Zobacz
Do góry

PGE Ekstraliga. W świątek i w… piątek

Dziś w Zielonej Górze i w Częstochowie rozpocznie się kolejny sezon rywalizacji o drużynowe mistrzostwo Polski. Wszystkie mecze sezonu będzie można zobaczyć w telewizji, choć nie w tych najbardziej dostępnych stacjach.

Dla kibiców stęsknionych za rywalizacją prawdziwych mężczyzn na swych ryczących maszynach bez hamulców przez lata długo wyczekiwanym dniem był Poniedziałek Wielkanocny. To właśnie w tak zwany drugi dzień świąt odbywała się inauguracja sezonu w „czarnym sporcie”, zwanym też z angielska speedwayem. Inauguracja sezonu może nie tyle nieoficjalna, co można by napisać: tradycyjna, miała od 1982 roku miejsce w Kryterium Asów imienia Mieczysława Połukarda tydzień przed Wielkąnocą. Jednak ostatnie Kryterium Asów miało miejsce w 2012 roku, a potem nie odbywało się z różnych przyczyn, a zresztą co to za Asy, kiedy przestał się ścigać 14-krotny ich zwycięzca, Tomasz Gollob, ostatnio ciężko doświadczony przez los. A liga – teraz PGE Ekstraliga – też już nie rusza w święta.

Nowością od tego sezonu są także dni rozgrywania spotkań. Mecze ekstraligi odbywać się będą teraz w systemie: dwa mecze w piątek i dwa w niedzielę. Ma to związek z umową dotyczącą praw i transmisji telewizyjnych. Po raz pierwszy bowiem w historii kibice „czarnego sportu” będą mogli obejrzeć wszystkie 64 spotkania na ekranach telewizorów. Mecze każdej kolejki rozgrywane w piątki transmitowane będą przez stację Eleven Sports, niedzielne – wraz z wieczornym magazynem po ostatnim spotkaniu – na antenie nSport+.

Niezmienny pozostaje format rozgrywek. Walkę o tytuł drużynowego mistrza Polski toczyć będzie osiem drużyn rywalizując systemem każdy z każdym, mecz i rewanż. Później nastąpi runda play off, w ramach której odbędą się półfinały i finały. Mecze finałowe rozegrane zostaną 15 i 22 września.

Sezon otworzy dzisiaj spotkanie Stelmet Falubaz Zielona Góra – Get Well Toruń, które zaplanowano na godz. 18. Dwie godziny później na tor wyjadą forBET Włókniarz Częstochowa i truly.work Stal Gorzów. Inauguracyjną kolejkę uzupełnią niedzielne pojedynki Fogo Unii Leszno z Betardem Spartą Wrocław i na zakończenie beniaminek rozgrywek Speed Car Motor Lublin podejmie MrGarden GKM Grudziądz.

Na nowe rozgrywki wprowadzono nowinki regulaminowe, dotyczące głównie całej dyscypliny, a więc także niższych lig. Jako najważniejsze należy uznać wprowadzenie obowiązku przeprowadzenia badania na obecność alkoholu i środków odurzających w organizmie zawodników. Będzie można je także przeprowadzić w stosunku do osób funkcyjnych. Kolejnymi zmianami wartymi odnotowania są: wprowadzenie górnej granicy wiekowej (65 lat) dla osób funkcyjnych, takich jak komisarz toru, kierownik zawodów, kierownik drużyny, lekarz zawodów, kierownik parku maszyn, kierownik startu i jego pomocnik, wirażowy, oraz wprowadzenie na razie testowo pomiaru czasu. W tej ostatniej kwestii zawodnik ma obowiązek umieszczenia na motocyklu w wyznaczonym miejscu urządzenia pomiarowego. Jeżeli tego nie zrobi, jego motocykl zostanie uznany za niespełniający wymogi regulaminowe i nie będzie dopuszczony do użycia w zawodach, a tym samym żużlowiec nie będzie mógł wziąć w nich udziału.

 

Na zdjęciu: Jeszcze chwila, jeszcze moment, nie gorączkujcie się…

 

Terminarz

1. runda

Piątek, 5 kwietnia

Stelmet Falubaz Zielona Góra – Get Well Toruń (18.00)

Forbet Włókniarz Częstochowa – Truly.work Stal Gorzów (20.30)

Niedziela, 7 kwietnia

Fogo Unia Leszno – Betard Sparta Wrocław (16.00)

Speed Car Motor Lublin – Mrgarden GKM Grudziądz (19.00)

 

Komentarze

Więcej w Inne

Sport to regionalny dziennik sportowy wydawany w Katowicach, który istnieje na rynku nieprzerwanie od 1945 roku. Od sierpnia 2017 roku wydawcą dziennika jest WHIZZ S.A. Dziennikarze Sportu są obecni na najważniejszych światowych i ogólnopolskich imprezach sportowych. Na jego łamach bardziej szczegółowo niż gazety ogólnopolskie przedstawia lokalne zespoły i relacje z zawodów odbywających się w regionach, w których ukazuje się gazeta w postaci papierowej (w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, małopolskim).

Copyright © 2019 WHIZZ S.A. / Sportdziennik.com