PGNiG Superliga. Dwa oblicza Górnika

Na mecz z wicemistrzem Polski zabrzanie udali się w okrojonym składzie. Krystian Bondzior, Adrian Kondratiuk i Martin Galia od dawna leczą kontuzje.

W piątek do tego tercetu dołączyli Krzysztof Łyżwa i Damian Przytuła, którzy w niedzielnej rywalizacji z Piotrkowianinem nabawili się urazów, oraz zmagający się z przeziębieniem Dawid Molski. Mimo tego I połowa została zapisana na korzyść przyjezdnych i to na przekór dobrej dyspozycji Krystiana Witkowskiego, broniącego ze skutecznością niemal 40 proc.. Można było odnieść wrażenie, że zmęczeni po spotkaniu Fuechse Berlin (24:28) w Lidze Europejskiej płocczanie będą nieco łatwiejszym rywalem. Sędziowie od początku nakładli kary, a Sebastian Kaczor – za niebezpieczny atak na Niko Mindegę – udział w meczu zakończył już w 5 minucie.

Nie przeszkodziło to „górnikom” w dość niespodziewanym wygraniu premierowej odsłony, którą golami zakończyli Bartłomiej Bis, Paweł Dudkowski i Kamil Szeląg. Rezultat napawał nadzieją, że Górnik zdoła się postawić niegrającym na najwyższych obrotach płocczanom.

Po zmianie stron zabrzan dopadła jednak kompletna niemoc, z kolei ich rywale zdobyli 8 bramek z rzędu! Zniecierpliwiony trener Marcin Lijewski poprosił o czas, a impas jego zespołu w 43 minucie przerwał Igor Bykowski. Kolegów to jednak nie zmobilizowało, a ich skuteczność kulała.

Dobrze dysponowanego Witkowskiego zastąpił Adam Morawski, jednak na pochwałę zasłużył też Jakub Skrzyniarz, broniący na poziomie 31%. Na 8 minut przed końcem za odrabianie strat zabrał się Paweł Dudkowski. Zdobył aż 5 bramek z rzędu, ale w pojedynkę nie był w stanie diametralnie wpłynąć na wynik spotkania i Wisła awansowała na pozycję lidera.

Orlen Wisła Płock – Górnik Zabrze 27:21 (13:14)

WISŁA: Witkowski, Morawski – Fernandez 1, Żytnikow 2, Terzić, Mindegia 1, Kosorotow 6, Szita 3, Komarzewski 3, Mihić 2, Daszek 3, Czapliński 2, Krajewski 3, Serdio, Susnja, Daćko 1. Kary: 6 min. Trener Xavier SABATE.

GÓRNIK: Skrzyniarz, Kazimier – Bykowski 4, Szeląg 1, Gogola 2, Adamuszek, Kaczor (CZK, 5 min – faul), Gregułowski, Dudkowski 9, Krawczyk 3, Rutkowski 1, Mucha, Ivanytsia, Bis 1, Sladkowski Kary: 10 min. Trener Marcin LIJEWSKI.