Piast Gliwice. Pora na aneksy

Jorge Felix, Tom Hateley, Urosz Korun, Dominik Steczyk, Tymoteusz Klupś. Co łączy tych piłkarzy? Wszyscy mają ważne kontrakty z Piastem do końca czerwca i z wszystkimi działacze będą rozmawiać w sprawie aneksów pozwalających na grę w lipcu przy Okrzei.


Ekstraklasa ma powrócić 29 maja. Do rozegrania pozostały cztery kolejki fazy zasadniczej i siedem fazy finałowej. Do końca czerwca, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ligowcy rozegrają 33 kolejki. Cztery ostatnie zaplanowano na lipiec, a oficjalny koniec sezonu ekstraklasy ma przypaść na 19 lipca.

Rozmowy w cztery oczy

Kontrakty piłkarzy podpisywane są z datą końcową przypadającą na 30 czerwca danego roku lub 31 grudnia. Bardziej popularny jest jednak ten pierwszy termin. Nic więc dziwnego, że gdy okazało się, iż większość rozgrywek nie zakończy się jeszcze w czerwcu, temat wygasających kontraktów stał się „palącym” problemem.


Przeczytaj jeszcze: Jak na zimowym obozie


– UEFA mówi jasno: jeśli w danym kraju rozgrywki trwają dłużej niż do 30 czerwca, to piłkarz, któremu tego dnia kończy się umowa, może ją przedłużyć np. o miesiąc albo dwa. Zgodnie z prawem nie możemy ingerować w kontrakt piłkarza. To kwestia negocjacji klubu z zawodnikiem – tłumaczył w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” prezes PZPN, Zbigniew Boniek.

Jest chęć do podpisu

Kluby ekstraklasy muszą więc usiąść do rozmów z niektórymi piłkarzami. Wydaje się, że w większości przypadków przedłużenie umowy o trzy tygodnie nie powinno być problemem, ale sytuacja z obniżkami kontraktów spowodowanych pandemią pokazała, że gdy w grę w chodzą pieniądze, wszystko jest możliwe. Jak wygląda sprawa w ekipie mistrzów Polski? Z naszych informacji wynika, że w tym i następnym tygodniu działacze wraz z dyrektorem Bogdanem Wilkiem będą rozmawiać i finalizować aneksy. Wszystko wskazuje na to, że przy Okrzei niespodzianek nie będzie. Choć przyszłość kilku piłkarzy wciąż nie jest jasna, a raczej większe są szanse, że odejdą, to sygnały są takie, że wszyscy chcą dokończyć sezon w Piaście i są chętni do podpisania aneksów. W gronie tych piłkarzy są ważne ogniwa, bez których trudno byłoby Piastowi walczyć w decydujących meczach sezonu. Felix to najlepszy strzelec Piasta w tym sezonie, Hateley ważne postać pomocy, a Urosz Korun jest partnerem Jakuba Czerwińskiego na środku obrony.

Badia o krok od przedłużenia

Na liście znajdują się także dwaj wypożyczeni młodzieżowcy. Tymoteusz Klupś latem ma wrócić do Lecha Poznań, a Dominik Steczyk do niemieckiej Norymbergi. W takim przypadku Piast musi porozumieć się z wypożyczającymi klubami. Trudno jednak przypuszczać, by zespoły zdecydowały się wysłać swoich piłkarzy, aby ci ogrywali się w innym miejscu, nagle każą im wracać. Choć w piłce wszystko jest możliwe. Osobnym przypadkiem jest Gerard Badia. Teoretycznie Katalończykowi też kończy się umowa 30 czerwca, ale ma on zapisaną klauzulę automatycznego przedłużenia o kolejny rok. Stanie się to po rozegraniu odpowiedniej liczby minut. Badia jest już tego bardzo bliski i występy w najbliższych spotkaniach sprawią, że temat przestanie być aktualny i pomocnik będzie miał umowę ważną w kolejnym sezonie.

Na zdjęciu: Jorge Felix – najlepszy strzelec Piasta. Czy zostanie w Gliwicach na dłużej? Odpowiedzi wciąż brak.

Fot. piast-gliwice.eu

Komentarze