Piłka nożna. Wirus nie zna świętości!

W tym roku nie zostanie przyznana „Złota piłka” dla najlepszego zawodnika na świecie – poinformował organizator plebiscytu magazyn „France Football”.


Nie jest tajemnicą, że jednym z głównych kandydatów do zwycięstwa był Robert Lewandowski „Złotą piłkę” przyznawano bez przerwy od 1956 roku. W plebiscycie nigdy nie zwyciężył Polak,ale zdaniem niektórych Lewandowski – król strzelców niemieckiej ekstraklasy – miał na to dużą szansę w najbliższej edycji.

Rekordzistą w liczbie takich wyróżnień jest Argentyńczyk Lionel Messi, który uznany był za najlepszego na świecie sześciokrotnie. Pięć razy zwyciężył z kolei Portugalczyk Cristiano Ronaldo.

– To tak dziwny rok, że nie mogliśmy go potraktować jak każdego innego. O tej decyzji rozmawialiśmy już od dwóch miesięcy. Nie przyszło nam to łatwo, ale musieliśmy zaakceptować, że nie byłoby „normalnego” czy typowego zdobywcy „Złotej piłki”, a co nas bardziej martwiło – wyróżnienie nie byłoby przyznane sprawiedliwie – ocenił redaktor naczelny „France Football”, Pascal Ferre.

– Gdy sezon się rozpoczął, obowiązywały inne reguły niż te, które mamy na koniec. W styczniu i lutym w piłkę grało się przed pełnymi trybunami, a od maja i czerwca było pusto. Potem doszedł przepis o pięciu możliwych zmianach zamiast trzech. Później wprowadzono zmiany formatu rozgrywek, przede wszystkim pojawił się turniej Final Eight w Lidze Mistrzów. A zaczęliśmy od systemu mecz i rewanż – wyliczał.

Nie zostaną przyznane także nagrody dla najlepszej piłkarki, najlepszego zawodnika do lat 21 ani trofeum Lwa Jaszyna dla najlepszego bramkarza.

Ferre przyznał, że liczy się z tym, że decyzja magazynu wywoła niezadowolenie niektórych piłkarzy.

– Spójrzmy na Lewandowskiego w tym roku. Jego forma była na poziomie Messiego i Ronaldo. A zawodnicy Paris Saint-Germain – wyobraźmy sobie, że to oni zwyciężą w Lidze Mistrzów. Ich frustrację odczytamy jako sygnał, że są mocno przywiązani do tego plebiscytu – dodał.

Jak zapewnił, jeśli obecna sytuacja na świecie utrzyma się także w przyszłym roku, wówczas nagroda zostanie przyznana.

– Jeśli wszystkie mecze w 2021 roku będą rozgrywane za zamkniętymi drzwiami i z pięcioma zmianami, przystosujemy się do tego, bo wtedy warunki byłby porównywalne – wyjaśnił.

W zamian na 2020 rok stworzono inny plebiscyt: France Football Dream Team. Grupa 180 jurorów otrzyma listę po pięciu piłkarzy na każdą pozycję, z których skomponuje swoją historyczną jedenastkę. Później głosy zostaną zliczone i tak powstanie najlepszy skład w historii.


Na zdjęciu: Żegnaj „Złota piłko”! Na rok?

Fot. PressFocus

Komentarze