce szkoleniowej w czerwcu.

Teraz, zdaje się, dobre relacje się kończą. Torcida opublikował oświadczenie, że „na Górniku nie może być żadnego folkloru, musi być Europa w każdym calu”. Czytamy w nim:

„Nie ukrywamy też, że przez jakiś czas liczyliśmy na to, że w końcu uda nam się zagrać do jednej bramki i osiągnąć to, o czym marzy każdy kibic Górnika Zabrze. Stabilny, profesjonalnie zarządzany klub, który walczy o najwyższe cele w każdym sezonie. Niestety, zamiast tego mamy prowizorkę i całkowitą amatorszczyznę w strukturach klubu” – czytamy w ostrym piśmie. I dalej:

„Przez te wszystkie lata staraliśmy się być partnerem do rozmów, wierzyliśmy w słuszność naszych działań i w to, że próba dyplomatycznego załatwiania pewnych spraw bez niewątpliwie niepotrzebnego i szkodliwego dla naszego klubu rozgłosu przyniesie w końcu zamierzony efekt, a obietnice nam dawane nie pozostaną w końcu bez pokrycia. Przez te wszystkie lata nadstawialiśmy karku będąc bezpodstawnie oskarżani (sic!) o układanie się z „żelazną damą” dla własnych korzyści, co jest wierutną bzdurą! Naszym jedynym celem jest WIELKI GÓRNIK ZABRZE i jego dobro! To jedyne czym kierowaliśmy się przez te wszystkie lata. Dosyć mydlenia oczu, nadszedł czas by nie uderzyć, a walić pięścią w stół i zakończyć to raz na zawsze!

Jako kibice i mieszkańcy Zabrza żądamy natychmiastowego (!!!) oddania klubu w kompetentne ręce. Koniec okłamywania i obiecywania. Cierpliwość się skończyła, tej wieloletniej stagnacji mamy dosyć i nie cofniemy się ani o krok, by ją zakończyć! Nadeszła najwyższa pora, by oddać klub ludziom, którzy znają się na piłce nożnej, profesjonalistom z pasją, którzy pomogą napisać kolejny piękny rozdział w historii klubu. W tym układzie właścicielskim jedyne, co nam grozi, to horror i tragikomedia prezesów, dyrektorów i całej reszty przydupasów, których Pani prezydent pasie za pieniądze podatników. Po stokroć dosyć tego!

Żeby móc zajmować coraz wyższe miejsca w ekstraklasie i myśleć o włączaniu się do walki o najwyższe cele trzeba inwestować by stwarzać możliwości rozwoju. Do tego niezbędna jest odpowiednia baza treningowa dla pierwszej drużyny, ale i akademii. Sztab powinien z każdym sezonem mieć coraz bardziej komfortowe warunki do pracy, a nie co sezon być zmuszanym do budowania drużyny kompletnie od nowa, gdyż to wymaga coraz większego wysiłku, bo konkurencja nie śpi i Górnik przez niekompetencję podyktowaną polityczno-towarzyskim kluczem w wielu aspektach drepcze w miejscu. Tak więc dosyć, darmozjady! Mieliście wystarczająco dużo czasu, żeby zbudować solidnie funkcjonujący klub, wystarczyło zatrudniać kompetentnych ludzi, dać im pracować, a nie marnotrawić pieniądze zatrudniając i zwalniając na przykład prezesów, którym wynagrodzenie oczywiście trzeba było płacić. Nadszedł czas, by przy Roosevelta przywrócić cytowaną w tytule dewizę Bolka Niesyto, a tego w tym układzie właścicielskim i z tymi ludźmi w zarządzie się nie doczekamy.

Oczekujemy natychmiastowych działań dotyczących przygotowania klubu/spółki do sprzedaży tj. zainicjowanie procedur prawnych, audytu wewnętrznego, wyceny spółki i wszelkich innych – niezbędnych działań, które pozwolą prywatnemu inwestorowi (z którym już niebawem pojawimy się u właściciela) na rozpoczęcie procesu przejęcia klubu i przywrócenia mu blasku na jaki zasługuje.

Poniżej zamieszczamy do zapoznania się dla Was, mały przegląd tyko niektórych „osiągnięć” szefowej i całej jej świty: 7 prezesów i wakaty, zero tytułów, spadek/ awans, co sezonowa wyprzedaż zawodników, marnotrawienie środków pozyskanych ze sprzedaży kluczowych zawodników, stadion-mem z trzema trybunami, kolesiostwo przetargowe, mobbing, targ staroci, laserowy paintball” – pisze ostro Torcida.


Fot. Tomasz Kudala/PressFocus