Pięć najważniejszych meczów

Nominacja Jerzego Brzęczka na selekcjonera kadry latem 2018 roku wzbudziła wiele kontrowersji. Trener broni się jednak wynikami. Ich bilans jest nad wyraz dobry. Oto pięć naszych zdaniem najlepszych meczów kadry pod jego kierunkiem.

Włochy – Polska 1:1 (0:1), 7 września 2018, Bolonia

Bramki: 0:1 Zieliński, 40 min, 1:1 – Jorginho, 78 min (z karnego)

Selekcjonerski debiut przypadł na trudne spotkanie z Włochami na ich terenie. Tym meczem inaugurowaliśmy rywalizację w Lidze Narodów. Nasi zaczęli z takim impetem, że gospodarze niewiele byli w stanie zdziałać. W wyjściowym składzie pojawili się tacy zawodnicy, jak debiutujący w reprezentacji Arkadiusz Reca, którego trener Brzęczek dobrze zna z okresu wspólnej pracy w Wiśle Płock czy Mateusz Klich, którego nie było na MŚ w Rosji, a który u Brzęczka gra regularnie.

Do przerwy prowadziliśmy 1:0 po efektownym trafieniu Piotra Zielińskiego, ale mogło być jeszcze lepiej, bo nasi zawodnicy nie wykorzystali kilku znakomitych okazji. W końcówce wyrównał z karnego Jorginho. Był to dobry mecz naszego zespołu, który dawał nadzieję na przyszłość, choć krytycy zwracali uwagę na to, że mogło być jeszcze lepiej i po raz pierwszy w historii mogliśmy wygrać z Italią na jej terenie.

Portugalia – Polska 1:1 (1:0), 20 listopada 2018, Guimaraes

Bramki: 1:0 – Andre Silva, 34 min, 1:1 – Milik, 66 min (z karnego)

Po wcześniejszych porażkach na Stadionie Śląskim z Portugalią i Włochami i degradacji do drugiej dywizji Ligi Narodów (potem UEFA wszystko oczywiście zmieniła i dalej gramy w najwyższej dywizji), wydawało się, że mecz z mistrzami Europy nie ma wielkiego znaczenia. Nic jednak bardziej mylnego, w Guimaraes było o co grać. Graliśmy tam o rozstawienie w eliminacjach Euro. Potrzebny był co najmniej punkt, żeby w losowaniu być w pierwszym koszyku. Do przerwy lepsi byli miejscowi, co udokumentowali golem. Po przerwie do gry zabrali się jednak nasi i w końcu wyrównał Arkadiusz Milik. Jedenastkę musiał wykonywać dwukrotnie, bo za pierwszym razem przewinienia – piłkarze za szybko wbiegli w pole karne – dopatrzył się rosyjski sędzia Siergiej Karasiow.

Remis sprawił, że w pierwszym koszyku eliminacji Euro 2020 znalazła się reprezentacja Polski, a nie Niemcy, którzy znaleźli się w koszyku numer 2, a potem musieli się mierzyć z silną Holandią.

Austria – Polska 0:1 (0:0), 21 marca 2019, Wiedeń

Bramka: 0:1 – Piątek, 68 min

Do przerwy nic nie zwiastowało, że w swoim pierwszym meczu w eliminacjach Euro będzie dobrze. Wprawdzie zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami selekcjonera zagraliśmy dwójka napastników z przodu, tyle że oprócz lidera i kapitana Roberta Lewandowskiego w ataku biegał nie będący wtedy w super formie i strzelający gola za golem w Serie A Krzysztof Piątek, ale Arkadiusz Milik. Gospodarze nas tłamsili, procent posiadania piłki w tym okresie wynosił 70 do 30 proc. na korzyść rywala. Piątek pojawił się na boisku po godzinie gry i… kilka minut później zdobył zwycięskiego, jak się później okazało gola, trafiając z głową z kilku metrów. „Krzysztof Piątek! Krzysztof Piątek!” – ryknęli nasi kibice obecni w dużej liczbie na Ernst Happel Stadion. Budujące było to, jak nasi piłkarze cieszyli się z tej wygranej. Tak rodziła się ekipa, która jak burza przeszła zaczynające się wtedy eliminacje.

Jerzy Brzęczek nie zamierza rezygnować z usług Jakuba Błaszczykowskiego. Fot. Rafał Oleksiewicz/Pressfocus.pl

Polska – Izrael 4:0 (1:0), 10 czerwca 2019

Bramki: 1:0 – Piątek, 35 min, 2:0 – Lewandowski, 56 min (z karnego), 3:0 – Grosicki, 58 min, 4:0 – Kądzior, 84 min

Zdaniem wielu najlepszy mecz za kadencji Brzęczka. Izrael przejechał do nas po efektownych wcześniejszych wygranych z Austrią i Łotwą i ze straszącym wszystkich Eranem Zahawim, który strzelał bramkę za bramką, w eliminacjach nastrzelał ich aż 11, ale biało-czerwonym ani jednej. To był popis gry biało-czerwonych, którzy przejechali się po rywalu, jak chcieli. Dodatkowo mecz grano z okazji stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej.

W naszym zespole nie było słabych punktów, a w pamięci została olbrzymia radość po premierowym golu zdobytym w narodowych barwach przez Damiana Kądziora. Były pomocnik Górnika musiał zrezygnować z bycia świadkiem na weselu przyjaciele, ale opłaciło się. Po indywidualnej akcji ustalił rezultat spotkania. Swoje bramki zdobyli oczywiście też Piątek oraz Lewandowski.

Polska – Słowenia 3:2 (1:1), 19 listopada 2019, Warszawa

Bramki: 1:0 – Szymański, 3 min, 1:1 – Matavż, 14 min, 2:1 – Lewandowski, 54 min, 2:2 – Iliczić, 61 min, 3:2 – Góralski, 81 min

Może i lepiej zagraliśmy kilka dni wcześniej w Jerozolimie z Izraelem, gdzie wygrana – siódma w tamtych eliminacjach – dała nam awans na Euro, ale mecz ze Słoweńcami, z którymi wcześniej z kretesem przegraliśmy w Lublanie we wrześniu, miał swoje znaczenie. Z reprezentacją w tamtym spotkaniu żegnał się nie kto inny, jak pochodzący z Goczałkowic Łukasz Piszczek, już dziś jedna z legend polskiej piłki. „Piszczu” miał przebywać na murawie dwa kwadranse, ale wobec urazu na początku spotkania Kamila Glika dograł do końca pierwszej połowy, zmieniony potem przez Tomasza Kędziorę przy wielkim aplauzie prawie 55 tys. fanów na Stadionie Narodowym. Był to dla niego mecz numer 76 w narodowych barwach. Samo spotkanie było emocjonujące i obfitowało w wiele zwrotów akcji. Ostatecznie o wygranej zdecydowało trafienie w końcówce Jacka Góralskiego. Z tamtego spotkania zapamiętaliśmy też dobrze fatalny stan murawy, na której co raz przewracali się kolejni zawodnicy…