Piłka nożna. Dnipro sięgnęło dna

W 2010 roku Lech Poznań rywalizował z niezbyt znaną wtedy polskim kibicom drużyną FC Dnipro. Po bramce Arboledy „Kolejorz” był lepszy w dwumeczu i awansował do Ligi Europy. W niej dwukrotnie zremisował z Juventusem oraz wygrał z Manchesterem City. O europejskich występach drużyny z Poznania szybko zapomniano. Z kolei drużyna z Dnietropietrowska dopiero zaczęła budować swoją markę.

W sezonie 2012/13 zagrała w Lidze Europy. Wygrała swoją grupę (przed Napoli i PSV), ale w fazie pucharowej musiała uznać wyższość ekipy FC Basel. W kolejnym sezonie zajęła drugie miejsce za Fiorentiną, by, tak jak w poprzednim roku, zakończyć zmagania tuż po fazie grupowej. Przełomowym okazał się rok 2015. FC Dnipro dotarł wtedy do finału wcześniej pokonując Ajax (pogromcę Legii Warszawa), Club Brugge i Napoli. Decydujący mecz rozegrano na Stadionie Narodowym w Warszawie. Ukraińcy jednak przegrali finał 2-3 z Sevillą (bramkę dla hiszpańskiego zespołu, strzelił m.in. Krychowiak). Pomimo świetnej gry drużyny dużą karierę zrobili z niej tylko Konoplyanka oraz Kalinić. Ten pierwszy trafił do Sevilli, by skończyć w Schalke 04. Kalinić z kolei zasłynął wybrykiem na mistrzostwach świata w Rosji i został wyrzucony z kadry Chorwacji.

Liga Mistrzów. Piast Gliwice ma pod górkę

Rok po wspaniałych dla ukraińskiej piłki wydarzeniach sytuacja w Dnipro uległa załamaniu. Miał na to wpływ konflikt właściciela klubu – Igora Kołomojskiego – z ówczesnym prezydentem Ukrainy – Petro Poroszenką. Zdolność kredytowa jego PrivatBanku została obniżona. Wszystkie jego inwestycje były blisko upadku. Bez pieniędzy nie mógł dokonać odpowiednich wzmocnień, a rosnące długi wobec piłkarzy oraz trenerów doprowadziły do utraty statusu profesjonalnego, a co za tym idzie do upadku, który został ogłoszony w ostatnich dniach. Klub nie został zgłoszony nawet do rozgrywek amatorskich.

Czy to oznacza koniec tej drużyny? Nie do końca. W 2017 roku byli właściciele Dnipro postanowili założyć nowy klub i na mapie ukraińskiego futbolu widnieje teraz drużyna S.C. Dnipro – 1. Po dwóch latach awansowała do ukraińskiej Premier League. Jednak nie zmienia to faktu, że to prawdziwe Dnipro, do niedawna zachwycające Europę, przestało istnieć.

 

Na zdjęciu: Jeszcze niedawno gracze FC Dnipro rządzili w Lidze Europy…

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

 

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem