Piast Gliwice. Będą pieniądze na bazę treningową!

 

Piast otrzyma 3 miliony złotych, czyli połowę tego, co w poprzednich latach. To jednak nie żadne przykręcanie kurka, lecz celowe działanie, które zapowiadał jeszcze przed wyborami nowy prezydent Gliwic – Adam Neumann.

W ostatnich latach klub z Okrzei mógł liczyć na roczną dotację w wysokości 12 milionów złotych. Pula ta była dzielona na dwie transze, na każde półrocze po jednej. Kwota ta nie zmieniała się w zależności od miejsca zajmowanego przez gliwicki zespół. Gdy Piast walczył o utrzymanie w ekstraklasie i o mistrzostwo Polski suma była taka sama.

Prezydent czuwa

Nieco zamieszania było pół roku temu, gdy Piast nie znalazł się na pierwszej liście, a dotacja została przyznana dopiero później, gdy klub dostarczył oczekiwane przez ówczesne władze miasta dokumenty i plany biznesowe. Adama Neumanna, który na początku stycznia został wybrany nowym prezydentem Gliwic, pytaliśmy jeszcze przed wyborami o dalsze finansowanie klubu.

– Współpraca z klubem jest dobra, co oczywiście nie oznacza, że nie może być lepsza, a ja sam będę patrzył wszystkim na ręce. Piast stał się wizytówką miasta, ostatnie lata zmieniły postrzeganie tego klubu – mówił na łamach „Sportu”. Wtedy także poruszony został temat dalszych dotacji i sprawy budowy bazy treningowej dla akademii i klubu. Adam Neumann wyjawił, że pewne ustalenia w tej kwestii już miały miejsce i co ciekawe z inicjatywą wyszły władze mistrza Polski.

– Jakiś czas temu przyszedł do prezydenta Frankiewicza i do mnie pan Zbigniew Kałuża, który zawnioskował o przekazanie części środków właśnie na taki projekt. Chcemy, żeby w Piaście grało więcej piłkarzy z Gliwic. To nie jest prosty i szybki proces, ale po wyborach chcemy go kontynuować – mówił nam prezydent Gliwic.

Długo droga do pokonania

Ogłoszenie listy dotacji i mniejsza suma pieniędzy dla Piasta więc nie dziwi. Klub z Okrzei otrzyma 3 zamiast 6 milionów. Podobnej kwoty należy się spodziewać w drugim półroczu 2020 roku. Reszta pieniędzy, która miała trafić do Piasta ma zostać przekazana na rozpoczęcie wspomnianego projektu, który dopiero nabiera realnych kształtów, co jednak musi cieszyć kibiców.

– W planach jest powstanie akademii, bazy szkoleniowej z bursą, czy boiska z podgrzewaną murawą. W tej chwili jest na etapie prac koncepcyjnych, nie ma jeszcze gotowej dokumentacji – informuje UM w Gliwicach. Podobnie jak nieznana jest lokalizacja. Klub ma swoje propozycje i pomysły, które zostaną przekazane miastu.

Będziemy jeszcze wracali do tego tematu, bo Piast jak niczego innego nie potrzebuje solidnej infrastruktury treningowej dla swoich młodych adeptów, jak i seniorskiej drużyny. W ostatnim czasie zespół był zmuszony do zmieniania i jeżdżenia po różnych boiskach treningowych. Inną kwestią jest wymiana murawy na stadionie przy ul. Okrzei.

Po zakończeniu jesiennego grania wymieniono najbardziej zniszczone połacie trawy. Zobaczymy jak wiosną będzie wyglądało boisko w Gliwicach. Sportowo i finansowo Piast wygląda dobrze, ale potrzebne są kolejne kroki, by w dalszej przyszłości klub nadal miał mocną pozycję w polskiej piłce.

Na zdjęciu: Piast niezły stadion już ma od dawna. Teraz pora na porządną bazę treningową…

Sparing z Ukraińcami

Podobnie jak rok temu, tak i teraz Piast w Turcji rozegra mecz kontrolny z Zorią Ługańsk. Dwanaście miesięcy temu gliwiczanie zremisowali 2:2 po golach Michala Papadopulosa i Jorge Felixa.

Mecz odbędzie się w Belek, a pierwszy gwizdek zaplanowano na godzinę 14.00 polskiego czasu. Przypomnijmy, że Piast wygrał już dwa sparingi tej zimy. Najpierw w Kamieniu ograł GKS Jastrzębie 2:1, a już w Turcji okazał się lepszy od mistrza Bułgarii, Łudogorca Razgrad, wygrywając 2:0.

Komentarze