PGE Ekstraliga. Korespondencyjna bitwa o utrzymanie

Nicki Pedersen ostatecznie otrzymał zgodę na występ w ostatnim meczu sezonu GKM-u Grudziądz.


W żużlowej ekstralidze sprawa awansu do fazy play-off jest już rozstrzygnięta. Dlatego przed ostatnią kolejką oczy fanów speedwaya skierowane będą głównie na miejsce spadkowe. Wciąż trzy zespoły walczą ze sobą o utrzymanie w lidze.

Na razie na samym dole tabeli znajduje się GKM Grudziądz z punktem straty do Falubazu Zielona Góra i dwoma do Apatora Toruń. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że los zespołu Janusza Ślączki już jest policzony, ze względu na zawieszenie Nickiego Pedersena. Duńczyk otrzymał karę od swojej rodzimej federacji za niesportowe zachowanie na zawodach ligowych w Holsted.

44-latek odwołał się od decyzji władz, a te na kilka dni przed spotkaniem 14. rundy ekstraligi wydały pozwolenie na start trzykrotnemu mistrzowi świata w polskich rozgrywkach. To zupełnie zmienia sytuację grudziądzkiej ekipy, która zmierzy się w niedziele z Włókniarzem Częstochowa u siebie. Dzięki powrotowi Pedersena zdobycie punktów z zespołem spod Jasnej Góry wydaje się możliwe, ale dojście do tego celu z pewnością nie będzie łatwe.

GKM musi też liczyć na potknięcie się Falubazu Zielona Góra, który na papierze jest skazany na pożarcie. Ich przeciwnik – Sparta Wrocław – spisuje się w tym sezonie znakomicie i ciężko jest sobie wyobrazić scenariusz, w którym zielonogórzanie zdobywają punkty na Dolnym Śląsku. Przez to najprawdopodobniej będą musieli czekać aż do niedzielnego wieczora, aby dowiedzieć się, czy pozostaną w lidze na kolejny rok.

Wśród drużyn walczących o utrzymanie najlepiej wygląda sytuacja Apatora. Tylko niebywały pech sprawiłby, że to właśnie torunianie pożegnaliby się z elitą.


Piątek, 20 sierpnia:
Betard Sparta Wrocław – Marwis.pl Falubaz Zielona Góra (godz. 18:00)

eWinner Apator Toruń – Moje Bermudy Stal Gorzów (godz. 20:30)

Niedziela, 22 sierpnia:

Fogo Unia Leszno – Motor Lublin (godz. 16:30)

ZOOleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz – Eltrox Włókniarz Częstochowa (godz. 19:15)


Fot. Marcin Karczewski/PressFocus