Pierwszy gol „Bogusia” na zapleczu ekstraklasy

Rafał Boguski w wieku 37 lat doczekał się premierowej bramki na boiskach zaplecza ekstraklasy, napoczynając w piątek fatalnie dysponowanych opolan.


Rafał Boguski rozegrał w ekstraklasie ponad 350 meczów, strzelił 61 goli, do siatki trafiał też w eliminacjach europejskich pucharów oraz – i to aż 3-krotnie! – w reprezentacji Polski. 37-letni pomocnik, który latem pożegnał się z Wisłą i zacumował w podkrakowskich Niepołomicach, doczekał się pierwszej w karierze bramki w I lidze. W 18 minucie zamknął na „krótkim” słupku dogranie Emila Thiakane, który wcześniej z łatwością poradził sobie na prawej stronie boiska z Piotrem Żemłą.

Opolanie zaprezentowali się katastrofalnie na tle niżej sklasyfikowanego przeciwnika, który dotąd jedyne czyste konto zanotował w… inaugurującym sezon meczu w Jastrzębiu, a na swoim stadionie miał mało chlubny bilans 1 remisu i 4 porażek. Poza dwoma strzałami Konrada Nowaka, nota bene byłego zawodnika Puszczy, goście nie zagrozili poważnie Gabrielowi Kobylakowi. Ich bramka natomiast była ostrzeliwana. Defensywie nie pomógł powrót jej lidera, kapitana Mateusza Kamińskiego, który przez ponad miesiąc pauzował z powodu urazu.

Pierwsze skrzypce w szeregach gospodarzy grał nie Boguski, lecz Bartosz Włodarczyk, tworzący groźny ofensywny tercet z „Bogusiem” i Senegalczykiem Thiakane. Pomocnik pochodzący z Rudy Śląskiej zaliczył dwie asysty po dograniach z lewej strony boiska.

Tuż przed końcem I połowy być może piłka po jego centrze wpadłaby nawet bezpośrednio do siatki, ale jeszcze trącił ją końcem buta Grzegorz Aftyka. Z kolei w 58 minucie wjechał w pole karne, płaskiego podania nie przeciął Żemło, a z bliska piłkę do siatki wpakował Konrad Stępień.

Włodarczyk mocno dał się zatem we znaki Odrze, w której grał w czasach III ligi, a do Niepołomic trafił z innego klubu z woj. opolskiego, czyli Kluczborka. Gdyby nie kilka interwencji Mateusza Kuchty, podopieczni Piotra Plewni wróciliby spod Krakowa z pokaźniejszym bagażem niż 3 stracone gole.


Puszcza Niepołomice – Odra Opole 3:0 (2:0)

1:0 – Boguski, 18 min, 2:0 – Aftyka, 45+2 min, 3:0 – Stępień, 58 min.

PUSZCZA: Kobylak – Wojcinowicz, Dytiatiew, Mroziński – Aftyka (90+1. Cichoń), Stępień (90+2. Domagała), Serafin, Cikosz (90+1. Dziadosz) – Thiakane, Boguski (87. Górski), Włodarczyk (87. Pięczek). Trener Tomasz TUŁACZ.

ODRA: Kuchta – Mikinicz, Kamiński, Żemło, Maćkowiak (69. Petrak) – Pawlik (60. Wróbel), Niziołek – K. Nowak, Marzec (61. Żak), Janus (69. Spychała) – Piech (60. Czapliński). Trener Piotr PLEWNIA.

Sędziował Zbigniew Dobrynin (Łódź). Widzów 523. Żółte kartki: Serafin – Pawlik, Czapliński.

Piłkarz meczu – Bartosz WŁODARCZYK.


Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus