Piast Gliwice. Chcą wejść na wyższy poziom

Zimowe przygotowania i obozy to znak rozpoznawczy warsztatu trenera Waldemara Fornalika.


Szkoleniowiec Liverpoolu Juergen Klopp jest wyznawcą zasady, że treningiem można wiele zmienić, można ulepszyć zespół, jak i jednostki. Pod tym względem Waldemar Fornalik ma podobny system wartości. Dlatego zawsze pieczołowicie przygotowuje zimowe przygotowania, a praca podczas obozów jest kluczowa. Nieprzypadkowo bowiem Piast zawsze lepiej gra i punktuje w drugiej części sezonu.

Nie dało się odciąć

Tak ma być i teraz. – Jak do tej pory te okresy były bardzo rzetelnie przepracowywane i efekty były widoczne w meczach wiosennych. Liczymy na to, że tym razem będzie podobnie. Mamy dobre warunki do krótkiego zgrupowania w Kamieniu, a potem lecimy do Turcji, gdzie rozegramy trzy mecze kontrolne. Pierwszy sparing zagramy w Kamieniu i liczymy, że ten okres pozwoli wejść na lepszy poziom, niż ten który prezentowaliśmy jesienią – wyjaśnia Waldemar Fornalik, który miał wiele przemyśleń dotyczących jesieni.

– Było wiele meczów, w których naprawdę nieźle graliśmy, a dość pechowo traciliśmy bramki. Były również spotkania, kiedy nie byliśmy zadowoleni z tego co prezentowaliśmy – mówi trener i dodaje, że nawet podczas krótkiego urlopu myśli uciekały w kierunku pracy z zespołem. – Być może są ludzie, którzy potrafią się zupełnie wyłączyć, zresetować i nie myśleć o tym, co się wydarzyło. Natomiast uważam, że większość trenerów w tym wolnym czasie analizuje wszystko, co się stało w poprzednim sezonie czy też rundzie. Na pewno myślami się do tego wraca, choć staramy się sprawy związane z piłką odłożyć na czas, kiedy wznawiamy treningi – podkreśla Fornalik.

Trwa zapoznanie

Sama praca jednak może nie wystarczyć i w tym względzie z opinią sztabu zgodzili się działacze Piasta. Dlatego też gliwiczanie są bardzo aktywni na rynku transferowym, o czym świadczą trzej nowi zawodnicy. — To, że są w Piaście nie jest dziełem przypadku. Mają swoje określone CV i doskonale wiemy, jacy to są zawodnicy. Jeśli chodzi o ich funkcjonowanie w obrębie naszego zespołu, to myślę, że wiele będzie się działo w trakcie tego okresu przygotowawczego. Często jest tak, że zawodnik jest przypisany do konkretnej pozycji, a mecze czy treningi mogą spowodować, że będzie o wiele lepiej funkcjonował w innym miejscu na boisku – wyjaśnia Fornalik, który ma też nowych członków sztabu.

– To też nie są przypadkowi ludzie. Zanim trafili do sztabu szkoleniowego Piasta, zrobiliśmy dokładne rozeznanie na co tych ludzi stać i co mogą nam zaproponować, stąd też są w tym sztabie. Nie ukrywamy, że w pewnym sensie poznajemy się nawzajem – dodaje szkoleniowiec. Dużo wszystkim stronom ma dać zgrupowanie w Turcji. Zanim do niego dojdzie, dziś Piast zagra mecz kontrolny z LKS-em Goczałkowice. Początek spotkania w Kamieniu o godz. 11.00.


Paweł Jaskółka/PressFocus