Piast – Górnik na żywo: Derby dla gliwiczan! Złoty gol Gerarda Badii!

Po 9. kolejkach Lotto Ekstraklasy Piast Gliwice z 16 pkt. zajmuje 6. miejsce w tabeli. Górnik Zabrze jest 13. (tylko 8 pkt.). W przypadku derbów tabela nie zawsze odzwierciedla przebieg wydarzeń na boisku. Zapraszamy na Piast – Górnik na żywo .

Chcemy w derbach się zrehabilitować. Być może porażka we Wrocławiu nas trochę poddenerwowała. Dodatkowej motywacji przed meczem z Górnikiem nie potrzebowaliśmy, a na pewno nie w postaci ligowej porażki – mówi Jakub Czerwiński, obrońca Piasta.

14.20 Piast u siebie nie zwykł tracić punktów. Wygrał 5 z 6 meczów (przegrał jedynie z Legią Warszawa 1:3). Górnik na wyjazdach spisuje się w tym sezonie fatalnie: 0 zwycięstw, 3 remisy, 2 porażki.

14.30 Ostatnich derbów Piast – Górnik wolelibyśmy nie pamiętać, ale nie da się. Warto jednak sobie przypomnieć najciekawsze starcia miedzy zespołami z Gliwic i Zabrza…

14.35 Ciekawe spostrzeżenia z ekstraklasa.org:

– Michal Papadopulos strzelał gola w każdym z trzech ostatnich spotkań Piasta w Gliwicach

– Igor Angulo – strzelał gola w każdym z trzech ostatnich spotkań Górnika Zabrze

– We wszystkich meczach między tymi drużynami w Ekstraklasie padały bramki

W jakich składach zagrają?

14.45 Oto jaką jedenastkę na ten mecz wybrał trener Marcin Brosz:

14.50 Wiedzieliście, że legenda Górnika Zabrze Waldemar Matysik miał grać Piaście? – Przed przyjściem do Zabrza przez moment byłem w Gliwicach. Nawet dali mi telewizor, ale kiedy
zgłosił się Górnik nie miałem wątpliwości, gdzie iść – wspomina Matysik.

14.55 Jest już skład Piasta. Oto wybrańcy trenera Waldemara Fornalika:

15.05

15.12 Piłkarze obu drużyn rozgrzewają się, a trybuny zapełniają kibicami. Wokół stadionu sporo policji i służb ochrony.

15.15 Sobotnie derby przy Okrzei poprowadzi sędzia Tomasz Musiał z Krakowa. Jego asystentami są Sebastian Mucha i Bartosz Heinig.

15.17 Trener Waldemar Fornalik po bolesnej porażce 1:4 we Wrocławiu dokonał kilku zmian. W wyjściowym składzie Piasta m.in. bramkarz Jakub Szmatuła i obrońca Aleksandar Sedlar.

15.24 Z kolei pomocnik Górnika Szymon Żurkowski, który od kilku tygodni zmagał się z kontuzją rozpocznie mecz na ławce rezerwowych.

15.29 Piłkarze Piasta i Górnika wychodzą na murawę. Pogoda w Gliwicach bardzo dobra. Nic tylko walczyć i grać w śląskich ekstraklasowych derbach!

15.30 Gospodarze na czerwono, a goście w białych strojach z czerwonymi ozdobnikami.

1′ 23 sekunda derbów i już pierwsza okazja. Mateusz Mak w ostatniej chwili zablokowany.

4′ I znów groźnie pod bramką Górnika. Dośrodkowanie w pole karne, ale Valencia uprzedzony przez obrońcę. Rzut rożny nie przynosi zagrożenia.

5′ Wciąż w ataku gospodarze. Bardzo aktywna jest prawa strona, po której biegają Pietrowski z Makiem.

9′ Teraz Górnik a w ataku, ale niedokładne podanie do Jimeneza i strata piłki.

11′ Rzut wolny dla Piasta, ale ponownie bez zagrożenia pod bramką Tomasza Loski.

14′ Złe wybicie Szmatuły, przejmują piłkarze Górnika, ale fatalne dogranie do Igora Angulo.

17′ Po energicznym początku mecz się uspokoił i mało ciekawych zagrań oglądamy.

18′ Rzut wolny dla zabrzan, ale Szmatuła wybija piłkę poza pole karne. Po chwili Suarez fauluje piłkarza Piasta

21′ I kolejny faul. Tym razem piłkarza Piasta. Na razie więcej przewinień niż udanych zagrań w ofensywie.

22′ Kirkeskov źle dośrodkowuje z lewej strony i piłka dla Górnika.

24′ Zamieszanie w polu karnym zabrzan, ale ostatecznie Loska łapie piłkę.

26′ Hateley strzela zza pol karnego, ale piłka odbija się od obrońcy Górnika i będzie tylko rzut rożny.

27′ Z dośrodkowania nic nie wychodzi…

29′ Kontra Górnika i ni to strzał, ni dośrodkowanie Zapolnika łapie Szmatuła.

32′ Oj było groźnie! Z narożnika pola karnego strzelał Jimenez, ale piłka o centymetry mija bramkę Piasta.

35′ Na strzał decyduje się Mak, ale został zablokowany.  Po chwili Valencia z Felixem sobie przeszkodzili w oddaniu strzału…

39′ Anulowany gol dla Górnika! Szmatuła źle wyrzuca piłkę, którą przejmuje Smuga. Jego strzał odbija bramkarz Piasta, ale piłkę dobija Zapolnik. Po konsultacji z VAR-em sędzia Musiał anuluje gola.

40′ Ależ mogła być odpowiedź Piasta. Valencia ruszył prawą stroną i piłka po strzale Valencii odbija się od słupka zabrzańskiej bramki!

43′ Na murawie leży Jakub Czerwiński. Obyło się bez interwencji lekarzy.

45′ Rzut rożny dla Górnika, ale faul w polu karnym i piłka dla gliwiczan.

45′ Teraz korner dla Piasta i groźnie główkuje Sedlar. Loska z trudem odbija piłkę.

45+3′ PRZERWA W DERBACH! Musimy przyznać, że po słabym początku dużo ciekawiej zrobiło się dopiero pod koniec pierwszej połowy. Oby w drugiej części meczu było ciekawiej.

46′ Górnicy rozpoczynają drugą połowę derbów. Czekamy na gole!

48′ Akcja z prawej strony i Angulo zablokowany.

49′ Nożycami po rogu strzela Dani Suarez, ale obok bramki Piasta.

51′ Zamieszanie w polu karnym. Uderzenie Wiśniewskiego mija bramkę. Górnik lepiej rozpoczął drugą część spotkania.

54′ Ambrosiewicz z dystansu, ale nad bramką.

56′ I kolejny strzał z dystansu w wykonaniu gości. Tym razem Jimenez mocno, ale nad bramką.

57′ Pierwsza zmiana w drużynie Piasta. Schodzi Mateusz Mak a za niego pojawia się Gerard Badia.

61′ Świetna kontra Piasta, Valencia urywa się na lewej stronie, ale Papadopulos w doskonałej sytuacji nie potrafi przyjąć piłki i nie oddaje nawet strzału.

64′ Szmatuła ratuje Piasta. Golkiper gospodarzy obronił mocny strzał Ambrosiewicza.

64′ Żółta kartka dla Szymona Matuszka z Górnika Zabrze.

66′ Valencia wpada w pole karne i w ostatniej chwili wślizgiem interweniuje Suarez. Piłka jednak po zagraniu obrońcy Górnika trafia w słupek!

68′ Papadopulos nad bramką i zmiana w Górniku. Schodzi Ambrosiewicz a za niego Szymon Żurkowski.

71′ Badia fauluje Smugę i dochodzi do przepychanek. Hiszpan z Piasta otrzymuje żółtą kartkę.

72′ GOOOOL! Chyba Badia się zezłościł. Valencia zagrywa do Gerarda a pomocnik Piasta fenomenalnym strzałem daje gospodarzom prowadzenie! CO ZA GOL!

77′ Podwójna zmiana w ekipie z Zabrza. Schodzi Smuga i Jimenez. Ryczkowski i Rafał Wolsztyński.

81′ Górnik nie potrafi zagrozić bramce Piasta. To gliwiczanie częściej atakują.

83′ Zmiana w ekipie Piasta. Schodzi Felix a za niego Martin Konczkowski.

88′ Górnik stara się atakować, ale Piast dobrze się broni.

90′ Sędzia dolicza 4 minuty.

90′ Ostry faul Wiśniewskiego na Badii. Znów dochodzi się do przepychanek. Udział w szarpaninie biorą także rezerwowi. Żółta kartka dla obrońcy Górnika. Ukarany także będący na ławce rezerwowych Mak.

90′ Kolejny faul zabrzan, którzy chyba są poirytowani brakiem sytuacji do wyrównania.

90′ Ostatnia okazja dla Górnika. Będzie rzut wolny i szansa na dośrodkowanie.

90′ Nic z tego nie wyszło, a raczej faul na Jakubie Szmatule. Piłka dla Piasta.

90′ KONIEC MECZU! Piast wygrywa 1:0 z Górnikiem. Nie było to wielkie widowisko, ale w drugiej połowie emocji było już znacznie więcej. Gliwiczanie dopisują kolejne trzy punkty i umacniają się w czołówce ekstraklasy.