MŚ U-20. Oto wybrańcy Magiery!

Polska młodzież piłkarska już w czwartek rozegra pierwszy mecz na mistrzostwach świata U-20. Przeciwnikiem biało-czerwonych będą młodzi zawodnicy reprezentujący Kolumbię.

Z nich trener Jacek Magiera wybierze jedenastu:

BRAMKARZE

1. Radosław Majecki (Legia Warszawa)

Poprzedni sezon spędził na wypożyczeniu w Stali Mielec, a w zakończonych niedawno rozgrywkach wywalczył sobie miejsce w składzie Legii Warszawa. Wiosną odniósł kontuzję i nie grał przez dwa miesiące, ale pod koniec powrócił między słupki i wszystko wskazuje na to, że będzie pierwszym wyborem u Jacka Magiery, który zna go z okresu swojej pracy przy Łazienkowskiej.

12. Miłosz Mleczko (Bruk-Bet Tarmalica Nieciecza)

Półtora sezonu spędził na wypożyczeniu z Lecha Poznań do Niecieczy, ale regularnie w I lidze zaczął grać dopiero w zakończonych niedawno rozgrywkach. Na zapleczu ekstraklasy wystąpił w 32 spotkaniach i 11 razy zachował czyste konto. W wieku siedmiu lat był na testach w… Manchesterze City. Do Anglii samolotem poleciał sam, znajdował się pod opieką stewardessy, a na miejscu odebrali go ludzie z klubu.

21. Karol Niemczycki (NAC Breda)

Krakowianin, wychowanek Garbarnii, w 2017 roku został zawodnikiem NAC Breda. Pod koniec zeszłego sezonu zadebiutował w Eredivise, a w bieżących rozgrywkach holenderskiej ekstraklasy rozegrał jedno spotkanie. W pozostałych pełnił rolę rezerwowego, a jego zespół nie może minionego sezonu zaliczyć do udanych, bo spadł do drugiej ligi. Nominacja na mundial tego zawodnika była zaskoczeniem. Z kadry wygryzł zawodnika Chelsea, Marcina Bułkę.

OBROŃCY

2. Maik Nawrocki (Werder Brema)

Jest dwa lata młodszy od większości kadrowiczów, bo przyszedł na świat w 2001 roku w niemieckiej Bremie i jest wychowankiem Werderu. W minionym sezonie był podstawowym zawodnikiem juniorskiego zespołu tego klubu. Jak w rozmowie z „Przeglądem Sportowy” przyznał jego ojciec, Leszek, powołanie na mundial było dla syna kompletnym zaskoczeniem, bo wcześniej u Jacka Magiery nie grał. Występował w reprezentacji Polski U-19.

4. Adrian Gryszkiewicz (Górnik Zabrze)

Jest jednym z tych młodych zawodników Górnika Zabrze, którym trener Marcin Brosz zaufał. W ekstraklasie zadebiutował na wiosnę zeszłego roku, a w tym sezonie rozegrał w niej 22 mecze. Pod koniec rozgrywek był podstawowym zawodnikiem ekipy z Roosevetla. W przedostatniej kolejce sezonu bardzo ostro potraktował gracza Wisły Płock, Jake’a McGinga i spowodował, że Nowozelandczyk doznał poważnej kontuzji.

5. Serafin Szota (Odra Opole)

Zakończony niedawno sezon spędził na wypożyczeniu z Zagłębia Lubin do Odry Opole i wyszło mu to na dobre, bo szczególnie wiosną grał w miarę regularnie w drużynie Mariusza Rumaka. Podąża drogą zbliżoną do tej, którą swego czasu przemierzył jego ojciec Piotr, który również bronił barw opolskiego klubu, a także m.in. Odry Wodzisław, z którą grał w ekstraklasie. Serafin na najwyższym poziomie rozgrywkowym jeszcze nie zadebiutował.

6. Sebastian Walukiewicz (Pogoń Szczecin)

W ekstraklasie debiutował dwa dni po osiemnastych urodzinach, w kwietniu 2018 roku. Zrobiło się o nim głośniej minionej zimy, kiedy to za 4 mln euro trafił z Pogoni Szczecin do włoskiego Cagliari. Wiosnę spędził jednak jeszcze na wypożyczeniu w drużynie „Portowców”, co raczej dobrze mu zrobiło, bo strzelił nawet debiutanckiego gola w ekstraklasie. Po mistrzostwach świata wyjedzie do Włoch i powalczy o skład w zespole Serie A.

11. Jakub Bednarczyk (FC St. Pauli)

Pochodzi z Tarnowskich Gór, ale piłkarsko wychował się w Niemczech. Przez kilka lat terminował w juniorskich zespołach Bayeru Leverkusen, a jesienią zadebiutował nawet w rozgrywkach Ligi Europy. W styczniu br. przeniósł się do drugoligowego Sankt Pauli, z nadzieją na to, że będzie grał regularnie na zapleczu niemieckiej ekstraklasy. Tak się jednak nie stało i dziesięć razy wystąpił w czwartoligowych rezerwach zespołu z dzielnicy Hamburga.

20. Jan Sobociński (ŁKS Łódź)

W marcu, po meczu z Niemcami w Bielsku-Białej, trener Magiera powiedział o nim, że jest jednym z zawodników, którzy w ostatnim czasie poczynili największe postępy. Kilkanaście dni temu świętował wraz z ŁKS-em awans do ekstraklasy, choć w rundzie jesiennej dokonał rzadkiej sztuki. W I lidze strzelił bowiem trzy gole… samobójcze. Jesienią było zdecydowanie lepiej. Wystąpił w 11 spotkaniach łódzkiej drużyny i tylko raz jego zespół stracił gola.

POMOCNICY

3. Tymoteusz Puchacz (GKS Katowice)

Nie tak wyobrażał sobie końcówkę klubowego sezonu, ale i tak należy do filarów drużyny trenera Magiery. W meczach kontrolnych pełnił w niej rolę kapitana i był jednym z zawodników z największą ilością rozegranych minut. Jego niewątpliwym atutem jest to, że może występować zarówno jako boczny obrońca, jak i w roli skrzydłowego. Po sezonie ma wrócić z wypożyczenia do Lecha Poznań i powalczyć tam o skład.

7. Tomasz Makowski (Lechia Gdańsk)

W tym sezonie, a konkretnie na wiosnę, przebojem wdarł się do składu rywalizującej o mistrzostwo Polski Lechii Gdańsk i spisywał się co najmniej przyzwoicie. Zdobył z tym klubem Puchar Polski, grając w finale przeciwko Jagiellonii od pierwszej minuty. Rok temu, kiedy z Górnikiem Łęczna spadał do drugiej ligi, pewnie w ogóle nie marzył o tym, że może znaleźć się w kadrze na mistrzostwa świata.

8. Mateusz Bogusz (Leeds United)

W styczniu br. trafił z drugoligowego Ruchu Chorzów do Leeds United, a nieco wcześniej trener Magiera przyznał, że bacznie go obserwuje. W Anglii zaczął od gry w zespole młodzieżowym, ale później został włączony do kadry pierwszego zespołu i kilka razy zasiadł na ławce rezerwowych podczas meczów ligowych. Wiosną zadebiutował w naszej reprezentacji do lat 20 mimo iż dopiero w sierpniu skończy 18 lat.

10. David Kopacz (VfB Stuttgart)

Urodził się w niemieckim Iserlohn w Westfalii i w bardzo młodym wieki trafił do Borussii Dortmund, zatem śmiało można nazwać go wychowankiem BVB i z klubem tym wywalczył mistrzostwo Niemiec do lat 19. Przed bieżącym sezonem postanowił przenieść się do VfB Stuttgart, ale przebić do pierwszego zespołu już się nie udało. Występował w IV-ligowych rezerwach. Jest zawodnikiem uniwersalnym, może grać w pomocy, jak również w ataku i na skrzydłach.

13. Michał Skóraś (Bruk-Bet Termalica Nieciecza)

Jest wychowankiem MOSiR-u Jastrzębie-Zdrój, z którego trafił do Lecha Poznań, a następnie – na wypożyczenie – do Niecieczy. W minionym sezonie grał sporo, bo zaliczył aż 27 występów na zapleczu ekstraklasy i strzelił jedną bramkę. Powołaniem na turniej pochwalił się za pośrednictwem Instagrama, a wpis opatrzył cytatem ze Starego Testamentu. „Cierpliwy do czasu dozna przykrości, ale później radość dla niego zakwitnie”.

14. Nicola Zalewski (AS Roma)

Jest jedynym piłkarzem naszej reprezentacji urodzonym w roku 2002, czyli pozostaje najmłodszym kadrowiczem Jacka Magiery i nigdy jeszcze u niego nie grał. W marcu brał udział w eliminacjach ME do lat… 17. Urodził się we włoskim Tivoli i posiada też obywatelstwo tego kraju. W drużynie Romy do lat 17, w minionym sezonie rozegrał 19 spotkań. Strzelił 8 bramek i zaliczył 7 asyst. Najważniejsze, że wybrał grę w biało-czerwonych barwach.

Mistrzostwa Świata u-20. Przegląd przyszłych gwiazd

16. Bartosz Slisz (Zagłębie Lubin)

Rybniczanin dwa lata temu trafił z ROW-u, gdzie w II lidze debiutował w wieku 16 lat, do Zagłębia Lubin, a minionej zimy wywalczył sobie podstawowy skład w ekipie „Miedziowych”. Wiosną opuścił, ze względu na kartkową pauzę, tylko jeden mecz ekstraklasy. Sam przyznał, że w stosunku do siebie słyszał, ze względu na nieustępliwość, o porównaniach do N’Golo Kante, francuskiego mistrza świata i piłkarza, który broni barw londyńskiej Chelsea.

18. Adrian Stanilewicz (Bayer Leverkusen)

Urodził się w niemieckim Solingen, a w przeszłości grał w reprezentacjach do lat 16 i 17 naszych zachodnich sąsiadów. W zeszłym roku zdecydował się jednak grać w drużynie Jacka Magiery. Podobnie, jak Jakub Bednarczyk, Stanilewicz zagrał jesienią w Lidze Europy, w barwach Bayeru. Pozostał jednak, w przeciwieństwie do kolegi, w zespole „Aptekarzy” i w minionym sezonie występował w rozgrywkach juniorskiej Bundesligi.

19. Adrian Łyszczarz (GKS Katowice)

Najprawdopodobniej to właśnie jemu przypadnie kapitańska opaska naszego zespołu, bo często nosił ją w meczach przygotowujących drużynę do turnieju. Na zgrupowanie przyjechał po spadku GKS-u Katowice z I ligi, do którego był wypożyczony ze Śląska Wrocław. W rundzie jesiennej zakończonego sezonu grał jednak w klubie bardzo niewiele, ale w meczach reprezentacji pokazywał się z dobrej strony.

20. Marcel Zylla (Bayern Monachium)

To kolejny nasz kadrowicz urodzony w Niemczech, konkretnie w stolicy Bawarii. W drużynie „Die Roten” występował w rozgrywkach juniorskiej Bundesligi, jak również w młodzieżowej Lidze Mistrzów, gdzie strzelał gole m.in. Benfice Lizbona. Kilka dni temu w mediach zrobiło się głośno o ofercie wypożyczenia, jaką Zylli i Bayernowi złożyła Legia Warszawa. Sam zawodnik jednak wolałby zostać w Niemczech i liczy na szansę na zapleczu Bundesligi.

9. Dominik Steczyk (1. FC Nuernberg)

Najprawdopodobniej będzie pierwszym wyborem trenera Magiery w ataku naszego zespołu. Urodził się w Katowicach, a w wieku 16 lat trafił z „GieKSy” do niemieckiego Bochum. Od roku jest piłkarzem Norymbergi i w barwach rezerw tego zespołu, w IV lidze, strzelił w zakończonym sezonie 10 bramek. A pierwszy swój trening, w wieku sześciu lat, w Stadionie Śląskim Chorzów, skończył z płaczem i zażądał powrotu do domu.

17. Adrian Benedyczak (Pogoń Szczecin)

Wcześnie, bo jako 17-latek, zadebiutował w ekstraklasie i przebił osiągnięciami ojca, który był niegdyś bramkarzem niższych lig na Pomorzu. Doświadczenie przekazane przez rodzica przydało się w 17. kolejce bieżących rozgrywek, kiedy to pod koniec meczu z Piastem Gliwice stanął między słupkami bramki „Portowców” po czerwonej kartce dla Łukasza Załuski. Gola nie wpuścił, ale wciąż pozostaje też bez trafienia w ekstraklasie.

Na zdjęciu: Taką jedenastą drużyna Jacka Magiery rozpoczęła marcowy mecz z Niemcami w Bielsku-Białej. Z tego zespołu na mundialu zabraknie jedynie Radosława Kanacha (w dolnym rzędzie drugi z lewej).

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ