Pierwszy przystanek: Kowno!

Robert Kalaber, selekcjoner reprezentacji biało-czerwonych, już wcześniej zapowiadał, że na pierwszy, listopadowy turnieju Euro Ice Hockey Challenge do Kowna powoła młodszych zawodników, którzy w przyszłości będą decydowali zespołu.


Naszymi rywalami będą: Litwa, Estonia oraz Łotwa „B” i młodzież będzie miała okazję do zaprezentowania swoich umiejętności. Hokeiści GKS-u Katowice oraz Comarch Cracovii, poza Davidem Zabolotnym, otrzymali wolne. W kadrze znalazło się kilku hokeistów, którzy na co dzień występują w Czechach i Słowacji m.in. debiutant Krzysztof Maciaś. Do kadry powrócił Jan Sołtys, który poprzedni sezon stracił z powodu poważnej kontuzji.

– Z góry sobie założyłem, że na pierwszy turniej pojedziemy w odmłodzonym składem, bo przecież zawodnicy muszą gdzieś zbierać to doświadczenie międzynarodowe – wyjaśnia Robert Kalaber, selekcjoner reprezentacji biało-czerwonych. – Pragnę mieć szeroką grupę, by w razie ewentualnych komplikacji personalnych mieć w zanadrzu przygotowanych zawodników do gry. A ponadto dla tych młodych chłopaków te nominacje to również motywacja do dalszej pracy. Celowo pominąłem hokeistów z Katowic i Krakowa, bo oni na tę chwilę mają meczów po dziurki w nosie i muszą odpocząć, by nabrali sił do dalszej gry o ligowe punkty i potem w reprezentacji. W ich przypadku musi nastąpić reset.

W grudniu pojawiła się szansa gry w turnieju w Marsylii z udziałem gospodarzy oraz Danii. Ministerstwo sportu sfinansowało tę akcję szkoleniową. Przed biało-czerwonymi pojawili się silniejsi i atrakcyjni rywale.

– Do Marsylii postaramy się jechać już w najsilniejszym składzie, bo przecież rywale są wymagający – dodaje trener Kalaber. I to będzie okazja do przetestowania nowego ustawienia i schematów gry.

Nim to jednak to nastąpi przed odmłodzoną reprezentacją występ w Kownie.

Kadra biało-czerwonych

  • Bramkarze: Kamil Lewartowski (GKS Tychy) i David Zabolotny (Comarch Cracovia);
  • Obrońcy: Karol Biłas (Marma Ciarko STS Sanok), Olaf Bizacki i Oskar Jaśkiewicz (obaj GKS Tychy), Kamil Górny i Jewgienij Kamieniew (obaj JKH GKS Jastrzębie), Adrian Jaworski (KH Energa Toruń). Michał Naróg (Zagłębie Sosnowiec), Kamil Paszek (Re-Plast Unia Oświęcim);
  • Napastnicy: Alan Łyszczarczyk (Ocelarzi Trzyniec), Paweł Zygmunt (HC Litwínow), Krzysztof Maciaś (HC Wítkowice), Kamil Wałęga (MHk32 Liptowski Mikulasz), Damian Tyczyński (HK Martin), Mateusz Gościński, Bartłomiej Jeziorski i Filip Starzyński (wszyscy GKS Tychy), Łukasz Krzemień i Jan Sołtys (obaj Re-Plast Unia), Dominik Paś i Maciej Urbanowicz (obaj JKH GKS).
  • Rezerwowi: Maciej Miarka (GKS Katowice), Marcin Horzelski (JKH GKS), Jakub Michałowski, Oskar Krawczyk i Michał Bernacki (wszyscy Zagłębie), Adrian Słowakiewicz i Łukasz Kamiński (obaj Tauron Podhale Nowy Targ), Bartosz Florczak, Krystian Mocarski i Konrad Filipek (wszyscy Marma Ciarko STS Sanok), Jakub Bukowski i Kamil Wróbel (obaj GKS Tychy).

Fot. Rafał Rusek/PressFocus