Piast Gliwice. Krótki czas, a wiele spraw

W Gliwicach wszyscy porozjeżdżali się na urlopy, ale sporo się dzieje.


Piłkarze i sztab szkoleniowy rozpoczęli krótkie urlopy, które zakończą się 31 lipca, gdy gliwiczanie rozpoczną przygotowania do nowego sezonu w ekstraklasie i startu w europejskich pucharach. Dodatkowo od poniedziałku na stadionie przy ul. Okrzei rozpocznie się wymiana całej murawy.

Drugi raz Arłamów

Nie tylko niedawno zakończony sezon był specyficzny. Inne niż zwykle były też przygotowania do wznowienia rozgrywek. Ostatecznie sezon udało się dokończyć, co nie oznacza, że wszystko wróciło do normy. Nic z tych rzeczy, bo okres urlopowy i przygotowania do kolejnego sezonu również będą specyficzne i stanowią wyzwanie dla sztabu szkoleniowego.


Przeczytaj jeszcze: Egzotyczne oferty kuszą


W Piaście Waldemar Fornalik i jego ludzie doskonale zdają sobie z tego sprawę. Dlatego, gdy w maju drużyna przygotowywała się do wznowienia rozgrywek, trenerzy nie ukrywali, że praca wykonywana wtedy ma procentować i po zakończeniu rozgrywek. Dlatego zespół wyjechała na krótkie zgrupowanie do Arłamowa. Sztab gliwiczan dobrze wszystko zaplanował, a piłkarze zrealizowali założenia w stu procentach, czego namacalnym dowodem jest brązowy medal.

– Wszyscy jesteśmy ludźmi i ten sezon ma wpływ na każdego. Nie ma to jednak odzwierciedlenia na jakość pracy, którą wykonujemy razem z zespołem – mówi trener Fornalik. Teraz czasu na przygotowania wcale nie będzie więcej. Piast ma za sobą najdłuższy sezon w historii, bo rozpoczął go 10 lipca 2019 roku meczem z BATE, a zakończył 19 lipca 2020 meczem z Cracovią. Piłkarze otrzymali niecałe dwa tygodnie urlopu. Po tym czasie drużyna spotka się w Gliwicach.

Mało czasu na transfery

Podobnie jak wiosną tak i w sierpniu gliwiczanie wyjadą do Arłamowa. Położony w Górach Sanocko-Turczańskich ośrodek, który w przeszłości gościł reprezentację Polski, posiada jedną z lepszych baz w Polsce. Zespół Piasta był bardzo zadowolony z wcześniejszego pobytu. Z powodu panującej pandemii i obostrzeń, hotel był wyłącznie do dyspozycji dla górnośląskiej drużyny. W sierpniu będzie inaczej, ale na warunki noclegowo-treningowe nikt narzekać nie powinien. Na zakończenie zgrupowania gliwiczanie mają rozegrać jedyny sparing przed nowym sezonem. Przeciwnik jeszcze nie jest znany. Czasu jest mało nie tylko na odpoczynek, ale i na transfery oraz wkomponowanie do drużyny. Na razie jedynym nowym nabytkiem jest 19-letni pomocnik Javier Hyjek. To ma się zmienić, bo w klubie pracują nad sprowadzeniem m.in. napastnika i stopera.

Trawa od nowości

Zmiany będą miały miejsce nie tylko w szatnie, ale i na boisku. Murawa przy Okrzei budziła wątpliwości i kontrowersje niemal każdej zimy. Intensywne opady deszczu i śniegu sprawiały, że jedno pole karne i okolice narożników były w fatalnym stanie. W niektórych miejscach nie było widać nawet trawy. Klub co prawda wymienił kilka miesięcy temu płaty murawy, ale wymaga tego cała płyta. Co ciekawe od momentu wybudowania obiektu, czyli od 2011 roku murawa nie była jeszcze wymieniana. Dziewięć lat to więcej niż średnia, dlatego wszystkim w klubie mocno zależało na tym, żeby teraz dokonać tej modernizacji. Czasu na to nie ma zbyt wiele, a prace rozpoczynają się w poniedziałek. Mają potrwać do dwóch tygodni, a potem przez kolejne dwa tygodnie będzie trwałą pielęgnacja płyty. Według planów Piast ma zagrać pierwszy domowy mecz pod koniec sierpnia.


Plan przygotowań Piasta

31.07 – powrót do treningów

3.08 – 8.08– zgrupowanie w Arłamowie

8.08 – mecz sparingowy przed ligą


Fot. Rafal Oleksiewicz / PressFocus

Komentarze