Panie wyrzucone z okopów

Przed sobotnim meczem 1. kolejki Serie A Lazio – Napoli rzymscy ultras rozdawali ulotki, w których odnieśli się do miejsca kobiet na Stadio Olimpico. Chodzi o część trybun noszącą nazwę Curva Nord. Dla nich jest „świętym miejscem”, w którym kobiety powinny być na dalszym planie.

„Pierwszych dziesięć rzędów powinno być traktowanych jak okopy. Do okopów nie wpuszczamy Kobiet, Żon i Narzeczonych, więc zapraszamy je na miejsca znajdujące się powyżej 10 rzędu.. Ci, którzy wybierają stadion, jako alternatywę dla beztroskiego i romantycznego dnia w Villa Borghese (jeden z głównych parków w Rzymie – przy red.), niech idą do innych sektorów” – czytamy w ulotce. Jest podpisana przez „Direttivo Diabolik Pluto”. To jeden z przywódców „Irriducibili”, historycznej grupy ultras Lazio.

Kontrowersyjna ulotka

Klub zdystansował się od tej akcji, informując o swoim stanowisku media po… dwóch dniach. – Nie wiedzieliśmy o tym, jest to niezależna inicjatywa kibiców północnego sektora, a nie pomysł klubu, jesteśmy przeciwko wszelkiej dyskryminacji – oświadczył rzecznik Lazio, Arturo Diaconale. – Nie zawsze możemy interweniować, aby zapobiec politycznie niepoprawnym demonstracjom, takim jak ta – dodał.

Policja poinformowała, że dzięki zapisowi kamer CCTV zidentyfikowano uczestników kolportażowej akcji, przekazując informacje do prokuratury.

Słynący z przemocy, rasistowskich i faszystowskich zachowań zagorzali fani Lazio przy okazji każdego meczu na rzymskim obiekcie muszą narozrabiać. Klub potępia ich akcje, ale to on płaci kary za ich wybryki. Nie pomaga nawet okresowe zamykanie tej trybuny. Z północnej części widowni ultrasi przenoszą się na przeciwległą i dalej robią swoje.
Szczególną „inwencją” wykazują się w czasie derbów z AS Romą, która dla nich jest „plugawym żydowskim środowiskiem”. Sami utożsamiają się z radykalną prawicą i ruchem neofaszystowskim.

W latach 30. poprzedniego stulecia Lazio było związane z rządzącym krajem Benito Mussolinim, a faszystowski symbol widniał wtedy na klubowej koszulce. Mija 10 lat od incydentu, gdy przygotowali transparent dedykowany fanom Romy o treści „Auschwitz jest waszą ojczyzną, piece waszym domem”. Głośna była sprawa w ubiegłym sezonie, gdy na koszulkach Romy umieścili podobiznę nastoletniej ofiary holokaustu, Anny Frank. „To nie jest kibicowanie, to nie jest piłka, to nie jest sport. Antysemici precz ze stadionów” – takie wpisy pojawiały się wtedy we włoskim Instagramie. Lazio zapłaciło karę 50 tysięcy euro.

 

(HEG)