Oto młoda Polska. „Jeśli Iga nie będzie kalkulować, skazana jest na sukces”

W sobotę 56. w rankingu WTA Iga Świątek pokonała plasującą się o 36 pozycji wyżej Chorwatkę Donnę Vekić, ćwierćfinalistkę ubiegłorocznego US Open. Była to okazja do refleksji nad możliwościami Igi i w ogóle – jeszcze jeden dowód na to, że rankingowe różnice mają wyłącznie wymiar teoretyczny. Polka wygrała bowiem 7:5, 6:3. Paweł Ostrowski, były trener m.in. Angelique Kerber, skomentował osiągnięcie Świątek w ten sposób, że wszystkie zawodniczki są obecnie w jej zasięgu, również liderka światowego rankingu Ashleigh Barty.

– Iga – skomentował szkoleniowiec – nie grając wcześniej żadnych meczów, potrafiła od razu wejść w turniej. To jest po prostu ewenement. Potrafi po takiej przerwie, bez turnieju na przetarcie, od razu wejść na najwyższe obroty. A fakt, że jeśli nie wszystko jest jeszcze super, a mimo to wygrywa, wskazuje jak ogromny jest jej potencjał. Daj Boże, żeby jeszcze jeden czy dwa mecze się rozkręcała i żeby potem dała popis w najważniejszych chwilach. Nawet w spotkaniu o zwycięstwo w tym turnieju.

Paweł Ostrowski dostrzegł tylko jedno zagrożenie i nie jest nim ewentualne narastające zmęczenie zawodniczki:

– Żeby tylko nie pojawił się, jak to się fachowo nazywa, lęk przed sukcesem. Żeby się po prostu nie zawahała, że stać ją nawet na wygranie tej imprezy. Ja osobiście uważam, że jest w stanie to zrobić. Ona po prostu ma zagrać swój tenis, nie kalkulować. Rozważania taktyczne dotyczące stylu przeciwniczki zostawić należy tenisistkom, które nie mają takiego potencjału uderzeniowego jak Iga. Takim, które grają bardziej technicznie, jak kiedyś Agnieszka Radwańska. Ona musiała analizować, czy lepiej tu zagrać slajsa, czy tam. Czy loba posłać na bekhend, czy inaczej. Jak się ma taki potencjał uderzeniowy, jak Iga, to nie ma co kalkulować – podsumował Paweł Ostrowski.


Zobacz jeszcze: Nie dla Igi studniówka…


Paweł Ostrowski o Idze Świątek
epa08161404 Iga Swiatek of Poland celebrates winning her women’s singles third round match against Donna Vekic of Croatia at the Australian Open Grand Slam tennis tournament in Melbourne, Australia, 25 January 2020. EPA/ROMAN PILIPEY Dostawca: PAP/EPA.

Komentarze