Piłka ręczna. Mundial bez „Jogiego”

Po trzech zawodników mają Górnik Zabrze i Gwardia Opole w 35-osobowej kadrze na mistrzostwa świata 2021. Do Egiptu poleci 20 graczy.


Do tej pory wymagano 28-osobowej listy, ale ze względu na ryzyko wypadnięcia zawodników z powodu Covid-19 można było na niej umieścić o 7 nazwisk więcej. Co istotne, do imprezy będzie można zgłosić 20, a nie jak dotychczas 16 zawodników. Szanse na to ma po trzech zawodników Górnika Zabrze i Gwardii Opole – Krystian Bondzior, Jan Czuwara i Adrian Kondratiuk (Górnik) oraz Szymon Działakiewicz, Jan Klimków i Maciej Zarzycki (Gwardia).

Pewną niespodzianką jest brak wśród bramkarzy – których jest aż sześciu – opolanina Adama Malchera; los „Jogiego” podzielił przeciągle rehabilitujący się rozgrywający Azotów Puławy Antoni Łangowski.

Mundial w Afryce rozpocznie się 13 stycznia meczem Egipt – Chile. Polska w grupie B kolejno zmierzy się z Tunezją (15.01.), Hiszpanią (17.01.) i Brazylią (19.01.).

– Trafiliśmy do jednej z trzech najmocniejszych grup na mistrzostwach – przekonuje trener Patryk Rombel. – Zagramy z mistrzem Europy, wicemistrzem Afryki, z kolei Brazylia to 10. zespół poprzednich MŚ. Gra w nim wielu zawodników z najlepszych europejskich klubów, podobnie jest z Hiszpanią. Tunezyjczycy doświadczenie zdobywają przeważnie w lidze francuskiej.

Będziemy jednym z najmłodszych zespołów na mistrzostwach. Jeżeli uda się nam wykonać nasze założenia na poziomie powyżej 60 procent, to sądzę, że będziemy liczyć się w każdym meczu. Nie jesteśmy faworytem, ale celem jest miejsce w grupowej trójce, która awansuje do dalszej fazy turnieju – dodaje selekcjoner biało-czerwonych.

Jego podopieczni w planach mają (o ile pozwoli na to sytuacja związana z pandemią) rozegranie w grudniu w Polsce sparingów z Algierą oraz turnieju 4Nations Cup z udziałem Rosji, Białorusi i Bahrajnu – prawdopodobnie w Jastrzębiu-Zdroju. Początek stycznia to turniej w Moskwie, gdzie wystąpi również Rosja, Argentyna i Hiszpania B.
Zdaniem selekcjonera sytuacja zespołu pod względem kontuzji jest najlepsza od prawie czterech lat. Jedynie Paweł Genda kończy rehabilitację.

Wiadomość o rezygnacji z gry w kadrze prześladowanego przez kontuzje Pawła Paczkowskiego sztab szkoleniowy przyjął ze zrozumieniem. Wszyscy pozostali kadrowicze są zdrowi lub mają drobne urazy. – Bardzo mocno trzymam kciuki, aby w takiej dyspozycji dotrwali do momentu wyjazdu na turniej w Egipcie – kończy Patryk Rombel.


SZEROKI SKŁAD POLSKI NA MŚ 2021

BRAMKARZE: Mateusz Kornecki, Miłosz Wałach (obaj Łomża Vive Kielce), Adam Morawski (Orlen Wisła Płock), Piotr Wyszomirski (Grundfos Tatabanya KC, Węgry), Łukasz Zakreta (Energa MKS Kalisz), Mateusz Zembrzycki (Azoty Puławy).
ROZGRYWAJĄCY: Kamil Adamczyk (Torus Wybrzeże Gdańsk), Kacper Adamski, Maciej Pilitowski (obaj Energa), Piotr Chrapkowski (S.C. Magdeburg, Niemcy), Szymon Działakiewicz, Maciej Zarzycki (obaj Gwardia Opole), Tomasz Gębala, Michał Olejniczak, Szymon Sićko (wszyscy Vive), Adrian Kondratiuk (Górnik Zabrze), Maciej Majdziński (Bergischer HC, Niemcy), Arkadiusz Ossowski, Michał Potoczny, Damian Przytuła (wszyscy MMTS Kwidzyn), Rafał Przybylski (Azoty).
SKRZYDŁOWI: Krystian Bondzior, Jan Czuwara (obaj Górnik), Mikołaj Czapliński, Michał Daszek, Przemysław Krajewski (wszyscy Wisła), Dawid Fedeńczak (Sandra Spa Pogoń Szczecin), Piotr Jarosiewicz (Azoty), Arkadiusz Moryto (Vive).
OBROTOWI: Dawid Dawydzik (Azoty), Maciej Gębala (SC DHfK Lipsk, Niemcy), Jan Klimków (Gwardia), Mateusz Piechowski (Ademar Leon, Hiszpania), Kamil Syprzak (Paris Saint Germain, Francja), Patryk Walczak (Vardar Skopje, Macedonia).


Na zdjęciu: Maciej Zarzycki (od lewej), Szymon Działakiewicz i Jan Czuwara (rzuca) powalczą o miejsce w kadrze na mundial.

Fot. handballzabrze

Komentarze