Piłka Ręczna. Ruch czeka na biegłego

Chorzowski klub otrzymał warunkową licencję na grę w PGNiG Superlidze. Wśród zawodniczek, które rozpoczęły przygotowania do sezonu, jest m.in. córka prezesa piłkarzy z Cichej.


Nie mamy żadnych zaległości finansowych wobec pracowników i instytucji. Czekamy tylko na opinię biegłego rewidenta, badającego finanse naszej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z racji pandemii sprawozdanie to przesunęło się w czasie, ale na pewno będziemy z nim gotowi przed 30 lipca, do kiedy musimy w superlidze uzupełnić dokumentację – tak prezes Ruchu Krzysztof Zioło tłumaczy warunkową licencję, jaką chorzowski klub otrzymał w poniedziałek na grę w PGNiG Superlidze Kobiet w nowym sezonie, który wystartuje 9 września.

„Warunek” i środki nadzoru z tym związane otrzymały też dwa inne żeńskie kluby; wcześniej to samo spotkało 6 klubów męskiej superligi, w tym NMC Górnika Zabrze (miesięczna zaległość wobec dwóch zawodników, w tym Mateusza Korneckiego).

– W marcu nie wiedzieliśmy jeszcze czy będziemy grać w superlidze, więc nie wynajmowaliśmy rewidenta, bo to koszt 12 tysięcy złotych (Ruch był na ostatnim miejscu i groził mu spadek do I ligi – przyp. red.). Przyszła pandemia, superliga zamknęła sezon i postanowiła, że nikt nie spada. Stąd opóźnienie – dodaje prezes Zioło.

Dwie absolwentki

Tymczasem od 6 lipca podopieczne Marcina Księżyka przygotowują się do sezonu, pracując w siłowni i w hali. Ruch nie ma pieniędzy na „gwiazdy”, od lat konsekwentnie stawiając na młodzież. To jej kolejne przedstawicielki będą próbowały zastąpić najskuteczniejszą w poprzednich latach Magdalenę Drażyk, która odeszła do Piotrcovii.

Po 21-letniej Natalii Kolonko, która wróciła do Chorzowa po grze w I-ligowym SPR Olkusz, z „Niebieskimi” związały się jeszcze dwie 19-letnie rozgrywające, świeżo upieczone absolwentki Szkół Mistrzostwa Sportowego: tej z Płocka – Agnieszka Iwanowicz, oraz tej z Lubina – Martyna Siemianowska. Ta druga – wychowanka akademii Ruchu – to córka obecnego prezesa piłkarskiego klubu z Cichej, Seweryna.


Przeczytaj jeszcze: Raz w tygodniu hit


– Martyna bardzo się rozwinęła sportowo, ma duże ambicje. Mamy sporo utalentowanej młodzieży, a drugi zespół zagra w I lidze – informuje prezes Zioło.

Odważna na swój wiek

Ze Śląska pochodzi także Agnieszka Iwanowicz i występowała w Zgodzie Ruda Śląska. Była powoływana do reprezentacji Polski juniorek. W poprzednim sezonie I ligi dla SMS ZPRP Płock zdobyła 78 bramek w 17 meczach (średnia 4,59).

– Agnieszka gra na pozycji środkowej rozgrywającej i odważnie jak na 19-latkę. W kilku sparingach, jakie w czerwcu graliśmy między sobą, zaprezentowała dobry przegląd sytuacji i mocny rzut z podłoża – ocenia trener Marcin Księżyk.

Zaczną z Ostrawą

30 lipca meczem z Sokolem Poruba Ostrawa „Niebieskie” zainaugurują serię spotkań kontrolnych. Później zagrają m.in. w Jarosławiu, Piotrkowie Trybunalskim oraz rewanż w Czechach.


Plan sparingów „Niebieskich” – 30.07.: Sokol Poruba Ostrawa (dom), 1.08.: Eurobud JKS Jarosław i Iuventa Michalovce (w Jarosławiu), 6.08.: Piotrcovia (w), 14-15.08.: turniej w Piotrkowie Trybunalskim, 18.08.: Sokol Poruba (w), 26.08.: Piotrcovia (d), 27.08.: Eurobud JKS (d)?, 28.08.: KPR Gminy Kobierzyce (w).


Skład bez zmian

Komisarz Ligi Piotr Łebek przyznał licencje na grę w PGNiG Superlidze Kobiet tym samym ośmiu drużynom, które występowały w niej w poprzednim sezonie. Warunki formalne wypełniły: KPR Gminy Kobierzyce, MKS Perła Lublin, Start Elbląg, Młyny Stoisław Koszalin i Metraco Zagłębie Lubin, a licencję warunkową, obwarowaną środkami nadzorczymi, otrzymały – oprócz Ruchu – Eurobud JKS Jarosław i Piotrcovia Piotrków Trybunalski.


Na zdjęciu: Katarzyna Masłowska będzie niezmiennie jedną z tych, które znów poprowadzą chorzowską młodzież w superlidze.

Fot. Łukasz Laskowski/PressFocus.pl

Komentarze